Bu ülke, koronavirüs salgını sırasında bile dünyanın en mutlu ülkesi – Fox News

Geçen yıl koronavirüs salgınının yarattığı zorluklara ve belirsizliğe rağmen Finlandiya, dünyanın en mutlu ülkesi statüsünü korudu.

Bu, Cuma günü yayınlanan 2021 Dünya Mutluluk Raporu'na göre. En mutlu 10 ülke arasında dokuzu Avrupalıydı .

Raporda Finlandiya'nın ardından sırasıyla Danimarka, İsviçre, İzlanda, Hollanda, Norveç, İsveç, Lüksemburg, Yeni Zelanda ve Avusturya yer aldı.

AB SAHALARI YAZ AYINA KADAR ÜCRETSİZ SEYAHAT AÇMAK İÇİN KORONAVİRÜS GEÇİŞ PLANI YAPTI

Raporun yazarlarından Jeffrey Sachs Associated Press'e verdiği demeçte, "Yaşam memnuniyetinin kuzey Avrupa'nın sosyal demokrasilerinde en mutlu olduğu bildirilen yıldan yıla buluyoruz," dedi. "İnsanlar bu ülkelerde kendilerini güvende hissediyorlar, bu yüzden güven yüksek. Hükümetin güvenilir ve dürüst olduğu görülüyor ve birbirlerine güven yüksek."

2021 Dünya Mutluluk Raporu'na göre Finlandiya, koronavirüs salgınına rağmen üst üste dördüncü kez dünyanın en mutlu ülkesi. (iStock)

2021 Dünya Mutluluk Raporu'na göre Finlandiya, koronavirüs salgınına rağmen üst üste dördüncü kez dünyanın en mutlu ülkesi. (iStock)

Bu arada ABD geçen yıla göre bir sıra gerileyerek 19. sırada yer aldı.

FİNİŞ KOŞUCULARI, ALTERNATİF FITNESS TRENDİ İÇİN SADECE DERİN KARDA ÇORAP GİYER

Yıllık rapor BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı tarafından hazırlanmakta ve 149 ülkeyi kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla, sağlıklı yaşam beklentisi ve sakinlerin görüşlerine göre sıralamaktadır.

Ayrıca ankete katılanlar, 1-10 ölçeğinde bir şeyler ters giderse ne kadar sosyal desteğe sahip olduklarını hissettiklerini, kendi yaşam seçimlerini yapma özgürlüklerini, toplumlarının ne kadar yozlaşmış olduğuna dair hislerini ve ne kadar cömert olduklarını belirtmelerini ister. .

FOX HABER UYGULAMASINI ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Bir basın bülteni , raporda tipik olarak "örnek boyutunu artırmak ve güven sınırlarını daha küçük tutmak" için önceki üç yıllık anketlerden elde edilen verileri içerdiğini söyledi.

Bununla birlikte, bu yıl, analistler, salgın sırasında ülkelerin geçmiş yıllardan ayrı olarak nasıl ilerlediğini görmek için yalnızca 2020'deki sonuçlara dayalı olarak ayrı bir en mutlu ülkeler listesi hazırladı.

Finlandiya da bu listede ilk sırada yer alırken, onu İzlanda, Danimarka, İsviçre, Hollanda, İsveç, Almanya, Norveç, Yeni Zelanda ve Avusturya izledi.

YAŞAM TARZI BÜLTENİMİZE KAYDOLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Basın açıklamasına göre, raporun yazarları, mutluluk için en önemli faktörlerin "insanların birbirlerine olan güveni ve hükümetlerine olan güveni" olduğunu tespit ettiler.

Sachs yaptığı açıklamada, "Covid-19'dan acilen öğrenmemiz gerekiyor." Dedi. "Pandemi bize küresel çevresel tehditlerimizi, acil işbirliği ihtiyacımızı ve her ülkede ve küresel olarak işbirliği sağlamanın zorluklarını hatırlatıyor."

"Dünya Mutluluk Raporu 2021 bize, sadece zenginlikten ziyade refahı hedeflememiz gerektiğini hatırlatıyor; bu, sürdürülebilir kalkınmanın zorluklarını ele almak için çok daha iyi bir iş yapmazsak, gerçekten de geçici olacaktır."

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.