'Ayağa Kalk, Dövüş': Atlanta mitingi Asya karşıtı şiddeti kınadı, spa kurbanlarının yasını tuttu – ABD BUGÜN


ATLANTA – Ülke çapında insanlar, Gürcistan'daki Salı günkü cinayetlerin ardından ülkenin Asya-Amerikan topluluğunu desteklemek için toplanırken, yüzlerce kişi Cumartesi öğleden sonra Atlanta şehir merkezinde bir miting için toplandı ve kurbanları onurlandırmak ve Asya karşıtı şiddeti kınamak için yürüdü.

New York'ta yaşayan aktör Will Lex Ham kalabalığa “Yüzyılı aşkın süredir ülkemizde görünmez ve görmezden geliniriz” dedi. “Fiziksel olarak saldırıya uğruyoruz. Dikkat çekmek için San Francisco'da yaşlı bir adamın ölmesi gerekiyordu. İnsanların ilgilenmesi için Atlanta'da altı Asyalı kadının ölmesi gerekti. "

Salı günkü saldırıda, altısı Asyalı kadın olmak üzere sekiz kişi hayatını kaybetti. Polis, şüphelinin kendilerini ırklarından dolayı hedef almadığını söylese de, suç, son aylarda yükselen Asya karşıtı olaylarda bir yıl süren artıştan şimdiden sersemlemiş bir toplulukta bir sinire dokundu.

Cumartesi Atlanta'da, kalabalık Eyalet Meclis Binası yakınında toplandı, çoğu etkinlik organizatörlerinden Ham olarak "Asya Nefretini Durdurun" yazan tabelalar onları "Ayağa Kalk, Geri Savaş!" Sloganıyla yönlendirdi.

New York merkezli aktör ve aktivist Will Lex Ham, Atlanta'daki çatışmaların ardından Asyalı Amerikalıları destekleyen bir mitingde kalabalığa konuşuyor. Geçen yılı ülke çapında benzer mitinglerin düzenlenmesine yardım ederek geçirdi.

32 yaşındaki Gaby Lynch, üzerinde "Bu işaret beni itaatkâr gösteriyor mu?" Yazan bir karton parçası taşıdı.

Filipinli bir adamın ve Koreli-Japon-İrlandalı bir annenin kızı Lynch, etkinliğin şimdiye kadarki ilk mitingi olduğunu ve topluluğun desteğini görmek için yüreklendiğini söyledi.

Fotoğraflar: Güçlü fotoğraflar, toplulukların Asya nefretine karşı birleşmek için toplandığını gösteriyor, Atlanta'nın kurbanlarını vurduğunu hatırlayın

Atlanta'da toptancılıkta çalışan Lynch, "Ev gibi hissettiriyor – sanki aile üyeleriyle çevriliyiz," dedi. "İnsanların sadece sessiz ve sessiz olmadığımızı bilmesine ihtiyacımız var."

Gürcistan'dan yeni seçilen Demokratik Senatör Rev. Raphael Warnock kalabalığa desteğini sundu ve konumunu ayrımcılık, ırkçılık ve silahlı şiddete karşı savaşmak için kullanma sözü verdi.

Trajedi, Phoenix'ten Philadelphia'ya kadar ülke çapında toplulukların bu hafta kurbanların yasını tutmak için toplanmasıyla birlikte bir desteğin yükselmesine neden oldu. Asya Amerikan Liderler Tablosu adlı bir koalisyon , ülke çapında bu tür olayların bir listesini derlemişti , bazıları bu hafta sonu veya bu ayın sonunda planladı.

Kurbanların adı: Artık Atlanta bölgesindeki kaplıca saldırılarında öldürülen 8 kişinin adlarını biliyoruz. İşte onlar kimler.

Bu arada, kurbanlardan birinin, yani iki çocuklu bekar bir annenin ailesine yardım etmeye yönelik bir GoFundMe kampanyası, Cumartesi sabahı itibarıyla yaklaşık 2,3 milyon dolar topladı.

Şüpheli çekimlerden bir saat önce kaplıcaya girdi, video gösterileri

Cuma günü yayınlanan gözetim videosunda, cinayetlerde şüphelinin ilk ateşli silahların olduğu düşünülen kaplıcadan çıktığı görülüyor.

Associated Press tarafından elde edilen video 21 yaşındaki Robert Aaron Long'un, Young's Asian Massage'yi Atlanta'nın 30 dakika kuzeyinde, Acworth, Georgia'da bırakıp aracına bindiğini gösteriyor.

Dört kişi olay yerinde ölümcül şekilde vuruldu ve bir kişi yaralandı. Atlanta bölgesindeki diğer iki kaplıca yerinde dört kişi öldürüldü.

