Kasırga salgını Güney'i vurdu; Fırtınaların ikinci turu geliyor – WJW FOX 8 News Cleveland

TUSCALOOSA, Ala. ( NewsNation Now ) – Güneydeki topluluklar, ikinci bir fırtına turu öncesinde akşam boyunca ciddi şiddetli hava koşullarının devam etmesi nedeniyle, Çarşamba günü Alabama'nın bazı kısımlarında yerde birden fazla hortum doğrulandı.

NewsNation Baş Meteoroloji Uzmanı Albert Ramon, Çarşamba günü saat 19: 30'da Güney'de 21 kasırganın düştüğünü ve bunların çoğunun Alabama eyaletinde olduğunu söyledi.

Ulusal Hava Durumu Servisi , Çarşamba günü öğleden sonra Alabama'nın merkezinde, Tuscaloosa'nın dışındaki Shelton Eyalet Koleji yakınlarında saat 14:40 civarında "büyük ve son derece tehlikeli bir hortum" da dahil olmak üzere çok sayıda kasırga olduğunu bildirdi.

Tahminciler, en az iki fırtına dalgasının muhtemel olduğunu ve en kötüsünün bir gecede soğuk bir cephe geçene kadar vurmayabileceğini söyledi.

NewsNation üyesi WIAT meteorolog Griffin Hardy, saat 17: 00'den kısa bir süre önce, Alabama'nın orta bölgesinde ilk kasırga uyarılarının yayınlanmasının ardından, canlı yayının devam ettiği üç saatlik yayına, "Önümüzde uzun bir yolumuz var" dedi.

WIAT meteoroloğu Sarah Cantey, "Korumamızı düşürmemeliyiz çünkü bununla işimiz bitmedi," dedi.

Hardy, "Şimdi saat 17:00, Orta Alabama'da devam eden önemli bir kasırga salgını var" dedi. "Son üç saattir, son üç saat içinde ortaya çıkan uyarıdan sonra uyarıdan sonra uyarıda bulunarak, bölgeyi izleyen çok büyük bir süper hücreli gök gürültülü fırtına kümesini izliyoruz."

Tahminciler, yoğun kasırgaların Çarşamba öğleden sonra Louisiana ve Arkansas'ın bazı bölgelerinde başlayıp doğuya doğru yayılacağını tahmin ettiler. Zirve, Mississippi ve Alabama'da Çarşamba akşamı bekleniyor.

Fırtına Tahmin Merkezi, Güneydoğu'da yaklaşık 16 milyon insan güçlü fırtınalar görebilirken, Mississippi'den Alabama'ya kadar güneydoğu Arkansas ve kuzeydoğu Louisiana'dan yaklaşık 3 milyonluk bir bölgenin, kilometrelerce seyahat eden yoğun kasırgalar olasılığı açısından yüksek risk altında olduğunu söyledi. , kasırga gücüne ulaşabilecek ve beyzbol toplarının büyüklüğünü karşılayabilecek rüzgarlar.

17 Mart 2021 Çarşamba, Moundville, Ala'da, şiddetli havanın müşteriye ait çok sayıda eğlence aracını tahrip ettiği Old Greensboro Yolunda AMU Karavan servisi ve onarımı. Olası kasırgalar, Chilton County kırsalında ağaçları devirdi, elektrik hatlarını devirdi ve evleri hasar gördü. Elektriğin kesildiği ve ağaçların bir ana yolu kapattığı Burnsville ve Moundville Alabama toplulukları. (AP Fotoğrafı / Vasha Avı)

Olası kasırgalar, enerjinin kesildiği ve ağaçların bir ana yolu kapattığı Burnsville ve Moundville'deki Alabama topluluklarında ağaçları devirdi, elektrik hatlarını devirdi ve evleri hasar gördü.

Moundville şehir merkezi anladı. Ailesi Moundville Ace Hardware'in sahibi olan Michael Brown, evlerden bazı çatılar ve eşyalar çıkarıldı ”dedi. ve Bina. Aşağıda bir sürü ağaç var. Sanırım bir kasırga olmalıydı; buradan oldukça hızlı çıktı. "

Ek hasar Louisiana, Tennessee ve Mississippi'de rapor edildi ve burada Brookhaven'da görünen bir kasırga görüldü. Hava durumu servisi, sert rüzgarların kuzeydoğu Teksas'taki işaretleri ve ağaçları patlattığını ve Alabama-Mississippi hattının yakınında beyzbol topu büyüklüğünde dolu taşlarının rapor edildiğini söyledi.

