Anchorage şehir merkezinde sessizce gerçekleşen ABD ve Çin görüşmeleri için dünyanın gözleri Alaska'da – Anchorage Daily News

Bu hafta dünyanın en önemli diplomatik toplantıları, üst düzey Çinli ve ABD'li diplomatların ülkelerin gergin ilişkilerini ele alacakları bir Anchorage otelindeki kapalı bir konferans salonunda gerçekleşiyor olabilir.

Ancak görüşmeler Perşembe günü Otel Kaptan Cook'ta başladığında, şehir merkezindeki birçok insan için hiçbir şey yanlış görünmedi. Dışişleri Bakanlığı toplantı yerini gizli tutmuştu ve tek bariz eşantiyon güvenlik araçları ve otelin dışındaki haber ekipleriydi.

Peterson Tower'ın yakınındaki Anchorage Economic Development Corp.'un başkanı Bill Popp, şehir merkezindeki trafiğin oldukça sessiz olduğunu söyledi.

"Geleceklerini biliyordum ama konum oldukça sessizdi, bu anlaşılabilir bir durum" dedi. "Bu üst düzey diplomasi."

Toplantılar tasarım gereği sessiz ve uzun bir kıştan çıkan nispeten küçük bir şehir olan Anchorage, çok fazla dikkat dağıtıcı olmayan iyi bir buluşma noktası sunduğunu söyledi, eski bir vali olan Mead Treadwell, aynı zamanda otelin yakınında şehir merkezinde de çalışıyor.

"Bu zirvelere sık sık girdiğiniz gibi binlerce özel gösteri yok," dedi. "Bugün şehir merkezinde gördüğüm en büyük fark, pek çok televizyon ekibinin Cook Inlet'in güzel çekimleri için hazırlık yapması."

ABD'li ve Çinli yetkililer arasında Perşembe günü üst düzey diplomatik toplantılar yapılırken, bir BAC Ulaşım araçları filosu, Hotel Captain Cook'un önünde West Fifth Avenue'de sıraya giriyor. (Emily Mesner / ADN)

Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin'in iktidardaki Politbüro üyesi Yang Jiechi ve dışişleri bakanı Wang Yi ile görüşüyor.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri gazetecilere, ticaret ve Çin'in insan hakları pozisyonları gibi tartışmalı konuların yanı sıra iklim değişikliği gibi potansiyel işbirliği alanlarının ele alınacağını söyledi.

Treadwell, toplantının önemli bir amacının Başkan Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında gelecekteki bir toplantı için zemin hazırlamak olduğunu söyledi.

Treadwell, "Umarım buna iyi bir toplantı olarak bakılır ve her iki taraf da Alaska'yı Pekin ile DC arasında bir kaçış ve sorunları çözmek için birlikte konuşmak için iyi bir yer olarak görür" dedi.

Basın mensupları Perşembe günü Kaptan Cook Oteli'nin önünde bekliyor. (Emily Mesner / ADN)

Toplantı uluslararası medyanın ilgisini çekti. Dışişleri Bakanlığı, genellikle ajansı kapsayan küçük bir grup haber kuruluşunun Perşembe günü ilk toplantının bir bölümünü gözlemlemesine izin verdi. Küçük bir grup Çinli gazeteciyle birlikte odaya girdiler. Daha sonra ek toplantılar kapsama kapatıldı.

Dışişleri Bakanlığı basınla ilişkiler ofisi Nicole Thompson, COVID-19'un yayılmasına ilişkin endişelerin medyada sınırlamalara yol açtığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sağdan ikinci, ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan'ın katıldığı sağda, Çin Komünist Partisi dışişleri başkanı Yang Jiechi ile karşı karşıya gelirken, soldan ikinci ve Çin Devlet Konsey Üyesi Wang Yi, solda, açılış oturumunda konuşuyor. ABD-Çin görüşmeleri, 18 Mart 2021 Perşembe günü Anchorage'daki Otel Kaptan Cook'ta. (Frederic J. Brown / AP aracılığıyla Pool) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sağdan ikinci, ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan'ın katıldığı sağda, Çin Komünist Partisi dışişleri başkanı Yang Jiechi ile karşı karşıya gelirken, soldan ikinci ve Çin Devlet Konsey Üyesi Wang Yi, solda, açılış oturumunda konuşuyor. ABD-Çin görüşmeleri, 18 Mart 2021 Perşembe günü Anchorage'daki Otel Kaptan Cook'ta. (Frederic J. Brown / AP aracılığıyla Pool)

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sağdan ikinci, ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan'ın katıldığı sağda, Çin Komünist Partisi dışişleri başkanı Yang Jiechi ile karşı karşıya gelirken, soldan ikinci ve Çin Devlet Konsey Üyesi Wang Yi, solda, açılış oturumunda konuşuyor. ABD-Çin görüşmeleri, 18 Mart 2021 Perşembe günü Anchorage'daki Otel Kaptan Cook'ta. (Frederic J. Brown / AP aracılığıyla Pool)

18 Mart 2021 Perşembe günü ABD ve Çin heyetleri arasında görüşmelerin sürdüğü Otel Kaptan Cook. (Frederic J. Brown / Pool via AP)

Xi'nin, eski Başkan Donald Trump'ın Mar-a-Lago ülke kulübünü ziyaret ettikten sonra Çin'e döndüğünde Alaska'yı ziyaret ettiği 2017'nin aksine, Perşembe günkü toplantıyla ilgili hiçbir sokak kapanması yoktu.

