Ohio başsavcısı 1.9 trilyon dolarlık Covid yardım faturasının bir kısmını bloke etmek için dava açtı – NBC News

CLEVELAND – Ohio'nun başsavcısı, eyaletin vergileri düşürme kabiliyetini yasadışı bir şekilde kısıtladığını savunarak, yakın zamanda kabul edilen 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketinin bir parçasını bloke etmeye çalışıyor.

Bir Cumhuriyetçi olan Başsavcı Dave Yost, Çarşamba günü bir ön tedbir talebinde bulunan bir mahkemede, mali yardıma ihtiyaç duyan eyalet ve yerel hükümetler için 350 milyar dolarlık sekmeli Amerikan Kurtarma Planı hükmünün anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Milletvekilleri, eyaletlerin vergi kesintilerini telafi etmek için parayı kullanmasını önlemek için Demokratik kontrolündeki Kongre'de parti hatları boyunca kabul edilen ve Başkan Joe Biden tarafından imzalanan 1.9 trilyon dolarlık tedbire dil ekledi. Yost, şartın Ohio'nun beklenen 5.5 milyar doları toplama ve tutma kabiliyetini engelleyeceğini söyledi.

17 Mart 2021 01:46

Yost bir telefon röportajında "Bu federalizmin açık bir ihlali," dedi. "Kongre, bu tür bir yasayı yürürlüğe koyma yetkisine sahip değildir."

Yost, eyaletin vergi komiserinin büyük bir işvereni ilgilendiren bir vergi anlaşmazlığını değerlendiriyor olabileceği bir örnek sundu.

"Diyelim ki bir Amazon veya bir otomobil parçası üreticisinden bahsediyoruz – benzer şekilde konumlandırılmış birçok başka oyuncuya sahip bir şey" dedi. "Covid tasarısındaki bu hüküm uyarınca, bu soruya Ohio'nun vergi gelirini azaltacak şekilde karar vermekte özgür olmayacak."

Yirmi bir diğer Cumhuriyetçi eyalet başsavcısı Salı günü yardım paketine karşı yasal işlem tehdidinde bulundu. Yost, Ohio'nun Cumhuriyetçi valisi Mike DeWine'e danışmadan dava açmaya karar verdiğini, ancak dosyalamadan önce Teğmen Vali Jon Husted'i bilgilendirdiğini söyledi.

Biden, yasayı tanıtmak için ülke çapında bir tur kapsamında önümüzdeki hafta Ohio'yu ziyaret edecek.