Putin, Rusya'nın büyükelçisini geri çağırmasıyla Biden'in 'katil' yumruğunun ABD tarihini yansıttığını söyledi – NBC News

Moskova, Perşembe günü Başkan Joe Biden'in Rus lider Vladimir Putin'i "katil" olarak nitelendirmesinin ve 2020 seçim müdahalesinin "bedelini ödeyeceğini" söylemesinin ardından öfkeyle yanıt verdi.

Rusya , ABD Büyükelçisini Çarşamba günü Biden'in sözlerinden birkaç saat sonra "istişareler" için geri çağırdı, Kremlin daha sonra bunu "çok kötü" olarak nitelendirdi ve emsali yoktu.

Rusya devlet televizyonunda Perşembe günü yayınlanan bir video görüşmesi sırasında Biden'ın yorumları hakkında sorulan Putin, Washington'daki mevkidaşına sağlık dilediğini ve "ironisiz" dediğini, ancak yorumların Amerika'nın kendi sorunlu geçmişini yansıttığını iddia etti.

Putin, Amerikan halkına övgüde bulunurken, köleliğin mirasının ve ülkenin Yerli Amerikalılara muamelesinin, yurtdışındaki ilişkilerinde ağır bir yük olduğunu söyledi.

"Her insanın, her devletin tarihinde çok zor, dramatik ve kanlı olaylar vardır. Ama diğer insanları ve hatta diğer hükümetleri değerlendirdiğimizde her zaman aynanın içindeymiş gibi bakarız. Kendimizi hep içinde görürüz, "Putin dedi.

"Gençken arkadaşlarımla kavga ettiğim zamanları hatırlıyorum, her zaman 'isimleri kim çağırırsa ona kendisi denir' derdik," diye ekledi.

"Ve bu sadece bir çocuk şakası değil. Psikolojik olarak anlamı oldukça derin. Her zaman başka bir insanda kendi niteliklerimizi görüyor ve onun kendimize benzediğini düşünüyoruz. Ve bundan gelerek eylemlerini değerlendirip değerlendiriyoruz. genel. "

Son dakika haberleri ve siyaset için NBC News uygulamasını indirin

Putin'in yanıtı, 2014 yılında Ukrayna'dan ilhak edilmesinin yıldönümü münasebetiyle Kırım sakinleriyle yaptığı bir telefon görüşmesi sırasında geldi. Rusya'nın, Moskova'nın çıkarlarına hizmet ettiği ABD ile yine de işbirliği yapacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar, Kremlin'in Biden'ın sözlerinin iki ülke arasındaki "ilişkileri kesinlikle iyileştirmek istemediğini" öne sürdüğünü söylemesinden kısa bir süre sonra geldi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, "Buna tepki olarak söz söylemeyeceğim." "Sadece bunların ABD başkanının çok kötü açıklamaları olduğunu söyleyeceğim."

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova Çarşamba günü Büyükelçi Anatoly Antonov'u geri çağırmak için belirli nedenlerden bahsetmedi , ancak ABD'deki Rusya Büyükelçiliği Perşembe günü erken saatlerde "üst düzey ABD'li yetkililerin bazı kötü düşünülmüş ifadelerini" suçlamakla suçlayan kendi yorumunu yayınladı. zaten çöküş tehdidi altında aşırı çatışmacı ilişkiler. "

Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov. Valery Sharifulin / TASS / Getty Images dosyası

ABC News ile Çarşamba günkü görüşme sırasında Biden Rusya geçen yılki karışmayı bedelini söyledi cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra bir gizliliği kaldırılan rapora Putin yardım zamanın Cumhurbaşkanı için etki işlemlerini yetkili, ABD ulusal istihbarat yönetmenin ofisinden bu hafta başında bulundu Donald Trump Kasım adlı yılında seçim.

Rapor sorulduğunda, "(Putin) bir bedel ödeyecek" dedi. Putin'in ödeyebileceği bedeli açıklamadı, sadece “birazdan göreceksin” dedi.

Kremlin daha önce rapordaki iddiaları temelsiz olduğu gerekçesiyle reddetmişti.

Putin'in bir katil olduğunu düşünüp düşünmediği sorulan Biden, "Evet" dedi.

Biden ayrıca Putin'e Rus liderinin "ruhu olmadığını" söylediğini de doğruladı. Putin'in 2011'de cumhurbaşkanı yardımcısı olarak Kremlin'e yaptığı ziyarette yapılan yoruma "Birbirimizi anlıyoruz" diyerek yanıt verdiğini söyledi.

Londra Üniversitesi Slavonik ve Doğu Avrupa Çalışmaları Okulu'nda profesör ve Londra düşünce kuruluşu Royal United Services Enstitüsü'nde kıdemli bir yardımcı olan Mark Galeotti, Putin'in Perşembe günkü cevabının büyük olasılıkla yerli bir dinleyici için yapıldığını söyledi.

"Biden'in sözleri alışılmadık derecede açık sözlüydü – ve o, istemeseydi soruyu doğrudan cevaplayamayacak kadar tecrübeli bir politikacı. Ancak, bu yönetimin şimdiye kadar sert konuştuğu göz önüne alındığında bunun ne anlama geldiği hala belirsiz. Rusya'da göstermelik eylemlerden fazlasını izlemeden. "

"Ciddi bir eylemin yokluğundan uzaklaşmak için bu tür bir dili habercilik yapmak kadar kolayca kullanıyor olabilir."

Galleotti, "Bu bağlamda, Büyükelçi Antonov'un istişareler için geri çekilmesi, Moskova'dan ABD'nin işleri fazla ileri götürmemesi gerektiğine dair bir işarettir." Dedi.

Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın büyükelçisini geri çağırma kararından haberdar olduğunu söyledi.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, Biden yönetiminin Rusya ile ilişkilerinde Trump'tan daha açık ve doğrudan bir yaklaşım izleyeceğini söyledi.

17 Mart 2021 04:56

Moskova ile Washington arasındaki ilişkiler, Biden göreve başladığından beri gergin.

ABD, Avrupa Birliği ile koordinasyon içinde, bu ayın başlarında, muhalefet lideri Alexei Navalny'nin geçen yıl bir sinir gazı ile zehirlenmesinin ardından tutuklanması üzerine Rus hükümetinin üst düzey üyelerine yaptırım uyguladığını duyurdu.

Yaptırımlar, Biden cumhurbaşkanı olduğundan ve Kremlin'in Navalny'ye karşı eylemleri, ABD seçimlerine müdahale, SolarWinds hack'lenmesi ve Taliban bağlantılı gruplara teklif edilen ödüller dahil olmak üzere ABD-Rusya politikasının kapsamlı bir incelemesini başlattığından bu yana Moskova'yı ilk hedefleyenlerdi. Afganistan'daki ABD kuvvetleri.

Biden'ın göreve başlamasından bu yana, iki ülke arasındaki tek işbirliği anı, ABD ve Rusya'nın geçen ay çok önemli bir nükleer silah kontrolü anlaşmasını uzatmasıyla geldi.

Tatyana Chistikova ve The Associated Press katkıda bulundu.