Alman Sağlık Bakanı, Avrupa'da 3. Bir Dalgayı Durdurmak İçin Yeterli Aşı Dozu Yok – NPR

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn Cuma günü yaptığı açıklamada, "Avrupa'da üçüncü dalgayı tek başına aşı ile durdurmak için henüz yeterli aşı dozu yok" dedi. Burada bir sağlık çalışanı, Almanya'nın Stuttgart kentinde AstraZeneca COVID-19 aşısının bir şişesini sergiliyor. Marijan Murat / Pool / AFP, Getty Images aracılığıyla resim yazısını gizle

başlığı değiştir

Marijan Murat / Pool / AFP, Getty Images aracılığıyla

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn Cuma günü yaptığı açıklamada, "Avrupa'da üçüncü dalgayı tek başına aşı ile durdurmak için henüz yeterli aşı dozu yok" dedi. Burada bir sağlık çalışanı, Almanya'nın Stuttgart kentinde AstraZeneca COVID-19 aşısının bir şişesini sergiliyor.

Marijan Murat / Pool / AFP, Getty Images aracılığıyla

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Almanlara koronavirüs güvenlik kurallarına özenle uymalarını söyleyerek, aşıların COVID-19 salgınının üçüncü dalgasını önleyecek kadar hızlı gelmeyeceği konusunda uyarıda bulunuyor. Spahn, Almanya'daki yeni enfeksiyonların "çok açık bir şekilde üstel bir oranda" arttığını söyledi.

Deutsche Welle tarafından yapılan bir çeviriye göre, Spahn Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, "Avrupa'da üçüncü dalgayı tek başına aşılama ile durdurmak için henüz yeterli aşı dozu yok" dedi. "AB siparişlerinden teslimatlar güvenilir bir şekilde gelse bile, risk gruplarının tamamen aşılanması birkaç hafta sürecektir."

Almanya'nın enfeksiyon oranı Aralık ve Ocak aylarında katlandığı rekor artıştan bu yana görülmemiş bir hızla artıyor. Rakamlar Şubat ayında keskin bir şekilde düştü, ancak şimdi Almanya, 65 yaşın altındaki insanlar arasında yeni varyantlar ve enfeksiyonlarla tetiklenen salgının üçüncü dalgasına girerken tekrar yukarı doğru kıvrılıyor.

Almanya, Paskalya tatili nedeniyle Nisan ayı başlarında dört günlük bir hafta sonu için hazırlanırken, Spahn ülkenin seyahat ve fiziksel mesafe kurallarını gevşetmeye hazır olmadığını söyledi. Aslında, Almanların daha sıkı kısıtlamalara geri dönmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nden alınan bir grafik, Almanya'daki yeni koronavirüs vakaları (kırmızı) ve ölümler (mavi) için 14 günlük eğilimleri gösteriyor. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi başlığı gizle

başlığı değiştir

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nden alınan bir grafik, Almanya'daki yeni koronavirüs vakaları (kırmızı) ve ölümler (mavi) için 14 günlük eğilimleri gösteriyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi

Genel olarak, ülke 2.639.258 toplam koronavirüs vakası ve 74.405 ölüm bildirdi.

Berlin'den NPR'den Rob Schmitz, "Sağlık uzmanları, Alman hükümetini hastanelerin istila edilmesini önlemek için üçüncü bir tecrit emri vermeye çağırıyor" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Pazartesi günü Almanya'nın 16 eyaletinin valileriyle, tecrit koşullarının eski haline getirilip getirilmeyeceğini görüşecekleri bir toplantı yapacak.

Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri, Avrupa İlaç Ajansı'nın koronavirüsle mücadelede aşının "güvenli ve etkili" olduğunu yinelemesinin ardından Cuma günü AstraZeneca COVID-19 aşısını uygulamaya yeniden başladı.

Almanya, aşı kampanyasını güçlendirmeye çalışırken, AB'nin geri kalanı dahil olsa da olmasa da Rusya'nın Sputnik V aşısını edinme görüşmelerine de devam ediyor.

Spahn Cuma günü yaptığı açıklamada, teslimat miktarı üzerinde anlaşmaya varıldığında Rusya ile hızlı bir şekilde anlaşmaya varılabileceğine inandığını söyledi.

Deutsche Welle'e göre, "Aslında Avrupa Birliği bir şey yapmazsa bunu ulusal olarak yapmamızdan çok yanayım." Dedi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne göre, AB genelinde üye ülkeler 24.175.984 doğrulanmış koronavirüs vakası ve 577.310 ölüm bildirdi.