Şerif, Atlanta bölgesindeki ölümcül spa silahlı saldırılarından şüphelenildiğini söylüyor – NBC News

Yetkililer Çarşamba günü, Atlanta bölgesindeki kaplıcalarda yapılan üç silahlı saldırıda sekiz kişiyi öldürmekle suçlanan bir adam, araştırmacılara cinsel bağımlılığı olduğunu ve işleri ortadan kaldırması gereken bir cazibe olarak gördüğünü söyledi.

Atlanta belediye başkanı ve diğer üst düzey yetkililerle bir sabah basın toplantısında ortaya çıkan bu ayrıntılar, Robert Aaron Long'u Salı akşamı iki ilçede bir atış çılgınlığına gitmeye motive eden şeyin ilk bakışını sundu.

Yetkililer, saldırıların Cherokee İlçesindeki Acworth yakınlarında dört kişinin öldürüldüğü Salı günü saat 17.00 civarında başladığını söyledi. Bir saatten kısa bir süre sonra, Fulton County Atlanta'da iki silahlı çatışmada dört kadın öldürüldü.

İşletmelerin seks işçiliğiyle herhangi bir bağı olup olmadığı belli değil.

Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms, kaplıcaların "radarımızda olmayan yasal olarak faaliyet gösteren işletmeler" olduğunu ve "kurbanı burada utandırıp suçlamak üzere değiliz" dedi.

Yetkililer, Atlanta'daki kurbanların, Acworth'daki iki kurban gibi Asyalı kadınlar olduğunu söyledi. Diğer iki kurban beyazdı ve yaralanan bir adam stabildi.

Cherokee İlçesi şerifi Yüzbaşı Jay Baker, yetkililerin Woodstock'tan 21 yaşındaki Long'u kısa bir insan avından sonra tutukladığını söyledi. Yetkililer, Atlanta'nın yaklaşık 125 mil güneyindeki Crisp İlçesinde tutuklandığını ve daha sonra Cherokee İlçesine iade edildiğini söyledi.

17 Mart 2021 01:55

Baker Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Bu yerleri kendisi için bir çıkış yolu olarak görüyor, yapmaması gereken bir şey," dedi ve Long'un "pornoyla ilgili bir sorunu" olduğunu ve "bu cazibeyi ortadan kaldırmaya çalıştığını" da sözlerine ekledi.

Cherokee County Şerifi Frank Reynolds, Long'un "geçmişte bu yerlerden bazılarına sık sık gitmiş olabileceğini" ve "öfkelendiğini" de sözlerine ekledi.

Yetkililer, şüphelinin araştırmacılara Florida'ya, belki de yakalandığında daha çok kaplıca benzeri işletmeleri hedef almak için gittiğini söylediğini söyledi.

Cinayetler, artan sayıda Asya karşıtı nefret olaylarının ortasında meydana geldi. Salı günü Stop AAPI Hate aracılığıyla yayınlanan araştırma , pandemi sırasında yaklaşık bir yıl boyunca yaklaşık 3.800 olayın rapor edildiğini ve orantısız sayıda saldırının kadınlara yönelik olduğunu ortaya koydu.

Ancak Long, araştırmacılara saldırıların ırk tarafından motive edilmediğini söyledi.

Daire Çarşamba günü erken saatlerde FBI'ın "yerel soruşturmalara yardım ettiğini" söyledi.

Bottoms yaptığı açıklamada, "herhangi bir topluluğa karşı işlenen bir suç hepimize karşı işlenmiş bir suçtur" dedi.

"Trajik silahlı saldırılarda bir şüpheliyi tutuklamadaki hızlı çalışmaları için kolluk kuvvetlerine övgüde bulunuyorum." Dedi. "Şehrimizdeki bu anlamsız şiddetten sorumlu olan şüpheliyi araştırmak için federal, eyalet ve yerel ortaklarla çalışırken Beyaz Saray ve APD ile yakın temas halindeyim."

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, Başkan Joe Biden'a "Atlanta'daki korkunç çekimler hakkında bir gecede brifing verildiğini" ve Çarşamba sabahı Başsavcı Merrick Garland ve FBI Direktörü Christopher Wray tarafından tekrar bilgilendirileceğini söyledi.

Psaki, "Beyaz Saray yetkilileri belediye başkanının ofisiyle temas halindeydi ve FBI ile irtibatta kalacak." Dedi.

Güney Kore dışişleri bakanlığı NBC News'e, ölen kadınların dördünün Kore kökenli olduğunu, ancak uyruklarının henüz doğrulanmadığını söyledi.

Robert Aaron Long. Cherokee Şerif Ofisi / AFP aracılığıyla – Getty Images

Güney Kore'yi ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Antony Blinken, silahlı saldırılara değindi ve bu tür şiddetin Amerika'da veya hiçbir yerde yeri olmadığını söyledi.

"Amerikalı ve Koreli Amerikalı kardeşlerimizin güvende olma ve onurlu muamele görme hakkı için ayağa kalkacağız" dedi.

Atlanta polisi, ateşli silahların tamamı kaplıcalarda olduğu için, memurların benzer işlere sevk edildiğini ve devriyelerin arttığını söyledi.

Baker Çarşamba günü Long'un muhtemelen tek başına hareket ettiğini söyledi.