Hazine, ABD'nin 242 milyar dolar değerinde 90 milyon teşvik çeki çıkardığını söyledi – CNBC

Çarşamba günü birçok devlet kurumu tarafından yayınlanan bir rapora göre ABD, Başkan Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planının bir parçası olarak şimdiye kadar toplam 242 milyar dolar değerinde 90 milyon teşvik çeki yayınladı.

Hazine Bakanlığı ve İç Gelir İdaresi, ilk parti ödemelerin çoğunlukla doğrudan mevduat yoluyla gönderildiğini ve bazı alıcıların çeklerini bu hafta sonu almaya başladığını duyurdu.

Hazine, ilk ödeme dalgasının bir parçası olarak yaklaşık 442 milyon dolar değerinde yaklaşık 150.000 fiziksel çek de postaladığını açıkladı.

Bakanlık, resmi olarak Ekonomik Etki Ödemeleri olarak bilinen teşvik kontrollerini arka arkaya "dilimlerde" uygulamaya koyuyor. Çarşamba günü yapılan duyuru, bu tür ilk dilimi detaylandırdı.

Çekler 12 Mart'ta işleme koyulmaya başlandı ve bazı Amerikalılar mevduatın bugünün resmi ödeme gününden önce beklemede olduğunu gördü.

Hükümet, bu ilk ödeme grubunun öncelikle 2019 veya 2020 iadeleri hakkında doğrudan mevduat bilgileri sağlayan uygun vergi mükelleflerine gönderildiğini ekledi. Hazine Bakanlığı ve IRS, ek partiler ve ödemelerin önümüzdeki haftalarda doğrudan mevduat ve posta yoluyla çek veya banka kartı olarak gönderileceğini söyledi.

Tam 1.400 $ 'lık ödemelerin, 75.000 $' a kadar ayarlanmış brüt gelire, 112.500 $ 'a varan hane reisine ve yıllık geliri 150.000 $' a kadar ortaklaşa başvuruda bulunan evli çiftlere gitmesi planlanıyor.

Önceki teşvik kontrollerinde olduğu gibi, bu eşiklerin üzerinde geliri olanlar için kontrollerin değeri azaltılır. Senato, Senatör Joe Manchin de dahil olmak üzere, muhafazakar Demokratlar için 1.9 trilyon dolarlık Covid yardım paketini lezzetli hale getirmeye yardımcı olmak için, ödemelerin aşamalı olarak sıfıra indirildiği gelir seviyelerini düşürdü.

Ancak, önceki ekonomik etki ödemelerinin aksine, aileler, yalnızca 17 yaşın altındaki hak sahibi çocukları için değil, vergi beyannamesinde talep edilen tüm bakmakla yükümlü oldukları kişiler için ödeme alacaklardır. Amerikalılar, Ödememi Al aracını kullanarak üçüncü ödemelerinin durumunu kontrol edebilirler.

Biden'ın dönüm noktası niteliğindeki yasa tasarısı ayrıca 6 Eylül'e kadar haftada 300 dolarlık işsizlik sigortası artışını uzatıyor ve bir yıl boyunca çocuk vergi kredisini artırıyor. Ayrıca, Covid-19 aşılama çabasına yaklaşık 20 milyar dolar, kira ve kamu hizmeti yardımı için 25 milyar dolar ve eyalet, yerel ve kabile yardımı için 350 milyar dolar sağlıyor.