Kasırga Saati 'Özellikle Tehlikeli' Fırtınalar İçin Güneyi Uyardı – The New York Times

Ulusal Hava Durumu Servisi, Çarşamba günü Güney'in bazı kısımlarını tehlikeli rüzgarlar ve dolu ile vurmasının beklendiğini söyledi.

Servisin Fırtına Tahmin Merkezi'ndeki tahmin operasyonları şefi Bill Bunting'e göre, Mississippi ve Alabama'da kasırga uyarıları Çarşamba öğleden sonra geçerliydi. Wayne County, Miss.'de hasarlı evler ve Çarşamba günü Ala. Sumter County, Ala .'daki yapılara ve ağaçlara rüzgâr hasarı bildirildi.

Bay Bunting, Amerika Birleşik Devletleri'nin güneydoğusunda birkaç düzine fırtına meydana geldiğini söyledi. “Önümüzdeki birkaç saat içinde gece saatlerine doğru ilerlerken onların daha güçlü ve daha yoğun olmasını bekliyoruz” diye ekledi.

Her fırtınanın bir kasırga üretmesini beklediğini söyledi. Fırtınalar, saatte 100 milden fazla rüzgar getirecek ve golf topundan beysbola kadar değişen boyutlarda dolu olacak şekilde ayarlandı.

Hava Durumu Servisi, Çarşamba günü saat 19: 00'a kadar Louisiana, Arkansas ve Mississippi'nin bazı kısımları için "özellikle tehlikeli durumdaki" kasırga saatini yayınlayarak "çok sayıda güçlü, uzun yollu kasırga potansiyeli" ne işaret etti.

Çoğunlukla Mississippi ve Alabama'da olmak üzere, 2,7 milyondan fazla insanın fırtınalar nedeniyle yüksek risk altında olduğu ve buna ek olarak 5,6 milyon kişinin orta derecede risk altında olduğu belirtildi.

Alabama Gov Kay Ivey yayınlanan “için fırtınalar Salı önden üzerine olağanüstü hal biz sağlamak ediyoruz gerekli herhangi bir şekilde harekete geçmeye hazır .”

Jackson, Bayan; Birmingham, Ala .; Hava Durumu Servisi, ve Tallulah, La., fırtınadan zarar görme riski olan şehirler arasında olduğunu söyledi . Şubat ayında bir kış fırtınası Jackson'ı vurdu ve şehirdeki su müşterilerinin yüzde 70'inden fazlasını haftalarca suyu kaynatmak zorunda bıraktı. Bildirim, kuyu suyu müşterileri için geçen hafta ve yüzey suyu müşterileri için Çarşamba günü kaldırıldı. Bu haftaki fırtınalar şehrin su sistemlerini yeniden tehdit edebilir.

"Bu etkinlik gerçekten daha yeni başlıyor," dedi Bay Bunting, "Uzun bir akşam olacak."

Kredi … NOAA / Ulusal Hava Servisi

Fırtınaların hava karardıktan sonra bazı bölgeleri vurmasıyla, “fırtınaların çok etkili bir şekilde yaklaştığını göremezsiniz” diyen Bay Bunting, insanlara hazırlıklı olmalarını ve uyarılar verildiğinde harekete geçmelerini tavsiye ederek “tehlikeyi görene kadar beklemeyin. " Hava Durumu Servisi ve yerel meteorologların bu hafta sonundan beri sakinleri fırtınalar hakkında uyardığını söyledi.

"Çoğu bölge için birden fazla fırtına olacak" dedi. "Bir fırtına geçtikten sonra korumanızın düşmesine izin vermemeniz önemlidir."

Fırtınaların büyük olasılıkla "önemli" elektrik kesintilerine, ağaçların düşmesine ve sellere yol açacağını söyleyen Bakan, "yoğun, uzun yollu hortumlardan" kaynaklanan yapısal hasarın belki de en büyük endişe olduğunu da sözlerine ekledi.

Hava Durumu Servisi , Çarşamba öğleden sonra Alabama'da "ilk tur hortumların" devam etmesinin beklendiğini, çünkü doğuya yayılmadan önce kuzeydoğu Louisiana üzerinde ayrı bir kümenin gelişerek Mississippi ve Alabama'yı vuracağını söyledi. alan – Çarşamba akşamı.

Georgia'nın bazı kısımları, merkezi Tennessee, Kuzey Carolina ve Güney Carolina ile güney Ohio ve Virginia, Perşembe günü fırtınalardan etkilenebilir .

Bay Bunting, kasırga uyarılarının verildiği alanlardaki kişilerin, yaralanma riskini azaltmak için evlerinin en alt katına sığınmaları ve kendilerini bir şilte veya yastığın yanı sıra varsa bir kaskla örtmeleri gerektiğini söyledi.