Binlerce göçmen çocuk Washington'daki bir kavgayı yenileyerek ABD'ye girmeye çalışıyor. Meksika sınırında neler oluyor? – ABD BUGÜN


WASHINGTON – Başkan Joe Biden'in yönetimi, sığınma talebinde bulunan giderek artan sayıda göçmen çocuğun gözaltına alındığı ABD-Meksika sınırında büyüyen bir sorunla karşı karşıya.

Beyaz Saray sınırın kapalı olduğunu iddia etse de, göçmen çocuklar geri çevrilmek yerine içeri giriyorlar çünkü yetkililer kendi ülkelerine kendi başlarına geri dönmenin onlar için çok tehlikeli olacağını söylediler.  

Her iki taraftaki Biden yönetimi yetkilileri ve milletvekilleri , sınırdaki duruma nasıl tepki verecekleri konusunda boğuşuyorlar.

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas Salı günü yaptığı açıklamada "güneybatı sınırındaki durum zor" dedi.

"Bunu yönetmek için 24 saat çalışıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz" dedi ve "Bu bizim işimiz."

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi , Pazar günü durumu, Biden yönetiminin kaçındığı bir etiket olan "insani kriz" olarak nitelendirdiğini söyledi. Capitol Hill'deki Cumhuriyetçiler, göçmen çocukların artışını "Biden'ın sınır krizi" olarak nitelendirdi.

Mayorkas: DHS başkanı Mayorkas, evdeki duruşmada basıldığında sınırdaki göçmenleri 'kriz' olarak adlandırmaktan kaçınıyor

Sınırda sığınma talebinde bulunan çocukların sayısının arttığını ve bununla ilgili neler yapıldığını işte bu yüzden görüyoruz:

Sınırda bir göçmen dalgası var mı?

Ülkenin güney sınırında sığınma talebinde bulunan refakatsiz göçmen çocukların sayısı, Biden cumhurbaşkanı olarak göreve başlamadan önce geçen yıl artmaya başladı.

CBS News'e göre Pazar sabahı itibarıyla 4200'den fazla refakatsiz göçmen çocuk kısa süreli bekletme tesislerinde tutuluyordu. Bunlardan 3.000'i 72 saatten uzun süredir oradaydı. Göçmen çocukların 72 saat içinde kısa süreli tesislerden taşınmaları gerekiyor. Tesisler hapishaneye benzer ve uzun süreli koruma için uygun değildir.

Mayorkas Salı günü, ABD'nin "güneybatı sınırında son 20 yılda sahip olduğumuzdan daha fazla kişiyle karşılaşma hızında" olduğunu kaydetti. ABD Gümrük ve Sınır Devriyesi, tutuklamaların yanı sıra "karşılaşmalar" da bildiriyor. Bu nedenle, sayılar, tek tek bireylerin tekrar eden geçişlerini içerir. Örneğin, Teksas, El Paso'da bir yetişkinin ortalaması 10 geçiştir.

El Paso'da pro bono hukuki yardım sağlayan Las Americas Göçmen Avukatlık Merkezi'nin yönetici müdürü Linda Rivas, "Yönetim, insanların Amerika Birleşik Devletleri'ne gelmeleri için hiçbir yasal yol açmadı, bu yüzden bu olmaya devam edecek," dedi. "Başlık 42'nin bir sonunu görmeyi çok isterdik, ancak aynı zamanda sadece limanları yeniden açıp tekrar işlevsel hale getirebilir ve sığınmacıların kendilerini limanda sunmalarına izin verebiliriz. Çok uzun sürdü. "

Beyaz Saray: Yönetimdeki değişiklik dalgalanmaya neden olabilir

Biden yönetimi, Başkan Donald Trump'ın katı göç politikalarından gelen retoriğin değişmesi nedeniyle daha fazla göçmen tutulduğunu gördüğünü söyledi.

Başkanın özel asistanı ve güney sınırı koordinatörü Roberta Jacobson, geçen hafta yaptığı açıklamada, "Dalgalanmalar umuda cevap verme eğilimindedir ve dört yıllık … bastırılmış talepten sonra daha insancıl bir politika için önemli bir umut vardı" dedi. Beyaz Saray basın brifingi sırasında. "Daha insancıl bir politikanın yürürlükte olacağı fikrinin, insanları bu kararı almaya yöneltmiş olabileceğini kesinlikle düşünüyorum."

