Virginia, ölüm cezasını sona erdiren ilk ABD güney eyaleti oldu

Savunucular, hareketin çoğu infazın gerçekleştiği ABD’nin güneyinde idam cezasına son vereceğini umuyorlar.

Virginia Valisi Ralph Northam Çarşamba günü Virginia’yı ölüm cezasını kaldıracak 23. eyalet yapan yasayı imzaladı, Birleşik Devletler’de ikinci en yüksek infaz sayısına sahip olan eyalet için dramatik bir değişiklik.

Northam, yasayı imzalamadan kısa bir süre önce, “Bugün bu toplulukta, güneyde veya bu ülkede ölüm cezasına yer yok,” dedi.

Faturalar, ölüm cezasının beyaz olmayanlara, akıl hastalarına ve fakirlere orantısız bir şekilde uygulandığını savunan Demokratların yıllardır süren savaşının sonucuydu.

Cumhuriyetçiler başarısızlıkla, ölüm cezasının özellikle iğrenç suçlar için bir ceza seçeneği olarak kalması ve mağdurlara ve ailelerine adalet getirmesi gerektiğini savundu.

Virginia’nın yeni Demokratik çoğunluğu, ikinci bir yıl için Genel Kurul’un tam kontrolünü elinde tuttu, geçen ay hem Senato hem de Temsilciler Meclisi idam cezasını yasaklayan yasaları kabul ettiğinde tartışmayı kazandı.

Ulusal ve yerel hak grupları tedbiri alkışladı.

Uluslararası Af Örgütü ABD’deki Ceza Adalet Programlarının kıdemli savunucusu Kristina Roth, örgütün haberi memnuniyetle karşıladığını söyledi.

“Ölüm cezası geri döndürülemez, etkisizdir ve suçu caydırmaz … Daha fazla devletin bu en aşırı cezayı – geleceğimizin bir parçası değil, geçmişin bir kalıntısı olarak – geri çekmeye çalıştığını görmeyi umuyoruz. Roth tamamladı.

Virginia Dinler Arası Kamu Politikası Merkezi’nde adalet reformu düzenleyicisi olan Rahip LaKeisha Cook, El Cezire’ye yaptığı açıklamada, “Virginia’nın ölüm cezası mirası, kölelik ve linç tarihi ile çok yakından bağlantılıydı” dedi.

Demokrat Northam, Virginia Eyalet Cezaevi’nden infazların oraya taşınmasından bu yana 102 kişinin idam edildiği Greensville Islah Merkezi’ndeki infaz odasını gezdikten sonra Çarşamba günü bir çadır altında düzenlenen bir törenle Meclis ve Senato tasarılarını imzaladı 1990’ların başı.

Northam, ölüm cezasının orantısız bir şekilde Siyahlara uygulandığını ve her zaman doğru anlamayan kusurlu bir yargı sisteminin ürünü olduğunu söyledi. 1973’ten bu yana, masum olduklarına dair kanıtlar ortaya çıktıktan sonra 170’den fazla kişinin idam cezasından serbest bırakıldığını söyledi.

Virginia Valisi Ralph Northam, Greensville Islah Merkezi’ndeki ölüm odasındaki elektrikli sandalyeye bakarken, operasyonlar Direktörü George Hinkle, 24 Mart 2021’de cezayı kaldıran bir tasarıyı imzalamadan önce izliyor [Steve Helber / AP Photo]

“Artık sona geldiğine göre, kamu güvenliğine kanıta dayalı bir yaklaşımı benimseyen yeni bir bölüm başlatabiliriz: tüm insanların onuruna değer veren ve adalet sistemini adalet temelli bir hale dönüştürmeye odaklanan bir bölüm, hesap verebilirlik ve kurtuluş. ”

Virginia, koloni olduğu günlerden bu yana yaklaşık 1.400 kişiyi idam etti. Modern zamanlarda, devlet, kar amacı gütmeyen Ölüm Cezası Bilgi Merkezi’ne göre, Yüksek Mahkeme’nin 1976’da ölüm cezasını geri getirmesinden bu yana 113 ile, gerçekleştirdiği infaz sayısında Teksas’tan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Virginia’nın idam cezasında sadece iki kişi kaldı: 2004 yılında eski kız arkadaşı, iki çocuğu ve erkek kardeşinin katledilmesinde idam cezasına çarptırılan Anthony Juniper; ve 2005 yılında bir Norfolk polis memurunu öldürmekten ölüm cezasına çarptırılan Thomas Porter. Cezaları artık şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırılacak.

Ölüm cezasını kaldıran 23 eyalete ek olarak, diğer üç eyaletin de valileri tarafından uygulanan moratoryumlar var.

Ölüm Cezası Bilgi Merkezi’nin icra direktörü Robert Dunham, yasanın şu anda çoğu infazın gerçekleştiği güneydeki idam cezasının sonunun başlangıcı olabileceğini söyledi.

The Associated Press haber ajansına verdiği demeçte Dunham, “Virginia’nın ölüm cezasının kölelik, linçler ve Jim Crow ayrımcılığından derin kökleri var” dedi. “Konfederasyonun eski başkentinde oturan bir yasama organı tarafından tarihsel olarak ırksal baskı için bir mekanizma olarak kullanılan bu aracı sökmenin sembolik değeri abartılamaz.”