ABD-Çin görüşmeleri 'soğuk' bir başlangıçla başladı, ancak eski Pentagon yetkilisi bunun şaşırtıcı olmadığını söyledi – CNBC

ABD'nin eski bir Doğu Asya Savunma Bakan yardımcısı yardımcısına göre, Biden yönetimi altındaki ilk ABD-Çin toplantısı "soğuk" yorumlarla başladı ve görünürde herhangi bir uzlaşma ile sonuçlanma olasılığı düşük.

Heino Klinck Cuma günü CNBC'nin "Street Signs Asia" ya verdiği demeçte, "Açılış konuşmalarının kesinlikle soğuk olduğunu söyleyebilirim, Alaska'daki ortam sıcaklıklarından dolayı değil," dedi.

İki taraf, Anchorage, Alaska'daki toplantı resmen başlamadan önce, kısa bir fotoğraf fırsatı olması amaçlanan şeyi bir saat süren bir diyaloğa çekerek karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Şu anda Ulusal Asya Araştırma Bürosu'nda (NBR) kıdemli danışman olan Klinck, olayların gidişatına şaşırmadığını söyledi.

"Açıkçası şu ana kadar söyleyebileceğim kadarıyla sürpriz olmadı" dedi.

"Benim için, Biden yönetiminin Çinlilerin istediği gibi ilişkiyi sıfırlamaya çalışacağı düşünülemez," dedi.

Üst düzey liderlerin bir araya gelebilmeleri, işleri samimi bir şekilde tartışabilmeleri ve her bir ulusal amacın ne olduğunu gösterebilmeleri önemlidir.

Heino Klinck

Ulusal Asya Araştırma Bürosu'nda kıdemli danışman

Dışişleri Bakanı Antony Blinken açılış konuşmasında ABD'nin "Sincan, Hong Kong, Tayvan da dahil olmak üzere Çin'in eylemleriyle ilgili derin endişelerini" tartışacağını söyledi. Çinli yetkililer, ülkenin iç işleri olarak gördüğü şeye dış müdahaleye karşı olduğunu tekrarlayarak geri adım attı.

NBR'den Klinck, ABD'nin Çin ile olan görüşmelerinin gergin geçmesinin yaygın olduğunu ve kendisine sık sık Çinli meslektaşları tarafından ders verildiğini söyledi.

"Bugün kamerada bunun birazını gördük ve Bakan Blinken'in yanıt verdiğini gördünüz" dedi. "Sanırım özel tartışmalarda bundan daha fazlasını yaşayacaksınız."

Toplantının gözle görülür bir uzlaşmaya yol açıp açmayacağı sorulan NBR'den Klinck, kısa cevabın "hayır" olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 18 Mart'ta Anchorage, Alaska'daki Captain Cook Hotel'de ABD-Çin görüşmelerinin açılış oturumunda, Merkez Dışişleri Komisyonu Ofisi direktörü Yang Jiechi ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile karşı karşıya gelirken konuşuyor. , 2021.

Frederic J. Brown | AFP | Getty Images

Devam eden koronavirüs salgını sırasında iklim değişikliği ve halk sağlığı gibi potansiyel işbirliği alanları var, ancak ABD ve ortaklarının Çin ile "daha sık" rekabet edeceğini söyledi.

Washington, siber saldırılarda ABD'yi hedef almak veya ABD müttefiklerine karşı "kötü niyetli faaliyetler" yürütmek gibi ulusal güvenlik kırmızı çizgilerini geçtiklerinde Pekin ile de karşı karşıya gelecek.

Yüz yüze görüşmelerin önemi

Yine de Klinck, Biden yönetiminin başlarında böylesine üst düzey bir toplantının gerçekleştiğinin "olumlu bir işareti" olduğunu söyledi.

"Amerika Birleşik Devletleri'nin tarihindeki en gergin ilişkiler sırasında bile … yine de buluşacaktık ve yine de bakış açılarını paylaşacaktık, bu yüzden bugün aynı şeyi stratejik rakibimiz Çin ile yapmamız çok önemli," dedi.

"Üst düzey liderlerin bir araya gelebilmeleri, işleri samimi bir şekilde tartışabilmeleri ve her bir ulusal niyetin ne olduğunu gösterebilmeleri önemlidir."

ABD'nin eski Çin büyükelçisi Gary Locke bu duyguyu yineledi.

Bellevue Koleji'nin geçici başkanı olan Locke, "Bu tonu belirliyor, ABD'nin sahip olduğu öncelikleri ve endişeleri belirliyor," dedi.

"Evet, her iki taraf da pek çok kamuoyuna, sert açıklamalar ve çok güçlü açıklamalar yaptı, ancak gerçekte oturup yüz yüze görüştüklerinde, anlıyorlar ki… her birinin bir rolü var, ama aynı zamanda oturup anlamaları da gerekiyor. Cuma günü CNBC'nin "Squawk Box Asia" ya verdiği demeçte, bu farklılıkları aşmanın, temel sorunları çözmenin ileri bir yolu "dedi.