Rusya, Biden'in Putin'in bir katil olduğunu düşünmesinin ardından ABD'deki büyükelçisini geri çağırdı – ABD BUGÜN


WASHINGTON – Bir dışişleri bakanlığı sözcüsü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Washington ile ilişkileri görüşmek üzere ABD büyükelçisini geri çağırdığını söyledi.

Hareket, Başkan Joe Biden'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova'nın 2020 ABD başkanlık seçimlerine müdahalesi için "bir bedel ödeyeceğini" söylemesinden sonra geldi. ABC News'e verdiği bir röportajda Biden'a Putin'in bir katil olduğunu düşünüp düşünmediği de soruldu.

"Yapıyorum," diye cevap verdi Biden . Başkan, "katil" sorusu veya ABD'nin seçim müdahalesi nedeniyle Rusya'ya ne gibi maliyetler yükleyebileceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova yaptığı açıklamada, "katil" yorumundan veya büyükelçinin geri çağrılması için başka herhangi bir özel nedenden bahsetmedi.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, bölgenin güvenlik yetkililerinin 17 Ekim'de Pekin'de bir araya geldiği Xiangshan Forumu'nda bir konuşma yaptı.

"Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD ile ilişkiler bağlamında yapılması gerekenleri analiz etmek üzere istişareler için Moskova'ya çağrıldı." Dedi.

Diplomatik çekişme, Washington ile Moskova arasında yükselen gerilimin ortasında geliyor. Salı günü, ABD istihbarat yetkilileri, Rusya'nın 2020 seçimlerinde Biden'ın adaylığını karalamaya çalıştığı sonucuna varan bir rapor yayınladı. Gizliliği kaldırılan değerlendirmede, eski başkan Donald Trump'ın yeniden seçilmesine yardımcı olmak isteyen Putin'in seçim müdahalesine izin verdiği belirtildi.

Raporda, Putin, "Başkan Biden'in adaylığını ve Demokrat Parti'yi karalamayı, eski Başkan Trump'ı desteklemeyi, seçim sürecine halkın güvenini zayıflatmayı ve ABD'deki sosyopolitik bölünmeleri şiddetlendirmeyi" amaçlayan nüfuz operasyonlarına izin verdi.

Dönemin Başkan Yardımcısı Joe Biden, 10 Mart 2011'de Rusya'nın Moskova kentinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile el sıkışıyor.

Biden yönetimi ayrıca geçtiğimiz günlerde Rusya'ya zehirlenme cezası verdi ve Rus muhalefet lideri Alexei Navalny'nin gözaltına alınmaya devam etmesi, Biden yönetiminin Rus saldırganlığıyla yüzleşmek için atmayı planladığı birkaç adımdan ilki.

Navalny, "(Putin'in) tek yöntemi insanları öldürmektir," dedi. "Bir zehirleyici olarak tarihe geçecek."

Çözülmemiş cinayetlerin, tüyler ürpertici zehirlenmelerin, şüpheli ölümlerin yanı sıra daha hafif zulüm ve kötü muamelenin kurbanı olan yüksek profilli Putin eleştirmenleri ve eski Kremlin içeridekiler, casuslar ve iktidar simsarlarının listesi uzun.

Zakharova, Biden yönetiminin ABD-Rusya ilişkilerini "çıkmaz sokağa" sürüklediğini söyledi.

Yaptığı açıklamada, "Bizim için en önemli şey, Washington'un aslında zor günler geçiren Rusya-ABD ilişkilerini düzeltmenin yollarını belirlemektir. "Amerikalılar bununla ilgili risklerin farkına varırsa, ilişkilerde geri dönüşü olmayan bir bozulmayı önlemekle ilgileniyoruz."

Beyaz Saray, Rusya'nın Antonov'u geri çağırmasını küçümsedi ve ABD'nin de Moskova'dan büyükelçisini eve getirip getirmeyeceğini söylemeyi reddetti.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Biden "doğrudan iletişimini geri çekmeyecek, ne de kamuoyunda geri durmayacak" dedi. "Ve yeni bir START'ın beş yıl uzatılması da dahil olmak üzere, karşılıklı ilgi duyduğumuz alanlarda hala birlikte çalışmanın yollarını bulduk. İşte diplomasi bu."

Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Moskova'nın kararından haberdar olduklarını, ancak Biden'ın yorumlarına "eklemek istediklerini" söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'nın baş sözcü yardımcısı Jalina Porter, "Rusya'nın ortaya çıkardığı zorluklar konusunda net gözlerimizi koruyoruz ve ABD çıkarlarını ilerletmek için Rusya ile birlikte çalışırken bile, onları sorumlu tutmak için de çalışacağız." Dedi. "Bizden herhangi bir geri çağırma söz konusu olduğunda, bu konuda yorum yapacak hiçbir şeyimiz yok."

Katkıda Bulunan: Matthew Brown ve Associated Press