Biden, görevdeki ilk haftalarında bir sınır duvarındaki inşaatı durdurdu ve göçmenleri Meksika'daki ABD göçmenlik duruşmalarını beklemeye zorlayan Göçmen Koruma Protokolü'nü durdurmak gibi Trump'ın bazı politikalarını gevşetmeye başladı.

Biden yönetimi, Sınır Devriyesi'nin COVID-19'un bekleme tesislerinde yayılmasını önlemek için belgesiz göçmenleri sınır dışı etmesine izin veren Trump yönetiminden, Başlık 42'den bir anahtar politikayı yürürlükte tuttu.

Devamı: Biden göçmen çocuk sayısının artmasıyla karşı karşıya kalırken, Cumhuriyetçiler Beyaz Saray'ı sınır krizi nedeniyle eleştiriyor

İlkbahar, Orta Amerika kargaşası da katkıda bulunuyor olabilir

Göçmenleri sınıra iten tek faktör “umut” değil. Uzmanlar, sınırda artan sayıların her baharda meydana gelen bir eğilimi izlediğini söyledi.

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles Chicana ve Chicano Çalışmaları Bölümü'nde doçent olan Raúl Hinojosa-Ojeda, göç modellerinin "döngüsel" olduğunu ve ABD'nin tarihsel olarak ilkbaharda sığınma arayan göçmenlerde bir artış gördüğünü söyledi. Bunun büyük ölçüde yağmur mevsimi sona erdiği için olduğunu belirtti.

"Şu anda gördüğümüz şeylerin çoğu yılın bu zamanlarında döngüsel bir olgunun parçası, insanlar göç etme kararını veriyor" dedi.

Mayorkas Salı günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri'nin 2019 ve 2014 yıllarında göçmen dalgaları yaşadığını söyledi.

Hinojosa-Ojeda, ABD'nin elinde tuttuğu göçmenlerden bazılarının, "Meksika'da Kalmak" olarak da bilinen Göçmen Koruma Protokolleri de dahil olmak üzere, Trump politikaları nedeniyle Meksika sınır kasabalarında yıllarca beklediklerini söyledi.

Devamı: GOP, göçmen planı direnişle karşı karşıya olan Joe Biden'a yönelik eleştiriler için sınırdaki göçmen çocukları işaretliyor

Hinojosa-Ojeda, "Temelde Meksika'da tutulan bastırılmış bir talebi boğuyoruz" dedi.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde göçmenlerin sığınma aramak için ABD-Meksika sınırına gelmelerinin ekonomik zorluklar, çete şiddeti ve iklim değişikliğinin etkileri gibi başka nedenleri de oldu.

İki kasırga, Eta ve Iota, geçen Kasım ayında Orta Amerika'yı vurdu ve Honduras, El Salvador, Guatemala, Panama, Kosta Rika, Nikaragua ve Belize'yi kasıp kavurdu. Yüzbinler evsiz kaldı ve yerlerinden edildi.

Bu ülkelerin birçoğundaki bireyler de siyasi ve ekonomik huzursuzluklarla uğraşmak zorunda kaldı.

Beyaz Saray göçmenlere ne diyor?

Biden ve yönetimi, sığınma arayan göçmenlerden şu anda ABD'ye gitmemelerini istedi.

ABC News'e Salı günü verdiği röportajda Biden, sınırı geçen "insanları geri gönderiyoruz" dedi.

Biden, "Oldukça açık bir şekilde söyleyebilirim, buraya gelme … şehrinizi veya şehrinizi veya mahallenizi terk etmeyin," dedi Biden.

El Paso'da, Sınır Devriyesi her gün düzinelerce izinsiz göçmeni, bekar yetişkinler ve aileler de dahil olmak üzere sınırın hemen güneyindeki Juarez'e sürüyor. Paso del Norte köprüsünün tepesine atılırlar, ardından Meksika'ya doğru yürürler.

