İzlanda'da Uzun Süre Uyuyan Volkan Ateşli Patlamayla Uyanıyor – Gizmodo


Cuma günü İzlanda'nın başkenti Reykjavik yakınlarında bir yanardağ patladı ve son haftalarda binlerce küçük depremin ardından gece gökyüzünü aydınlatan bir lav çeşmesini ateşledi.
Cuma günü İzlanda'nın başkenti Reykjavik yakınlarında bir volkan patladı ve geçtiğimiz haftalarda binlerce küçük depremin ardından gece gökyüzünü aydınlatan bir lav çeşmesini ateşledi.
Fotoğraf : Halldor Kolbeins / AFP ( Getty Images )

İzlanda Meteoroloji Ofisi'nin Cuma günü bildirdiğine göre , uzun süredir uyuyan bir yanardağ, Cuma günü İzlanda'nın Reykjanes Yarımadası'nda patlayarak, gece gökyüzünü yaklaşık 19 mil (30 kilometre) güneybatıya doğru aydınlatan bir lav çeşmesini ateşledi. Yaklaşık 800 yıldır yarımadanın ilk patlaması olduğu tahmin edilen patlama, bölgedeki haftalardır artan sismik aktiviteyi takip ediyor.

İlan

Bu aşamada püskürme küçük kabul edilir ve püsküren çatlak apaçıktır. 500 m [546 yard] uzunluğunda. Magma alanı app. 1km2. IMO bir tweet'te [0,4 mil kare] ”dedi. "Lav çeşmeleri küçük."

Ajans daha sonra patlamanın ardından bir Sahil Güvenlik helikopterinden alınan ve aşağıdaki tüm korkunç ihtişamıyla kontrol edebileceğiniz bir video tweetledi.

İzlanda meteoroloji ofisinden Bjarki Friis Reuters'e verdiği demeçte, patlama Fagradalsfjall dağının yakınında meydana geldi ve Cuma günü saat 16.45'te başladı ve havaya 109 yarda (100 metre) kadar lav püskürtüldü. IMO, patlamayı önce dağın yakınına kurduğu bir web kamerası ile tespit etti ve ardından bunu termal uydu görüntüleri ile doğruladı. Saatler sonra , ajans lavın "yavaşça güneybatıya ve batıya" aktığını söyledi. Lavın parıltısı İzlanda'nın başkenti Reykjavik'in eteklerinden görülebiliyordu.

Yerel yetkililer, patlamanın yakındaki kasabalar için acil bir tehdit oluşturduğuna inanmadıklarını söylerken, bölge sakinlerine çatlaktan çıkan volkanik gazı potansiyel olarak solumaktan kaçınmak için pencerelerini kapatmalarını ve içeride kalmalarını tavsiye ettiler. İzlanda polisi ayrıca, ilk müdahale ekipleri durumu değerlendirmeye devam ederken , insanları patlama bölgesinden şimdilik uzak durmaya çağırdı.

Reuters'ın bildirdiğine göre, son dört hafta içinde bölgeyi 40.000'den fazla deprem vurdu. IMO'ya göre, yarımada sadece Perşembe sabahı yaklaşık 400 deprem gördü ve Cuma günü erken saatlerde Fagradalsfjall'ın altında birkaç düşük frekanslı deprem kaydedildi.

İlan

İzlanda, dünyanın en volkanik ülkelerinden biridir . Yaklaşık 130 volkandan yaklaşık 30'u aktif durumda. T o Reykjanes Yarımadası, bir dizi büyük patlamada açılıp kapandıktan sonra nispeten sakin kaldı. 10. ve 13. yüzyıllar arasında, ancak bilim adamları bölgenin hızından sonra potansiyel patlamalar için hazırlanmaya başladı. depremler 2019'da keskin bir şekilde arttı.