Başkan Biden 'Konuşan' Senato Filibuster'ı Onayladı – NPR

Senato Basın Galerisi'nde bir televizyonda görülen Senatör Ted Cruz, R-Texas, 2013 haydutlarının yedinci saatinde Affordable Care Act'e karşı konuşuyor. Başkan Biden, sözde "konuşan haydut" un savunuculuğunu yapıyor. Charles Dharapak / AP gizleme yazısı

başlığı değiştir

Charles Dharapak / AP

Senato Basın Galerisi'nde bir televizyonda görülen Senatör Ted Cruz, R-Texas, 2013 haydutlarının yedinci saatinde Affordable Care Act'e karşı konuşuyor. Başkan Biden, sözde "konuşan haydut" un savunuculuğunu yapıyor.

Charles Dharapak / AP

Pek çok Demokrat, Başkan Biden'ın Senato'daki kötü muameleyi bir senatörün potansiyel olarak saatlerce konuşmak zorunda olduğu bir şekilde değiştirmesini onaylamasının, büyük ilerici öncelikler için çarkları yağlamak anlamına gelebileceğini umuyor.

Eski bir senatör olan Biden, Salı gecesi yayınlanan bir ABC röportajında, "Bunu yapmak zorundasın," dedi.

Senato prosedüründeki değişikliklere karşı önceki duruşundan bir yüz yüze geldi.

"Eski günlerde Senato'ya ilk geldiğimde eskiden olduğu gibi, ayağa kalkıp sözü yönetmen gerekiyordu. Konuşmaya devam etmeliydin," dedi Biden. "Olması gereken buydu."

Senatörlerin zaten Biden ve diğer birçok Demokratın yasallaştırmak istediğini yapmak zorunda olduğu yaygın bir yanılgıdır. Ancak filibuster'ın kökenlerine ve 1939 yapımı Bay Smith Goes to Washington gibi filmlerdeki tasvirlerine rağmen, senatörlerin bir sonucu geciktirmek için durmak ve görünüşte durmaksızın konuşmaları gerekmiyor.

Bugünün ABD Senatosunda gereken tek şey, bir senatörün itirazını kaydeden bir e-posta gönderen ve bir konuşma yapmak zorunda kalmadan bir tasarıyı son bir yukarı veya aşağı oylamaya ilerletmek için 60 oyluk bir şartı tetikleyen bir e-posta gönderen bir personelin birkaç tuş vuruşudur. veya başka herhangi bir çaba.

Pek çok Demokrat sözde "sözde haydutluk" u savunurken, bir senatör konuşmayı bıraktığında yasayı ilerletmek için 60 oyluk barajı aşmaya hazır görünmüyorlar. Ancak bazı Cumhuriyetçiler, Demokratların geçirilmesini istedikleri yasalar üzerinde engellerle karşılaşmaya devam ettikçe, bunun bu yolda ilk adım olduğundan endişeleniyorlar.

Demokratlar, Cumhuriyetçiler için kapsamlı oy hakkı yasaları, altyapı revizyonu ve federal asgari ücret artışını içeren tüm gündemlerini engellemenin çok kolay olduğuna inanıyorlar.

Biden, ABC'de "Demokrasinin işlemekte zorlandığı noktaya geliyor" dedi.

Artık cumhurbaşkanının COVID-19 yardım tasarısı – Cumhuriyetçi desteği gerektirmeyen bir Senato sürecini kullanan sadece çoğunluk desteğiyle – geçtiğine göre – Demokratlar ufukta tıkanıklık görüyor. Ancak yardım tasarısının popülaritesi, parti hatlarından geçmesine rağmen, belki de Biden'ı daha önce daha az istekli olabileceği önlemleri almaya cesaretlendirdi.

Ama Cumhuriyetçiler savaşmadan yenilmeyecekler. Obama yıllarında haydutların kullanımını artıran GOP Senatosu lideri Mitch McConnell, Salı günü ölümünün "yanmış Dünya" Senatosuna yol açacağını söyledi.

Ve uzmanlar, konuşan haydutluk değişikliğinin, Demokrat tabandaki pek çok kişinin büyük bir yasayı geçirmeyi umabileceği kadar basit hale getirmeyeceği konusunda uyarıyor.

Denildiği gibi kolay değildir

Artan sayıda Senato Demokrat'ı, konuşan bir haydutluğun Cumhuriyetçilerin her büyük mevzuatın önünde durmasını zorlaştıracağını düşünüyor.

Ama göründüğü kadar basit değil.

Politics or Principle'ın yazarı Sarah Binder, "Konuşan haydut, muhtemelen pratikte olacağından daha etkili geliyor," dedi. Amerika Birleşik Devletleri Senatosunda filibustering ve George Washington Üniversitesi'nde profesör.

Binder, bir yandan yükü azınlığa yükleyecek gibi göründüğünü ve gerçekten karşı olduğu ve karşı çıkmaya istekli olduğu yasaları seçmesini sağladığını söyledi.

Ancak sorumluluk muhtemelen hızla çoğunluğa geri dönecektir – ve uygun olmayan zamanlarda, kelimenin tam anlamıyla.

Bir senatörün gecenin ortasında zemini tuttuğu ve etrafına bakıp odada pek çok muhalif senatör olmadığını gördükleri bir senaryo hayal edin.

Bu noktada "zeminde gerçekten bir yeterli çoğunluk yok" diyen Binder, Senato'nun oturumda kalması için çoğunluğa ihtiyaç duyulacağına dikkat çekti. Sonra senatör "yeterli çoğunluğun yokluğunu fark edebilir ve birden bire oy almak isteyen çoğunluk, gecenin ortasında 51 senatör oluşturma sorumluluğunu üstlenir."

