FOTOĞRAFLAR: Tehdit bir gecede devam ederken, kasırga salgını Alabama, Güney'i vuruyor – WIAT – CBS42.com

BIRMINGHAM, Ala. (AP) – Derin Güney boyunca bir gecede ve Perşembe gününe daha fazla hortum çıkma olasılığı, tahmincilerin çarşamba günü bir fırtına dalgasının bölgeyi vurması ve parçalanmış ağaçların izlerini bırakması ve hasar görmesi sonrasında sakinlere ekstra önlemler almalarını tavsiye etti. binalar.

Ulusal Hava Durumu Servisi'nin Fırtına Tahmin Merkezi'ne göre, bir gecede en büyük kasırga tehdidi Alabama üzerinde kaldı, ancak Perşembe günü ilerleyen saatlerde Güney ve Kuzey Carolina boyunca doğu-orta Georgia ve kuzeydoğudan şiddetli fırtınalar ve kasırgalar meydana geldi.

GALERİ: Alabama'da fırtına dalgasının ardından meydana gelen hasar durumu

Merkez Çarşamba günü geç saatlerde, "Sabahtan öğleden sonraya kadar önemli kasırgalar, rüzgar hasarı ve büyük dolu olası olacak" dedi. "Körfez kıyısının doğu kesimlerinden güney ve orta Appalachians'a kadar şiddetli gök gürültülü fırtınalar da mümkün olacak."

Hava durumu servisi, bölge sakinlerine gece boyunca acil durum uyarılarını duymak için cep telefonlarının sesini yükseltmelerini tavsiye etti.

Tahmin merkezi, Güneydoğu'da yaklaşık 16 milyon insanın güçlü fırtınalar görebileceğini, ancak güneydoğu Arkansas ve kuzeydoğu Louisiana'dan Mississippi'den Alabama'ya uzanan yaklaşık 3 milyonluk bir bölgenin, kilometrelerce yerde kalan büyük kıvrımlar için yüksek risk altında olduğunu söyledi. 80 mil / saate (129 km / sa) varan düz rüzgarlar ve yıkıcı dolu.

Güney Carolina'da şiddetli hava tehdidi, eyalet Senatosu başkanının senatörleri Perşembe günü evlerini eyalete göndermeleri konusunda uyarırken, personeli güvenlikleri için uzaktan çalışmaya çağırdı. Temsilciler Meclisi Başkanı Jay Lucas, odanın gelecek hafta bir bütçe tartışması öncesinde rutin hareketleri üstlenmek için Perşembe günü bir saatten az bir süre toplanacağını söyledi – sonra ertelendi.

"Gelmenin tehlikeli olduğu bir durumdaysan, gelmemeni rica ediyorum," dedi Lucas. "Gelebilirseniz, bize yeter sayı verin ve yapmamız gereken bu birkaç şeyi yapın, aceleyle buradan çıkacağız."

Güney Carolina'nın neredeyse tamamı orta derecede şiddetli fırtına riski altındadır. Tahmin, eyaletteki bazı okul sistemlerinin Perşembe günü yüz yüze dersleri iptal etmesine ve öğrencilerin ve öğretmenlerin çevrimiçi olarak buluşmasına neden oldu.

Çarşamba günü olası kasırgalar, Chilton County'nin kırsal kesimlerinde ve elektriğin kesildiği ve ağaçların bir ana yolu kapattığı Burnsville ve Moundville'deki Alabama topluluklarında ağaçları devirdi, elektrik hatlarını devirdi ve evleri hasar gördü.

Moundville şehir merkezi anladı. Ailesi Moundville Ace Hardware and Building'in sahibi olan Michael Brown, evlerden bazı çatılar ve eşyalar çıkarıldı ”dedi. Aşağıda bir sürü ağaç var. Sanırım bir kasırga olmalıydı; buradan oldukça hızlı çıktı. "

Ek hasar Louisiana, Tennessee ve Mississippi'de rapor edildi ve burada Brookhaven'da görünen bir kasırga görüldü. Hava durumu servisi, Teksas'ın kuzeydoğusundaki yüksek rüzgarların işaretleri ve ağaçları patlattığını ve Alabama-Mississippi hattının yakınında beyzbol topu büyüklüğünde dolu taşlarının rapor edildiğini söyledi.

Teksas'tan Alabama'ya 70.000'den fazla ev ve işyerinde elektrik yoktu ve radar, ilk temizlik çalışması başladığında bölgede ek fırtınaların ilerlediğini gösterdi.

Tahminçilerin dediği gibi, batıdaki Teksas'ın kuzeyinden kuzey Illinois'e ve Carolinas'ın söylediği gibi uzak doğuda fırtınalar mümkündü ve hava durumu servisi Alabama, Arkansas, Texas, Mississippi ve Oklahoma'da 50'den fazla kasırga uyarısı yayınladı. Tornado saatleri yedi eyaletin parçalarını içeriyordu.

Alabama, Louisiana ve Mississippi'deki düzinelerce okul sistemi dersleri iptal etti , çevrimiçi öğrenime geçti veya öğrencileri erken kovdu ve Mississippi Eyalet Üniversitesi, Starkville ve Meridian'daki kampüslerindeki tehlike potansiyeli nedeniyle sanal öğretime geçti.

Alabama, Mississippi ve Tennessee'de saatte yüzlerce insanın araçlarını terk etmeden aşı yaptırabildiği büyük aşı klinikleri iptal edildi. Mississippi'nin başkenti Jackson'da, eyalet çalışanları, hava sirenleri duyarlarsa merdiven boşluklarına gitmeleri konusunda uyarıldı. Birmingham yakınlarında, işçi organizatörleri, işçilerin sendika temsiline oy verdiği bir Amazon tesisinde bir açık hava etkinliğini iptal ettiler.

Tahminciler, en az iki fırtına dalgasının muhtemel olduğunu ve en kötüsünün, bir gecede soğuk bir cephe geçene kadar vurmayabileceğini söyledi.

Birmingham Ulusal Hava Durumu Servisi bürosundan bir tahminci olan Gary Goggins, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "En büyük soru, bu fırtınaların ne kadar şiddetli olacağı ve yarasadan fırlatılıp fırlatılıp atılmayacağıdır" dedi.

Vali Kay Ivey, Alabama'yı olağanüstü hal altına aldı ve Güney'deki topluluklar kasırga barınaklarının yerini paylaşmak için sosyal medyayı kullandı. Tuscaloosa'da sığınak olarak açılan bir spor salonunda düzinelerce insan toplandı ve önümüzdeki ay 10 yıl önce meydana gelen bir hava salgını sırasında 50'den fazla kişi bir kasırga sırasında öldü.

Jackson, Tennessee'de yetkililer, bir şehir merkezinin ve bölgesel havaalanının sığınak arayan sakinler için açık olacağını söyledi.

CBS 42 bu rapora katkıda bulunmuştur.