Biden yönetimi, Çin'in 'kurt savaşçısı' diplomasisinin tadına varıyor – The Washington Post

Görünüşe göre Biden Beyaz Saray, Çin'in “kurt savaşçısı” diplomasisinin ilk gerçek tadını aldı.

Blinken, "ABD'ye siber saldırılar" ve "müttefiklerimize yönelik ekonomik baskı" da dahil olmak üzere Washington'un Pekin ile yaşadığı sorunlardan bazılarından bahsettikten sonra, Yang ona ABD'nin "bu sorunu başka birisine suçlayamayacağını" söyledi – kısa dönüyor 16 dakikalık bir tirada açılış konuşması.

Üst düzey bir diplomatik toplantı için, Trump yönetimi sırasındaki daha agresif ABD politikasının ardından ABD-Çin ilişkilerinde herhangi bir sıfırlama yanılsamasını paramparça eden, dikkat çekici derecede diplomatik olmayan bir toplantıydı. Nitekim, Çinli diplomatlar, Başkan Trump'ın görev süresi boyunca halka açık herhangi bir toplantıda olduklarından daha güçlü göründü ve her iki tarafın da ilişkinin durumu hakkında endişelenmesine yol açtı.

Çin'in Komünist Parti kontrolündeki medyasında, kaba açılışın suçu doğrudan ABD'ye atıldı "Çin nadiren sert sözler kullanıyor, ancak [ABD] bize şantaj yaparak yolunu bulamayacak," bir İngilizce'deki manşeti okudu. dil, Komünist Parti kontrolündeki bir gazete olan Global Times'ın editörü Hu Xijin'den alınmıştır.

Bununla birlikte, Çin diplomasisi giderek sert sözlerle tanımlanıyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Hu'nun Global Times'da öncülük ettiği agresif üslup, Çin Dışişleri Bakanlığı'nın imzası haline geldi.

"Kurt Savaşçısı" terimi, ultra-vatansever bir 2015 filmine ve 2017'nin popüler devam filmine bir gönderme niteliğindedir. Ancak 2019'da kıdemli bir Çinli diplomat olan Zhao Lijian, yabancı eleştirmenlerle kavga etmek için Twitter'a gittiğinde tanımlayıcı olarak daha popüler bir kullanım haline geldi. Kısa süre sonra, diğer Çinli diplomatlar da onun pugilistik üslubunu benimseyerek davayı takip ettiler.

Trump yönetimiyle, özellikle koronavirüs salgını konusunda yaşanan çatışmalar, söylemi güçlendirdi. Örneğin, Trump Beyaz Saray virüsün kökenleri hakkında teoriler ortaya attığında, Zhao ABD ordusunu virüsü Wuhan'a getirmekle suçladı.

Zhao'nun Twitter maskaralıkları, Çin'in dünyanın geri kalanıyla nasıl ilişki kurduğuna dair daha geniş bir değişimi özetlemek için geldi. Örneğin geçen yaz, Çinli Wang Yi, Çek Senato sözcüsü Milos Vystrcil'in Tayvan'a resmi bir gezi yaptığı için "ağır bir bedel ödeyeceği" konusunda uyardı – yorumlar Avrupa'da açıkça doğrudan bir tehdit olarak görüldü.

Son zamanlarda, Çin'in kurt savaşçılarının yorumları, özellikle Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere demokrasilerin karşı karşıya olduğu zorlukları canlandırdı – ve bu nedenle Perşembe günü Alaska'da oldu.

Yang Perşembe günü yaptığı açılış konuşmasında, son Black Lives Matters protestolarına atıfta bulunarak Amerika'nın insan hakları sorunlarını listeledi. "İnsan hakları konusunda, Amerika Birleşik Devletleri'nin insan hakları konusunda daha iyi olacağını umuyoruz" dedi. “ABD'nin insan haklarında karşı karşıya olduğu zorluklar derinlemesine oturmaktadır. Black Lives Matter gibi sadece son dört yılda ortaya çıkmadılar. "

Blinken, Amerika Birleşik Devletleri ve Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan'ı savunmak için yanıt verdikten sonra, "konferanslar veya uzun, dolambaçlı açıklamalar" için zamanın olmadığını söyleyerek, Yang muhabirleri odaya geri çağırarak bir açıklama yapmak için aradı. Çin değil, diplomatik normları çiğneyen Birleşik Devletler.

Yang, "Bu odaya girdiğimde, ABD tarafına açılış konuşmalarımızda onun üslubuna dikkat etmesini hatırlatmalıydım, ancak yapmadım" dedi. "Çin tarafı, ABD tarafının üslubundan dolayı bu konuşmayı yapmaya mecbur hissetti."

Yang, "Öyleyse burada şunu söylememe izin verin, Çin tarafı önünde ABD, Çin ile güçlü bir konumdan konuşmak istediğini söyleyecek niteliklere sahip değil," diye devam etti Yang.

Bu rapor güncellendi.