Bu yeni gerçeklikte çoğunluk oy veremezse Senato eve gider.

"Şimdi, 'Ah, bu o kadar da kötü değil' diyebilirsiniz," dedi Binder, "ama çoğunluk sizseniz kötü ve amacınız bir oylama yapmaktır, ki bu da haydutların engellediği şeydir."

Bu, senatörlerin gecenin her saatinde Kongre Binası'nda olması gerektiği bir durum yaratabilir.

Ve bu Cumhuriyetçilerin zaten planladığı bir şey.

Senato eski bir üst düzey yönetici yardımcısı, siyaset hakkında konuşmanın mevcut istihdamlarını tehlikeye atabileceği endişesi nedeniyle kimliğinin gizli kalmasını talep eden, "Çoğunlukta kim olursa olsun, her şeyi yapmak için binada sürekli olarak 50 senatör bulundurmak zorunda kalacak," dedi. "Demokratlar Kongre Binası'nda yaşamak istiyorlarsa, bunu yapabilirler, ancak orada olmaları gerekir."

Bu, Senato'nun 50'ye 50 bölünmesi nedeniyle eski yardımcısının belirttiğine göre Başkan Yardımcısı Harris'i de içeriyor. Cumhuriyetçilerin oylamaya zorladığı herhangi bir konuda, örneğin Senatoyu öğleden önce başlatmak veya günü ertelemek için bile, bağlarını koparması gerekecekti.

Sarkaç "sert sallanacak"

Cumhuriyetçiler, Demokratları, haydutları zayıflatma çabalarında ikiyüzlü olmakla suçluyorlar. Demokratların, Başkanlar George W. Bush ve Donald Trump altında azınlıktayken haydutları bolca kullandıklarına dikkat çekiyorlar ve Demokrat liderliğin Beyaz Saray'da bir Cumhuriyetçi varken benzer bir haydut reformu aramadığına işaret ediyorlar.

Ayrıca McConnell, Trump'ın kötülük yapan kişiyi ortadan kaldırması için baskıyla karşı karşıya kaldığını ve reddettiğini ve Demokratların bunu şu anda yaptıklarını, çünkü yollarına çıkamadıklarını söylüyorlar.

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, R-Ky., Demokratları haydutları değiştirmek istedikleri için eleştirdikten sonra Salı günü salondan ayrıldı. J. Scott Applewhite / AP gizleme yazısı

başlığı değiştir

J. Scott Applewhite / AP

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, R-Ky., Demokratları haydutları değiştirmek istedikleri için eleştirdikten sonra Salı günü salondan ayrıldı.

J. Scott Applewhite / AP

Demokratların tehdidi McConnell'i kızdırdı. Bu hafta Capitol Hill'de Demokratların potansiyel olarak haydutlarda değişiklik yapma konusunda ciddi oldukları söylentileri yayılmaya başladıktan sonra, Cumhuriyetçi lider Senato kürsüsüne çıktı ve diğer tarafı kazıdı.

Demokratlar bu yola girerlerse, Cumhuriyetçiler yeniden çoğunlukta olurlarsa, sendika karşıtı ve kürtaj karşıtı yasalar, Planlı Ebeveynliği ve "kutsal şehirleri" aklamak gibi partizan kanunlarını zorlayacakları, yerli enerji üretimini artıracakları konusunda uyardı. silah hakları ve hatta daha katı göçmenlik politikaları.

"Sarkaç," diye tehdit etti, "her iki yönde de sallanacak ve sert sallanacak."

Demokratların yeterince sahip olduğu görülüyor

60 oy barajının bir savunucusu olan Batı Virginia Senatörü Joe Manchin Pazar günü haydutu "daha acı verici" yapmaktan yana olacağını söylediğinde, demokratlar bu hafta haydutta reform yapma çabası için ivme kazandılar.

Manchin, NBC'nin Meet the Press'te "Biraz daha acı verici hale getirmek istiyorsanız, onları orada durup konuşturun," dedi. "Elimizden gelen her şekilde bakmaya hazırım."

Ve sonra Biden'ın röportajı barajı açmış gibiydi.

D-Mont'tan Senatör Jon Tester Çarşamba günü "Konuşan bir haydutluk tamamen uygun," dedi ve "Her zaman olması gereken yol buydu" dedi.

Uzun zamandır filibuster reformunu savunan D-Ore Senatörü Jeff Merkley, "Başkan, Birleşik Devletler hükümetinin felç olursa işini yapamayacağını kabul etti," dedi. "Bu yüzden çok takdir ediliyor."

Demokratlar McConnell'in tehditlerini ciddiye alırken, çoğunlukla onları omuz silkiyorlar. İnsanların hayatlarında bir fark yaratacağına inandıkları yasaları geçirme seçeneklerinin çok az veya hiç kalmadığını düşünüyorlar.

Uzun zamandır Senato kurumsalcısı olarak görülen Senatör Dick Durbin, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Haydutluk hala Amerikan demokrasisiyle alay ediyor," dedi. "Haydutluk, bazı senatörler tarafından acil olarak ihtiyaç duyulan ve Amerikan halkının güçlü bir çoğunluğu tarafından desteklenen mevzuatı engellemek için hala kötüye kullanılıyor."

Her şey, sadece ülkenin nasıl yönetildiğiyle ilgili değil, aynı zamanda Amerikan siyasetinin geleceğinin nasıl işlediğiyle ilgili bir partizan mücadelesinin de sahnesini hazırlıyor.