Başkan Biden potansiyel göçmenlere şunları söyledi: Güney sınırındaki dalgalanmanın ortasında ABD'ye 'gelme'

Mayorkas ve Jacobson, Biden yönetiminin yasallaştırmaya giden bir yol oluşturmasının zaman alacağını ve yasal bir yol olana kadar göçmenlerin sığınma istemekten kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Biden'in kapsamlı göçmenlik yasasının bir parçası olarak, yönetim Orta Amerika'da tesisler kurmak için finansman istiyor, böylece bireyler ABD-Meksika sınırına tehlikeli bir yolculuk yapmaktan kaçınmak için kendi ülkelerinde sığınma başvurusunda bulunabilirler.

Sınır kapalı, öyleyse neden göçmenler içeri alınıyor?

Beyaz Saray, Çarşamba günü yine Mayorkas'ın sınırının kapalı olduğunu yineledi.

Jacobson geçen hafta bir haber brifinginde "Sınır kapandı" diye tercüme ederek "La frontera está cerrahada," dedi.

Ancak Biden yönetimi göçmen çocukları geri çevirmiyor. Bazı çocuklar kendilerini sınırda yalnız gösterirler; diğerleri bir akraba veya büyük kardeşle gelir.

White, "Başkan ve yönetimimiz, göçmenliğe insanca yaklaşmanın yolunun, refakatsiz küçüklerin gelip insanlıkla muamele görmelerine ve onları yeni evlere götürmeye çalışırken güvenli bir yerde olmalarına izin vermek olduğuna karar verdi," dedi. Temsilciler Meclisi basın sekreteri Jen Psaki geçen hafta yaptığı bir basın açıklamasında söyledi.

"Bir politika kararı verdik çünkü bunun insani bir yaklaşım olduğunu düşündük," dedi.

'Ülkenin refaha kavuşmasına yardım': Belgesiz göçmenler her yıl milyarlarca ABD vergisi öderler ve bu onlarca yıldır

Trump yönetimi altında, Meksika dışındaki ülkelerden refakatsiz küçükler hiçbir zaman Başlık 42 altında Meksika'ya gönderilmedi. Refakatsiz göçmen çocuklar, politika kapsamında otellere yerleştirildi ve kendi ülkelerine geri götürüldü.

Gerçek isminin kullanılmamasını isteyen Maribel E., 11 Mart'ta ABD'ye herhangi bir belgesiz girmeye çalıştıktan sonra Paso del Norte köprüsünde ABD Gümrük ve Sınır Koruması tarafından sınır dışı edildikten sonra küçük oğlunu kucağında tutarken ağlıyor. , 2021. Kadının arkasında Teksas, El Paso'ya doğru kuzeye giden banliyö trafiği var.

ABD'ye geldiklerinde çocuklara ne olacak?

Bazı çocuklar bekletme tesislerine nakledilir. Çocukların Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı tarafından işletilen geçici taşma tesislerine gönderilmesi gerekiyor.

Yönetim, küçük çocukları Sınır Devriyesi tutma tesislerinden hızlı bir şekilde çıkarmaya çalışırken sorunlarla karşılaştı. Sorunlar büyük ölçüde, COVID-19 sosyal uzaklaşma yönergeleri uyarınca HHS tesislerindeki sınırlı alana bağlıdır. CDC, bu tesisleri tam kapasiteye döndürmek için bu yönergeleri güncelledi.

Psaki, çocukların sponsorlara taşınmasının daha uzun sürdüğünü, çünkü Biden yönetiminin sponsorlarla kapsamlı bir inceleme süreci yürüttüğünü söyledi. Sığınma talebinde bulunan çocukların çoğunun ABD'de ebeveynleri veya aile üyeleri var.

Devamı: ABD-Meksika sınırında bazı göçmen aileler içeri alınıyor, diğerleri 'kovuluyor'

Biden yönetimi, soruşturma sürecini hızlandırmak amacıyla geçen Cuma günü yaptığı açıklamada, İç Güvenlik Bakanlığı ile HHS arasında, refakatsiz çocukların muhtemel sponsorları hakkında belirli bilgilerin Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza ile paylaşılmasına izin veren bir anlaşmayı feshettiğini duyurdu. Yönetim yetkilileri, haberlerin sponsorları daha hızlı ileriye götürmesini umdu.