Seyirci videoları, Çarşamba günü Alabama'da görülen kasırgaları gösteriyor.

Güncel saatler ve uyarılar:

Tornado, Çarşamba günü Texas, Louisiana, Arkansas, Mississippi ve Tennessee'nin bazı bölgelerini kapsarken, Oklahoma ve Missouri bölgeleri de şiddetli fırtınalar riski altında olacak.

Fırtına Tahmin Merkezi, tehditlerin birkaç "yoğun ve uzun yol" ile "çok sayıda kasırga" ve "kasırga gücü" gücüne ulaşabilecek dağınık zarar verici rüzgarları içerdiği konusunda uyardı.

NewsNation Meteorolog Gerard Jebaily, Fırtına Tahmin Merkezi'nin kullandığı ifadelerin sık kullanılmayan tanımlayıcılar olduğunu söyledi.

Jebaily, "Sadece en yoğun durumlarda bu tür şeyleri görüyoruz" dedi.

Jebaily, "Bugün, neredeyse gerçek bir barut fıçısı" dedi. "Bu, ulaşabileceğiniz kadar yüksek koşullar veya kasırgaların sadece bir olasılık olmadığı, bugün bir olasılık olduğu şiddetli gök gürültülü fırtınalar için alabileceğiniz en olgun koşullar. Ve güçlü, geniş, şiddetli ve uzun süreli, yani uzun ömürlü olma ihtimalleri çok yüksek. "

Bir düzineden fazla Alabama okul sistemi, tehdit nedeniyle dersleri iptal etti, çevrimiçi oturumlar planladı veya erken işten çıkarmaları duyurdu. Listeye daha fazlası eklenebilir.

Güneydeki topluluklar da sakinleri en yakın kasırga barınaklarının nerede olduğunu bilmeye çağırıyorlardı.

Jackson, Tennessee'de yetkililer, Carl Perkins Civic Center ve McKeller-Sipes Bölgesel Havaalanı'nın Çarşamba sabah 9'dan itibaren şiddetli hava koşullarından korunmak isteyen vatandaşlar için açıldığını söyledi. Jackson, West Tennessee'de yaklaşık 67.000 kişilik bir şehirdir.

Fırtına sistemi ülkeyi geçmeye devam ederken, Gürcistan ve Kuzey Carolina dahil ABD'nin doğu kıyısındaki topluluklar için şiddetli hava durumu Perşembe gecesi de devam ediyor.

NASIL GÜVENLİ KALMAK

Etkilenen bölgelerdeki kişiler için Jebaily, cep telefonunuzun şarjlı ve erişilebilir olduğundan ve hava durumu uyarılarını çeşitli şekillerde alabileceğinizden emin olmanızı önerir.

Sakinlere, içeride duyulacak şekilde tasarlanmadıkları için kasırga sirenlerine güvenmemelerini söyledi.

Jebaily, "Onları duyabilirsiniz, ancak ulaşılamayacak veya ulaşılamayacak olan dışarıdaki insanları uyarmak için tasarlanmıştır," dedi Jebaily.

Televizyonlar ve radyolar da harika uyarı sistemleridir dedi.

Jebaily, herkesin hızlı bir şekilde şiddetli bir hava durumu planı almasını önerdi.

Jebaily, "Bir veya iki dakika içinde uygun bir sığınak arayabilmek istiyorsun," dedi. "Bir kasırga saati yayınlandıktan sonra, bu, halihazırda gerçekleştirebilmeniz gereken eylem planlarını düşünmeniz gerektiği anlamına gelir."

Jebaily, mobil evlerde veya RVS'de yaşayan sakinler için araçların şiddetli hava koşullarında binmek için çok tehlikeli yerler olduğunu söyledi.

Jebaily, “Bir sığınak ya da kasırga nöbeti çıktığında gidebileceğiniz bir yer bulmaya çalışın” diye önerdi. "Böylece, sonunda bir uyarı verildiğinde kolayca uygun sığınak arayabilirsin."

Kasırga güvenliği hakkında daha fazla bilgi için Ulusal Hava Durumu Hizmetinin web sitesini ziyaret edin.

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.