Perşembe günü güneyde kasırga salgınının ardından daha şiddetli hava bekleniyor – BUGÜN ABD


BIRMINGHAM, Ala. – Alabama, Louisiana ve Mississippi'de 40.000'den fazla ev ve işyeri, Çarşamba günü Derin Güney'de hortum dalgalarının hareket etmesinden sonra elektriksiz kaldı.

Bu arada Ulusal Hava Durumu Servisi, Virginia ve Florida'ya kadar Perşembe sabahı büyük dolu, rüzgar hasarı ve bir kasırga tehdidinin beklendiğini söyledi. Bu tahminciler, potansiyel tehlike altındaki sakinlere koşulları yakından takip etmeleri ve derhal sığınmaya hazır olmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Ulusal Hava Durumu Servisi'nin Fırtına Tahmin Merkezi'ne göre, Perşembe günü doğu Georgia'nın Carolinas üzerinden aşırı güneydoğu Virginia'ya doğru bazı kısımlarında şiddetli gök gürültülü fırtınalar bekleniyor. Diğer izole şiddetli fırtınalar güney Ohio'dan Appalachians'ın merkezine ve günün ilerleyen saatlerinde doğu-orta Georgia ve Güney ve Kuzey Carolina'dan mümkündür.

Hava durumu servisi, bölge sakinlerine gece boyunca acil durum uyarılarını duymak için cep telefonlarının sesini yükseltmelerini tavsiye etti.

Weather Channel'a göre , resmi bir sayı henüz açıklanmadı, ancak Çarşamba günü 20'den fazla kasırga ve düzinelerce eve hasar verildiği bildirildi. Alabama'da da iki kişi yaralandı.

Şiddetli fırtınalar, kasırgalar Güney'de ilerliyor . İnsanlar çarpıcı görüntüler ve videolar paylaşıyor.

Yaygın şiddetli hava, Alabama, Louisiana ve Mississippi'deki birçok okul ve eyalet kurumunu ya kapanmaya ya da sanal öğrenmeye devam etmeye zorladı.

Bölgede saatte yüzlerce kişinin araçtan çıkmadan çekim yapabildiği büyük aşı klinikleri de iptal edildi. Mississippi'de tüm koronavirüs test ve aşılama siteleri kapatıldı.

Perşembe günü erken saatlerde, Atlanta metro bölgesinde fırtına uyarısı yoktu, ancak yoğun şimşek, sağanak yağmur ve saatte 40-50 m / saate kadar kuvvetli rüzgarlar hareket ediyordu.

Mississippi, Wayne County'deki Strengthford Cooley Road yakınlarındaki bir tavuk çiftliği, bir kasırga dokunduktan sonra St. Patrick Günü'nde büyük hasar gördü. Tahminciler, büyük kasırgalar, sağanak yağışlar ve tenis topları büyüklüğünde dolu olma potansiyeli ile Çarşamba günü daha şiddetli havanın beklendiğine inanıyor.

Morehouse College, kampüsünün açılışını saat 11: 00'e kadar ertelediğini ve bu saatten sonra fakülte ve personelin gelmemesi gerektiğini tweetledi. O zamandan önceki tüm derslerin sanal olarak yapılması gerekiyordu.

Weather Channel'a göre, Atlanta, Cobb ve Henry ilçeleri de dahil olmak üzere Georgia'daki bazı okul bölgeleri de uzaktan öğrenmeyi seçti.

Güney Carolina'da şiddetli hava tehdidi, eyalet Senatosu başkanının senatörleri Perşembe günü evlerini eyalete göndermeleri konusunda uyarırken, personeli güvenlikleri için uzaktan çalışmaya çağırdı. Temsilciler Meclisi Başkanı Jay Lucas, odanın gelecek hafta bir bütçe tartışması öncesinde rutin hareketleri üstlenmek için Perşembe günü bir saatten az bir süre toplanacağını söyledi – sonra ertelendi.

"Gelmenizin tehlikeli olduğu bir durumdaysanız, gelmemenizi rica ediyorum" dedi Lucas. "Gelebilirseniz, bize yeter sayı verin ve yapmamız gereken bu birkaç şeyi yapın, aceleyle buradan çıkacağız."

Bu fırtına dalgası, Fırtına Tahmin Merkezi tarafından ender görülen, "özellikle tehlikeli bir durum" olarak tanımlandı ve Mississippi, Louisiana, Arkansas ve Alabama'nın bazı kısımlarında hortum çıkma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle Çarşamba günü bir PDS kasırga saati yayınlamasına neden oldu.

PDS saatleri, meteorolog Ray Hawthorne'a göre, güçlü veya şiddetli, uzun yollu kasırga riski arttığında verilir.

Ayrıca, Çarşamba günü erken saatlerde, merkez ayrıca Mississippi ve Alabama'nın bazı kısımları için şiddetli fırtınalar için Seviye 5, "yüksek riskli" bir uyarı yayınladı. Kasırga üreten şiddetli fırtınalar için en yüksek risk seviyesi budur.

AccuWeather , 2012'den bu yana ilk kez yüksek risk uyarısının Mart ayında yayınlandığını söyledi.