Hatırlama mı yoksa bilim mi? Newsom'un ani yeniden açılış hamlesi pek çok merak uyandırıyor – POLITICO Magazine

Gov. Gavin Newsom speaks during a news conference after he toured the newly reopened Ruby Bridges Elementary School.

Vali Gavin Newsom, yeni açılan Ruby Bridges İlköğretim Okulu'nu gezdikten sonra bir basın toplantısında konuşuyor. | Justin Sullivan / Getty Images

SACRAMENTO – California Valisi Gavin Newsom geçen yılı ülkenin en kısıtlayıcı pandemi yöneticilerinden biri olarak geçirdi. Şimdi, kapıları açıyor.

Bir geri çağırma tehdidiyle karşı karşıya kalan Newsom, bu ay açık hava konserlerinin ve Major League Beyzbol oyunlarının geri döndüğünü duyurdu, Disneyland'in yakında kapılarını açmasına izin verdi ve okulları yeniden açmaya çalışan bir yasa imzaladı.

Demokratik valinin iki şeyi var: enfeksiyon oranının düşmesi ve aşıların artması. Ancak, Covid-19 stratejisindeki değişim, bir geri çağırma seçimi gerçeğe dönüşürken, Cumhuriyetçilerden ve bazı yerel liderlerden sinizm yarattı. Hareket onu devirmeseydi bu olur muydu?

Muhafazakâr bir uzman ve Kaliforniya Cumhuriyetçi Parti'nin eski genel müdürü olan Jon Fleischman, "Şimdi geri çağırma baskısı onun üzerinde ve aniden fikrini değiştirdi," dedi. "Kurduğu çerçeveyi değiştiriyor ve bu geri çağırmanın uygun hale geleceği tam olarak belli oldu."

Newsom, bu hafta geri çağırma seçiminin, organizatörlerin Çarşamba günkü son teslim tarihinden önce 2 milyondan fazla imzaya sahip olduklarını söyledikleri için büyük olasılıkla gerçekleşeceğini kabul etti.

Geçen baharda virüsü ciddiye aldığı için övülen ve tatil sezonunda sokağa çıkma yasağı ve evde kalma emri veren aynı vali, şimdi toplumun tüm kesimlerini yeniden açmak için hızla ilerliyor. Teksas ve Mississippi'deki Cumhuriyetçi valilerin yaptıklarının derecesine yakın bir yerde değil – Newsom'un kuralları hala maskeler, sosyal mesafe ve kapasite sınırlamaları gerektiriyor. Ancak mesaj açık: California tekrar açık.

Newsom bu ay kuralları öyle değiştirdi ki, düzinelerce vilayet işletmeleri ve okulları daha erken açabiliyor, restorancılar ve pandemik yorgun sakinleri heyecanlandırıyor, ancak hızlanmanın keyfi olduğunu söyleyen öğretmen sendikalarını ve bazı yerel yetkilileri çileden çıkardı.

Eyaletin gelişen koronavirüs koşullarında bile Newsom bu hatırlama merceğinden kaçamaz.

Aynı zamanda bir doktor olan Santa Clara County Yöneticisi Jeff Smith, "Bu yüzden, plan kurallarını mantıklı bir neden olmaksızın değiştiriyor" dedi. “Geleceğimiz, geri çağırmayı durdurmaya çalışan bir valinin elinde. Mayıs ayında çok erken açılarak şimdiden on binlerce kişiyi öldürdü. Şimdi tekrar yapmak istiyor. "

Smith, liberal San Francisco Körfez Bölgesi'ndeki en büyük ilçeyi denetler ve düzenli olarak Newsom'dan daha katı kurallar koyar. Ancak valinin değişiklikleri, uzun zamandır Kaliforniya kısıtlamalarını gevşetmesini talep eden Meclis Üyesi James Gallagher (R-Nicolaus) gibi muhafazakarlardan bile eleştiri aldı. Daha fazla yeniden açılmayı desteklerken, valinin tutarsız davrandığına ve daha erken yapması gerektiğine inanıyorlar.

Gallagher bir tweet'te , geri çağırma kampanyasının topladığı imza sayısına atıfta bulunarak, "Aylar önce yapılabilirdi. Neden şimdi? Neden şimdi? 2 milyon neden," dedi.

Pandeminin Newsom için sık sık bir kayıp-kaybettiği kanıtlanmıştır. Ocak ayında, tek taraflı olarak evde kalma emirlerini kaldırdığı için patlatılırken, diğerleri onu ilk etapta kapattığı için eleştirdi. Aylardır demokratik milletvekilleri, idari emirlerle otoritesini aştığını söylerken, hayal kırıklığına uğramış ebeveynler, okullar ve diğer konularda çok fazla yerel kontrole bıraktığını söylüyor.

Ancak Newsom ve devlet yetkilileri, bilim tarafından yönlendirildiklerini söylüyorlar. Ve virüs hakkında daha fazla veri toplandıkça bilimin değiştiğini belirtiyorlar.

