ABD, Biden Altındaki İlk Görüşmelerin Eşiğinde 24 Çinli Yetkiliyi Cezalandırdı – The New York Times

Bu tür açıklamalar, geleneksel Amerikan müttefiklerini yüreklendirdi ve ABD'yi defalarca çatışmacı bir yaklaşımı terk etmeye çağıran Çin'de öfke uyandırdı. Bay Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ve Bay Blinken, Perşembe gününden itibaren Alaska'da üst düzey Çinli diplomatlar Yang Jiechi ve Wang Yi ile görüşecekler.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, ABD'yi "tarihin çöp tenekesinde sona ermeye mahkum" bir "sıfır toplamlı düşünce yapısı" ile suçladı.

Bay Zhao Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Renkli lens takanlar doğru yönü kolayca kaybedebilirler ve Soğuk Savaş zihniyetine yerleşenler başkalarına ve kendilerine zarar verecektir" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, daha önce Kongre tarafından onaylanan ve geçen yıl Bay Trump tarafından imzalanan Hong Kong Özerklik Yasası uyarınca Çinli yetkililere yaptırım uyguladı. Diğer şeylerin yanı sıra, Dışişleri Bakanlığı'na tayin edilen yetkililerin Amerikan finans kurumlarını kullanmalarını kısıtlama yetkisi verir.

Geçen hafta kabul edilen yasa değişikliklerini yöneten kıdemli bir parti lideri olan Wang Chen, şimdiye kadar hedeflenen en kıdemli Çinli yetkili oldu. Trump yönetimi daha önce yaptırımları Hong Kong'un genel müdürü Carrie Lam, polis şefi ve adalet bakanı üzerinde uygulamıştı.

Çin davranışları üzerindeki nihai etki şimdiye kadar minimum düzeyde oldu, ancak en son atamalar hedeflenen görevlilerin sayısını önemli ölçüde artırdı.

Sonuçta, en son Amerikan yaptırımları, Pekin'deki yıllık toplantısını kısa süre önce tamamlayan Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi'nin 14 başkan yardımcısını ve Hong Kong Polis Gücü Ulusal Güvenlik Bölümü, Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi yetkililerini etkileyecektir. ve Ulusal Güvenliği Koruma Dairesi.