Kadın grupları Cuomo'nun istifa etmesini istiyor ve Biden'ın umursamaması – POLITICO

A plane pulls a banner reading “New Yorkers Say: Cuomo's Got To Go!” over the New York State Capitol in response to the sexual harassment allegations made by numerous women against Gov. Andrew Cuomo.

Bir uçak "New Yorklular Diyor: Cuomo'nun Gitmesi Gerekiyor!" Yazılı bir pankart çekiyor. Vali Andrew Cuomo aleyhine yapılan cinsel taciz iddialarına yanıt olarak New York Eyaleti Meclis Binası'nda. | Bennett Raglin / Getty Images for UltraViolet, Women's March, Girls for Gender Equity

New York senatörlerinin, eyaletin kongre delegasyonunun ve yasa koyucuların yarısından fazlasının da dahil olduğu düzinelerce Demokrat, Vali Andrew Cuomo'yu istifaya çağırdı. Ama Joe Biden direndi.

Başkan Salı günü yaptığı açıklamada, Cuomo'nun geleceğini tartmadan önce vali aleyhindeki iddiaların soruşturulmasının tamamlanmasını bekleyeceğini söyledi. Bu, Cuomo'yu istifa etmeye çağıran ve hayatta kalanların #MeToo döneminde inanılması gerektiğine olan inancını yineleyen bazı kadın gruplarıyla çelişiyor. Ancak kendi partisinin gerisinde kalmasına rağmen, bu gruplar Biden'a pas veriyor.

Cuomo'yu istifaya çağıran bir kadın savunuculuk grubu olan UltraViolet'in yönetici direktörü Shaunna Thomas, Biden'ın açıklamalarının "umut verici bir ilk adımı" temsil ettiğini söyledi.

Hatta gruplar, Cuomo'nun kendisine yöneltilen cinsel suistimal suçlamalarının doğru çıkması halinde yargılanabileceğine dair elden olmayan bir öneri gibi görünen Biden'a övgüde bulundular; hepsi başkanı daha ileri gitmeye teşvik edeceklerini söylerken.

Women's March'ın yönetici direktörü Rachel O'Leary Carmona, “Biden'ın soruşturmayı bu yönde yürütmesi önemli” dedi. "Bu, gerçek bir hesap verebilirliğin olması gerektiğine dair güçlü bir işaret."

Carmona, "Cuomo ve Beyaz Saray'a buradaki kadınlar için doğru olanı yapmaları için baskı yapmaya devam etmeyi planlıyoruz, çünkü kadınların kesinlikle son dört yıldır, özellikle de son dört yıldır uğraştıkları yanlışları düzeltmek istiyoruz," katma. “Biden'ı ayıran şey … dinlemesi ve değişmesidir. Hareket ettirilebilir. "

ABC News'e yaptığı açıklamada Biden, haber spikeri George Stephanopoulos'a yaptığı açıklamada, Cuomo'nun suçlayıcılarının iddialarını doğrulayan bir soruşturma olması durumunda istifa etmesi gerektiğini söyledi. Biden, "Muhtemelen onun da yargılanacağını düşünüyorum," diye ekledi.

New York'taki neredeyse tüm Demokrat parti tarafından Cuomo'nun artık etkili bir şekilde hizmet edemeyeceği yönündeki ifadeler sorulduğunda, Biden, "Bu, onların vereceği bir karar" dedi.

Bir Demokrat olan New York Başsavcısı Letitia James, Cuomo aleyhine el yordamıyla, cinsel taciz ve telefon görüşmelerini azarlayan yarım düzine iddiayla ilgili bir soruşturma başlattı. Covid huzurevi ölümlerini sakladığı iddiasıyla da karşı karşıya kalan Cuomo, istemeden kadınlara zarar verdiği için özür diledi, ancak hiçbir kadına “uygunsuz bir şekilde” dokunmadığı konusunda ısrar etti.

Time's Up Legal Savunma Fonu'nu yöneten Ulusal Kadın Hukuk Merkezi'nin başkanı ve CEO'su Fatima Goss Graves, "İddiaları değerlendiren partizan bir gündemi olmayan adil ve tarafsız bir kişiye sahip olmak hayatta kalanların koruyucusudur" dedi. "Tecrübeleri en aza indiren veya deneyimleri destekleyen siyasi hedeflere sahip kamuya mal olmuş figürlere tabi olduğumuz bir duruma sokulmamak hayatta kalanların koruyucusudur."

Ancak Cuomo'yu cinsel tacizle suçlayan ilk kadın olan Lindsey Boylan, Twitter'da hem Biden hem de Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i yakın zamana kadar iddialara nispeten sessiz kaldıkları için eleştirdi. Yargılamalarını ve cesaretlerini sorgulayan bir tweetini hafta sonu boyunca sildi.

Biden'ın ABC'ye yaptığı yorumlar, başkanlık kampanyası sırasında eski bir personel tarafından onlarca yıllık cinsel saldırı iddiasıyla karşı karşıya kaldığı sırada benimsediği yaklaşımı yansıtıyor.

Eski Senato yardımcısı Tara Reade , Biden'ı 1993 yılında Senato koridorunda kendisine cinsel tacizde bulunmakla suçladıktan sonra, Biden kadın hikayelerinin "uygun soruşturma ve incelemeye tabi tutulması gerektiğini" söyledi ve hikayesini incelemek ve değerlendirmek için "sorumlu haber kuruluşlarını" çağırdı.

Reade daha önce Biden'ın ona uygunsuz bir şekilde dokunduğunu ancak ona saldırmadığını söylemişti. Diğerleri Reade'in olaydan yıllar önce bahsettiğini söylemek için öne çıktı, ancak Senato yardımcılarından hiçbiri Reade olayı hatırlamak için konuştuğunu söylemedi.

Kadın grupları Çarşamba günü Biden ve Cuomo aleyhindeki iddiaların farklı olduğunu farketmek için hızlı davrandılar. Cuomo, şu anki işi sırasında meydana geldiği iddia edilen çok sayıda benzer suistimal suçlamasıyla karşı karşıyadır. Biden'ın durumunda da doğru olmadığını söylüyorlar.

Cinsel tacizle ilgilenen bir danışmanlık firmasını yöneten avukat Paula Brantner, James'in suçlayıcıları korumasını ve soruşturmasında siyasi müdahaleden kaçınmasını isteyen bir mektup imzalayan bir avukat olan Paula Brantner, "Makul zihinler bu konuda farklılık gösterebilir ve şu anda gördüğünüz şey bu" dedi. .

Brantner, vali olmasaydı Cuomo'nun muhtemelen çoktan izinde olacağını söyledi. "Sorumluluğa ihtiyacımız var ve sorumluluğu kısa devre yapan herhangi bir istifa, şahsen görmek istediğim bir şey değil," dedi.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer , Senatör Kirsten Gillibrand ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da dahil olmak üzere en önde gelen New York Demokratları, kadınların iddiaları ve ilgisiz bir huzurevi skandalı sonrasında Cuomo'nun görevden ayrılmasını istiyor.

Ulusal Kadın Örgütü de dahil olmak üzere kadın grupları aynı fikirde. Çarşamba günü, Albany Eyaleti Meclis Binası ve Vali Konağı'nın üzerine “New Yorklular Diyor: Cuomo Gitmeli” yazan bir pankart açtılar.

Thomas, "Dürüst olmak gerekirse, kendi personelinin güvenliğinden başlayarak, onu bir iktidar konumundan çıkarmak için acil bir ihtiyaç var" dedi.