Xi'nin ziyareti, Hotel Captain Cook'taki Alaska-Çin ticaret görüşmelerini içeriyordu ve Xi'nin arabası Turnagain Arm gezi gezisine çıkarken Seward Otoyolu'nun kapanmasına yol açtı. Otel o gün batı çatısından Çin'in bayrağını dalgalandırdı.

Perşembe günü Çin bayrağı dalgalanmadı.

Halka açık park hizmetleri sağlayan Anchorage ajansının başkanı Andrew Halcro, Çarşamba günü görüşmeler başlamadan önce "(toplantı hakkında hiçbir şey bilmiyorum)" dedi. "Genellikle, yolları ve park etmeyi veya başka şeyleri kapattığımızda, park etme ekibimle bir şekilde veya şekilde önceden iletişime geçilir. Ancak hiçbir şey duymadık. "

Güvenlik görevlileri ve bir polis K-9 birimi, Perşembe günü ABD ve Çinli yetkililer arasında üst düzey diplomatik görüşmeler yapılırken Anchorage şehir merkezinde, Hotel Captain Cook'un önünde bekliyor. (Emily Mesner / ADN)

Eyalet yetkilileri, Çin'in Alaska'nın yıllık 1 milyar dolardan fazla ihracatıyla Alaska'nın en büyük ticaret ortağı olmasına rağmen, Alaska eyalet hükümetinin de toplantılarla çok az ilgisi olduğunu söyledi.

Alaska'nın Balık ve Oyun komiseri Doug Vincent-Lang, Salı günü Anchorage Daily News gazetesinde, devletin görüşmelere katılmaya davet edilmediğini yazdı.

Vincent-Lang Perşembe günkü bir röportajda "ABD ve Çin'in diplomatik ilişkiler konusunda görüşmelere başlamasından memnunuz" dedi. "Ancak, Alaska için hangi konuların tartışılmasının önemli olabileceğini tartışmak için hiç kimsenin eyalete ulaşmasına şaşırdık."

Vincent-Lang, görüş yazısında, Alaska deniz ürünleri ve kereste satışlarına zarar veren Çin ücretlerinin düşürülmesine yardımcı olmak için gümrük vergisi muafiyeti talep etti.

Dunleavy mektupta, "Yakın zamanda görüşme isteğime cevabınızı beklerken, saygıyla bu kritik konuyu Çin delegasyonuna iletmenizi rica ediyorum," diye yazdı. "Amerika Birleşik Devletleri, tüm ABD deniz ürünleri ürünleri için misilleme tarifelerinden genel olarak hariç tutulmasında ısrar etmelidir."

ABD ve Çin bayrakları, Anchorage'da Perşembe öğleden sonra başlaması planlanan üst düzey diplomatik toplantılar öncesinde Hotel Captain Cook'a asıldı. (Alex DeMarban / ADN)

Eyalet çapındaki kuruluşlara uluslararası ticaret hizmetleri sunan Alaska Dünya Ticaret Merkezi'nin yönetici müdürü Greg Wolf, ticaret anlaşmazlıkları ve tarifelerin, en azından ulusal bir bakış açısıyla, tartışmada ortaya çıkmasının beklendiğini söyledi.

ABD ekibi Japon ve Güney Koreli liderlerle görüşmek üzere Asya'ya uçarken Wolf, Pazar günü Ted Stevens Anchorage Uluslararası Havaalanında bir yakıt molasında Blinken ve ekibiyle bir araya geldi.

Wolf, "tanışma ve selamlaşma" Blinken'i Alaska'da karşılama şansı olduğunu söyledi.

Wolf, Alaska'nın coğrafi olarak iki ülke için mantıklı bir buluşma noktası olduğunu söyledi. Alaska'nın ABD'de kişi başına en yüksek COVID-19 aşısı oranı da bir artı, dedi.

Anchorage'daki Brilliant Connection Consulting'in kurucusu Jin Chen, Çin heyeti için gezinin düzenlenmesine yardımcı oldu.

Anchorage'ın Pekin ve Washington, DC arasındaki orta konumunun, görüşmeleri etkilemeye yardımcı olabilecek sembolik bir konum sunduğunu söyledi.

"Ortada buluşmak uzlaşma demenin bir yolu" dedi.