Vali, Kasım ayında Kaliforniya'yı kilitlediğinde, eyalet salgının en kötü aşamasına giriyordu. Enfeksiyon oranları ve ölümler rekor seviyelere yükselirken, hastaneler özellikle Güney Kaliforniya ve Central Valley'de hastalarla dolup taştı.

O zamandan beri, eyalet enfeksiyon ölçümlerinin düştüğünü gördü ve şu anda ülkedeki en düşük vaka oranlarından birine sahip. California'nın Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Mark Ghaly Cuma günü, aşı ilerlemesine işaret etti – eyaletin yüzde 20'sinden fazlası en az bir doz aldı – ve düşen hastanelere yatışlar ve enfeksiyonlar, kuralları gevşetmek için gerekçe olarak.

Newsom bu ay bir basın toplantısında siyasi hesaplamaların oynayıp oynamadığı sorulduğunda, "Aylar önce nasıl hareket edeceğimizi, ekonomimizin hangi sektörlerinin hareket edeceğini ve ilerlememizi belirleyen katmanlar belirledik" dedi. bir rol.

Yine de, Santa Clara's Smith dışındaki halk sağlığı yetkilileri, özellikle birkaç hafta sonra yaygın aşı bulunabilirliği nedeniyle eyaletlerin çok hızlı bir şekilde yeniden açılmasından endişe duyuyorlar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri direktörü Rochelle Walensky, bu ay eyaletleri, nispeten yüksek bir seviyede vakalar platosu olarak kısıtlamalara ilişkin çizgiyi korumaya çağırdı.

Yolo İlçe Sağlık Görevlisi Aimee Sisson, eyalet yetkililerini daha yavaş bir yaklaşım benimsemeye ve mevcut plana sadık kalmaya teşvik ettiğini söyledi. Sisson daha önce Covid-19 kısıtlamalarını gevşetmek için sürekli bir baskı ile karşı karşıya kaldığı daha muhafazakar bir bölge olan Placer County'de sağlık görevlisiydi.

Sisson bir e-postada "Bana göre, valilikte karar vermenin tek temeli bilim değildir," dedi.

San Diego'daki California Üniversitesi'nde siyaset bilimi bölümü başkanı Thad Kousser, Newsom'un stratejisinin bir düzeyde politik olarak motive edildiğini ancak eleştirilerin haksız olduğunu söyledi. Çıkarları dengelemek bir valinin işinin bir parçası.

“Bir vali tamamen kısa vadeli siyasi hesaplamalara dayanarak hareket ediyor olsaydı, işlerin neye benzediğini soracak olsaydın, çok daha hızlı yeniden açılacaktık. Vali, geri çağırmayı engellemek için okulları çok daha fazla yeniden açmaya zorluyordu, "dedi Kousser. “Bu vali eğitimdeki bölünmeler, ekonomik büyüme ve enfeksiyon önleme konusunda endişelenmeli ve bunları dengelemeli. Geri çağırma tehdidine bakılmaksızın bu bir valinin işi. "

Newsom, geçtiğimiz haftalarda başka şekillerde değişti. Eyalet acil durum bürosundan aylarca video basın konferanslarına katıldıktan sonra, vali, Demokrat destekçilerin yanında aşı dağıtım sitelerini tanıtmak için eyaleti gezmeye başladı. Bürosunun daha önce bu tür olayların güvenli olmadığını söylemesinin ardından ilk kez gazetecilere katıldı. Ayrıca, bizzat gördüğü çeşitli yerleri anlatan, Dodger Stadyumu'nda gösterişli bir State of the State adresi verdi.

Muhafazakarlar Newsom'un değişiminden ötürü kredi alanlar arasında yer alıyor. Fleischman, Newsom'un Covid-19 biliminin siyaset bilimine dönüştüğünü söyledi ve bunun kanıtı, valinin salgını ele almaktan ziyade eski Başkan Donald Trump'ın destekçilerine saldırmaya odaklanan geri çağırma kampanyasını nasıl ele aldığının kanıtıdır.

Fleischman, "Newsom her zaman politik açıdan çok anlayışlı bir kişi olmuştur ve siyasi ortam değiştiğinde politikasının değişmesi bana tamamen mantıklı geliyor," dedi. "Sebeplerin başka türlü olduğunu ileri sürmesi samimiyetsizliktir."

California Fair Political Practices Commission'ın eski başkanı ve şu anda üç California üniversitesinde siyaset profesörü olan Dan Schnur, birkaç ay içinde Newsom'un son yeniden açılış kararlarına neyin yol açtığının önemli olmayabileceğini söyledi. O zamana kadar çok şey değişebilir.

Schnur, "Dezavantajı, söylediği ve yaptığı her şey, geri çağırma [geçmişte] olana kadar siyasi bir mercekle görülecektir" dedi. "İşin özü, eğer yaptığı şey işe yararsa, seçmenlerin motivasyonlarının siyasi mi gerçek dünya mı yoksa ikisinin bir kombinasyonu mu olduğunu umursamayacaklar."