ABD’deki insanlar, ölümcül spa saldırılarının ardından Asya karşıtı nefreti protesto ediyor – NBC News

ABD’nin dört bir yanından insanlar, Atlanta’da sekiz kişinin hayatını kaybetmesine neden olan silahlı saldırı sonrasında Asyalı Amerikalılara ve Pasifik Adalılarına yönelik saldırıları kınamak için Cumartesi günü mitinglere katıldı.

San Francisco’dan Pittsburgh’a ve aradaki noktalardan erkekler, kadınlar ve çocuklar yürüdü ve AAPI topluluğu üyelerine yönelik nefret suçlarındaki artışa karşı konuştu, Salı günü bir tetikçi Atlanta bölgesindeki üç kaplıcayı hedef aldığında doruk noktasına ulaştı. Öldürülenlerin altısı Asya kökenli kadınlardı.

Bir Atlanta mitinginde NBC News’e konuşan Ann Johns , “Tüm hayatım boyunca kelimelerle, bakışlarla ve eşyalarla uğraştım,” dedi. “Ailem, tek başıma hiçbir yere gitmemi istemiyor.”

Teksas, San Antonio’da eski Belediye Başkanı Juliàn Castro göstericilere ABD’nin incelemeyi gerektiren “kusurlu” bir tarihe sahip olduğunu söyledi.

Obama yönetiminin eski İskan ve Kentsel Kalkınma Bakanı Castro, “Bu ülkede Asyalı Amerikalılara karşı nefreti durdurmalıyız” dedi. “Nesillerdir, Asyalı Amerikalılar ayrımcılığa uğradı. Bunu bu kalabalığın içinde kimseye söylememe gerek yok.”

Bellevue, Pa’nın merkezindeki Betty Wu ve çocukları Timmy, 3 ve Kayley, Asyalı Amerikalılara yönelik nefret suçlarında son zamanlarda yaşanan artışı protesto etmek için düzenlenen “Asyalı Nefreti Durdurun” mitinginde tabelalar tutuyor ve bir konuşmacıyı dinliyor Cumartesi günü Pittsburgh’da. Alexandra Wimley / AP

NBC üyesi WXPI’nin bildirdiğine göre , Pittsburgh’da aktör Sandra Oh protestoculara “Asyalı olmaktan gurur duyduğunu” söyledi.

Oh, “Topluluğumuzdaki çoğumuz için, korkumuzu ve öfkemizi ilk kez dile getirebiliyoruz ve dinlemeye istekli herkes için çok minnettarım” dedi.

Chicago’da, Logan Meydanı mahallesindeki bir yürüyüşçü, NBC Chicago’ya sadece Salı günkü silahlı saldırıların kurbanlarına destek göstermek için değil, gelecekte bu tür saldırıları önlemek için geldiklerini söyledi.

Gösterici Dai Quing , “Buraya geliyorum, sadece kendim için değil, gelecek neslim için de düşünüyorum” dedi. “Aynı fırsata sahip olmaları ve eşit saygı görmeleri gerektiğini düşünüyorum.”

Bu hafta AAPI Nefreti Durdurun raporlama forumu tarafından yayınlanan araştırma, Asya kökenli insanlara karşı kabaca bir yıl boyunca yaklaşık 3.800 olayı ortaya çıkardı. Raporların çok daha yüksek bir bölümünü kadınlar oluştururken, yüzde 68 ile erkeklere kıyasla, ankete katılanların yüzde 29’unu oluşturdu.

Atlanta’daki çatışmalardan bir gün sonra, San Francisco’da 75 yaşındaki bir kadın sokakta yürürken acımasızca saldırıya uğradı. Xiao Zhen Xie’nin iki siyah gözü acı çekti ve sağ gözüyle görmek için mücadele ediyordu. Karşı koymuş gibiydi.

San Francisco polisi Yüzbaşı Julian Ng, departmanının Asya mahallelerindeki varlığını toplum korkularını yatıştırmaya yardımcı olmak için artıracağını söyledi.

Başkan Joe Biden bu haftanın başlarında Atlanta’ya yaptığı bir gezide “Amerika’da nefretin güvenli bir limanı olamaz” dedi. “Durmalı.”

Güney Asya kökenli Başkan Yardımcısı Kamala Harris, “Amerika’da ırkçılık gerçektir ve her zaman böyle olmuştur” dedi.