HHS ve Mülteci Yeniden Yerleşim Dairesi yetkilileri, refakatsiz çocukların sponsorlarını daha hızlı bir şekilde incelemek için Sınır Devriyesi işleme merkezlerine gönderiliyor. Federal Acil Durum Yönetimi Dairesi, refakatsiz göçmen çocukların kabulü, barındırılması ve nakledilmesine yardımcı olmak için önümüzdeki üç ay boyunca görev yapacak.

ABD Başkanı Veronica Escobar, geçtiğimiz hafta El Paso'da geçici bir holding tesisini gezdi ve Kongre'nin önceki yönetimde yaptığı “insani yatırımların” görünür olduğunu söyledi. Refakatsiz küçükler, HHS Mülteci Yeniden Yerleşim Dairesinin gözetimine nakledilmeyi beklerken temiz kıyafetlere, sıcak yemeklere, çocuk boy masa ve sandalyelere ve filmlere erişebilirler.

Escobar, El Paso Times'a verdiği demeçte, "Bunlar, Trump yönetimi sırasında ısrar ettiğimiz değişikliklerdi, ancak bu yönetimin onlara göre hareket edeceği açık ve umarım bunları hızlandırır" dedi.

Bazı göçmenler hala geri çevriliyor

Çocukların içeri girmesine ve sponsorlarla eşleştirilmesine rağmen, diğer göçmenler Başlık 42 altında geri çevrildi.

Sınır Devriyesi Sektör Şefi Gloria Chavez, USA TODAY Network'ün bir parçası olan El Paso Times'a 8 Mart'tan bu yana "El Paso Sektörü, Güney Teksas bölgesinden her gün değişen sayıda aile birimi alıyor" dedi. ajansın "önceliği, onları işlemek ve Başlık 42 altında Meksika'ya sürmektir."

“Meksika hükümeti ile çok yakın çalışıyoruz ve onların da dikkate almamız gereken kapasite sorunları var; bu nedenle, bölgeden ve Güney Teksas'tan yalnızca sınırlı sayıda aile, Meksika Göçmen Bürosu yetkilileriyle koordineli olarak günlük Ciudad Juárez'e gönderilebilir ”dedi.

Pazartesi günü Beyaz Saray haber brifinginde Psaki, "Bölgeye mesajı açıkça gönderiyoruz: Şimdi gelme zamanı değil" dedi. “Ama aynı zamanda, refakatsiz çocuklar olan çocuklara insanlıkla muamele edilmesini sağlamak istiyoruz. Ülke olarak biz buyuz ve bu yüzden ikisini de yapıyoruz. "

Kim suçlanacak?

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, sınırdaki son göçmen akınından kimin sorumlu olduğunu işaret etmeye başladılar.

Mayorkas Salı günü, "Önceki yönetim iltica sistemini tamamen ortadan kaldırdı" dedi. “Sistem yıkıldı, tesisler kapatıldı ve küçük çocukları acımasızca tacirlerin eline teslim ettiler. Kongre'nin uzun zaman önce kabul ettiği iltica yasalarını yönetmek için gerekli politikalar ve prosedürler de dahil olmak üzere tüm sistemi yeniden inşa etmek zorunda kaldık. "

Trump, sınırda ebeveynleri ve çocukları ayıran bir "sıfır tolerans" politikası uygulamaya koydu. Trump yönetimi ayrıca, sığınmacıları mahkeme duruşmalarını beklerken Meksika'da tutmak için Göçmen Koruma Protokollerini uyguladı.

Cumhuriyetçiler Biden'ın yönetimini suçluyor.

Pazartesi günü El Paso'daki sınırı 12 GOP milletvekili ile ziyaret eden Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy, Biden yönetiminin Trump'ın bazı politikalarını bozarak sığınma arayan göçmenlerin artmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

Katkıda bulunan: Lauren Villagran, El Paso Times

Rebecca Morin'e Twitter'da @RebeccaMorin_ adresinden ulaşın