Atlanta'dan 33 yaşındaki Melissa Lee (solda) ve 32 yaşındaki Gaby Lynch, Asyalı Amerikalılara yönelik şiddete karşı bir Cumartesi mitinginde işaretler taşıyor.

Washington Post tarafından elde edilen diğer video görüntüleri , 21 yaşındaki Long'un kaplıcaya girmeden önce Young's'ın dışında bir saat geçirdiğini gösteriyor. Gazete, bir saat 12 dakika sonra, polis gelmeden önce olay yerinden çıkıp arabasına binerken görüldüğünü söyledi.

Devamı: Birçok siyahi Amerikalı, Atlanta cinayetlerinin ardından beyaz üstünlüğüne karşı birlik çağrısında bulunuyor

Şüpheli hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıkıyor. ABD'ye BUGÜN Cuma günü açıklanan kayıtlar , Long'un çekimden bir gün önce ailesinin evinden atıldığını ve "duygusal" olduğunu gösterdi.

Raporda ayrıca Long, COVID-19 nedeniyle yakın zamanda bir ticaret fuarı işindeki işinden çıkarıldığını da belirtti.

Çarşamba günü polis, Long'un cinayetleri seks bağımlılığı nedeniyle işlediğini belirttiğini söyledi.  

Kaplıcalar polis sokmalarının hedefi olmuştu

Polis kayıtları, memurların son on yılda fuhuş sokmalarında birçok kez kaplıcalardan ikisini hedef aldığını gösterdi ve bu da Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms'un bu hafta yaptığı, küçük bir potansiyel hırsızlık bir yana, polis sorunu olmadığı şeklindeki açıklamasına aykırı görünüyor.

Associated Press'in haberine göre , federal araştırmacılar, Long aleyhine federal nefret suçu suçlamaları için yüksek çıtayı kaldıran bir kanıt bulamadılar.

Yine de uzmanlar, cinayetlerin ayrılmaz bir şekilde ırkçılık ve nefretle bağlantılı olduğunu söylediler . Bu tür olayları izleyen bir grup olan Stop AAPI Nefreti, COVID-19 salgını sırasında Asyalı Amerikalılara yönelik nefret, ayrımcılık ve şiddet olaylarının son zamanlarda arttığını söyledi.

Salı günü öldürülenler Soon Chung Park, 74; Hyun Jung Grant, 51; Suncha Kim, 69; Yong Ae Yue, 63; Delaina Ashley Yaun, 33; Paul Andre Michels, 54; Daoyou Feng, 44; ve Young's'ın sahibi olan 49 yaşındaki Xiaojie Tan.

Olaylar Salı günü öğleden sonra geç saatlerde başladı, yetkililer Long'un Young's'ta ilk ateş açtıktan sonra Atlanta'ya 30 mil gitmeden önce ateş açtı ve iki işletmede dört kişiyi daha öldürdü: Gold Spa ve Aromaterapi Spa. Polis, Atlanta'nın yaklaşık 150 mil güneyinde gözaltına alındığında ek kaplıcaları hedef aldığı Florida'ya gittiğine inanıyor.

Cumartesi günü Atlanta şehir merkezinde, bu hafta bölgedeki çok sayıda kaplıcada meydana gelen silahlı çatışmaların kurbanlarının onuruna düzenlenen yürüyüş ve yürüyüş için yüzlerce kişi toplandı. Kurbanların altısı Asyalı kadındı.

Olaydan yankılanmalar ülke çapında, özellikle de Asya karşıtı olaylardaki ani yükselişin ortasında kırılganlık hisseden ve dışarı çıkmaktan korkan Asyalı Amerikalılar arasında hissediliyor. Atlanta cinayetlerinden önce bu hafta yayınlanan bir raporda, Stop AAPI Hate, Mart 2020 ortası ile Şubat 2021 sonu arasında taciz, ayrımcılık ve şiddet eylemleri dahil olmak üzere yaklaşık 3.800 Asya karşıtı olay kaydettiğini söyledi.

Yerel bir Asya kilisesine giden ve uzun süredir Savannah sakini olan Kay Kim, tüm cemaatinin korktuğunu söyledi . Sohbette, son şiddet olayları hakkında endişe duymakla birlikte dünyanın hala güzel olduğuna dair inancı arasında gidip geliyor.

"Bu anlamsız," dedi Kim – tekrar tekrar geri döndüğü bir kelime.

"Bu şekilde olmak zorunda değil," diyor. Bu güzel bir Amerika, kutsanmış bir ülke. Bu tür eylemlerle onu mahvetmemeliyiz. "

Katkıda Bulunan: Nancy Guan, Savannah Morning News; Associated Press

Kurbanlar kimlerdi? Atlanta bölgesindeki kaplıca cinayetlerinde öldürülen 8 kişi hakkında bildiklerimiz