Alaska zirvesi başlarken ABD'nin önde gelen Çinli diplomatları kamuoyunda tartıştı – NBC News

ABD ve Çin'den en iyi diplomatlar Perşembe günü gazetecilerin önünde bir kamuoyu patlaması yaşadı. İki küresel güç, politikaları tartışmak ve son yıllarda giderek gerginleşen bağları yeniden kurma girişiminde bulunmak için Alaska'da bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Başkan Joe Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan tarafından Çinli meslektaşları Devlet Konsey Üyesi Wang Yi ve Çin Komünist Partisi dışişleri başkanı Yang Jiechi ile ilk yüzlerinde iki günlük görüşme yapmak üzere Anchorage'a katıldı. – yüz yüze görüşmeler.

Atmosferin gergin olması bekleniyordu çünkü ABD, Pekin'in Hong Kong'daki siyasi özgürlüklere yönelik baskısı nedeniyle Çin'e yaptırımları tokatlamıştı. Ancak bunu izleyen kamera üzerindeki çekişmeli paylaşımlar, diplomatik tartışmalardan önce geleneksel olarak sunulan hafif eğlencelerden açık bir şekilde ayrıldı.

Blinken, Pekin'in, Sincan'daki Uygurlar ve diğer azınlıklara yönelik baskıları, ABD'ye karşı siber saldırılar ve "ekonomik zorlama" yoluyla uluslararası normları ihlal ettiği için Çin'in kurallara dayalı bir sisteme geri dönmesi gerektiğini söyleyerek sözlerini açtı.

Blinken, "Bu eylemlerin her biri, küresel istikrarı koruyan kurallara dayalı düzeni tehdit ediyor," dedi. "Niyetimiz, hareket eden ülkelerimiz arasında daha açık gözlü bir ilişki hedefiyle, endişelerimiz hakkında doğrudan, önceliklerimiz hakkında doğrudan olmaktır. ileri. "

Sullivan, "Çatışma peşinde değiliz, ancak sıkı rekabeti memnuniyetle karşılıyoruz ve her zaman halkımız ve arkadaşlarımız için ilkelerimizi savunacağız." Dedi.

Çinli Yang Jiechi, ABD aleyhinde o kadar uzun süren uzun bir konferansla cevap verdi ki, sonraki çeviri 17 dakika sürdü. Üst düzey bir yetkiliye göre, oturum başlamadan önce her iki tarafın da bir fotoğraf fırsatında iki dakika konuşacağı konusunda bir anlaşma vardı.

Sağda Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın da katıldığı Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Merkez Dışişleri Komisyonu Bürosu müdürü 2nd-L Yang Jiechi ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile karşı karşıya geldiği sırada konuşuyor. 18 Mart 2021'de Anchorage, Alaska'daki Captain Cook Hotel'de ABD-Çin görüşmelerinin açılış oturumu. Frederic J. Brown / AFP – Getty Images

"Çin, ABD'nin Çin'in içişlerine müdahalesine kesin olarak karşı çıkıyor. Bu tür müdahalelere karşı kesin muhalefetimizi ifade ettik ve insan haklarına cevaben sağlam adımlar atacağız. ABD'nin insan hakları konusunda daha iyi davranacağını umuyoruz," diye konuştu. ABD'deki Black Lives Matter hareketine atıfta bulunarak, "Çin insan haklarında istikrarlı bir ilerleme kaydetmiştir" dedi.

Ve ekledi, "Ve Amerika Birleşik Devletleri tarzı bir demokrasiye sahip. Ve Çin'in Çin tarzı bir demokrasisi var. Amerika Birleşik Devletleri'nin ne yaptığını değerlendirmek sadece Amerikan halkına değil, aynı zamanda dünya insanlarına da kalmıştır. Çin'in durumunda kendi demokrasisini ilerletmek, onlarca yıllık reform ve açılmanın ardından, çeşitli alanlarda uzun bir yol kat ettik. "

Blinken daha sonra, Çinli yetkililerin uzun açıklamalarına dikkat çekerek ABD demokrasisine yönelik eleştirileri çürütmek için haber kameralarının kalması için işaret verdi. Sullivan, davayı takip etti. Blinken daha sonra basın havuzunu kapatmaya çalıştı ancak Çinli yetkililer kendilerine kendi ikinci turlarını teklif etme şansı verilmesi konusunda ısrar ettiler.

Bu kavga, dört dakikalık bir foto-op'u bir saatten fazla süren diplomatik bir kavgaya dönüştürdü.

Olaydan sonra ABD'li bir yetkili NBC News'e Çin delegasyonunun karşılıklı olarak kararlaştırılan protokolü ihlal ettiğini söyledi.

“Abartılı diplomatik sunumların genellikle yerel izleyicilere yönelik olduğunu bilerek planlı sunumumuza devam ettik. Yetkili, hâlâ yapacak çok işimiz var ”dedi. “Kalan saatleri, sürekli olarak kamuya açık olarak verdiğimiz mesajların aynısını Çin delegasyonuna özel olarak özetlemek için kullanacağız. Öte yandan Çin delegasyonu, büyük duruşma niyetine ulaşmış gibi görünüyor, tözden ziyade kamusal tiyatro ve dramatiğe odaklandı. "