Atlanta Spa Çekim Güncellemeleri Canlı – The New York Times

Bir silahlı kişinin üç kadını öldürmesinden bir gün sonra, Çarşamba günü Atlanta'daki Gold Spa'nın dışında bir anma töreni.
Kredi … New York Times için Lynsey Weatherspoon

Çiseleyen bir Çarşamba günü Jesus Estrella saatlerce, Atlanta bölgesindeki, altı Asya kökenli sekiz kişinin hayatına mal olansilahlı çatışmalarda hedef alınan Young's Asian Massage'un önünde "Asya Nefretini Durdurun" tabelasını tuttu.

Hispanik ve Asyalı Bay Estrella, vurulmanın memleketi Acworth, Ga.'da kendisini güvensiz hissettirdiğini ve Perşembe günü dayanışma içinde geri dönmeyi planladığını söyledi.

Bay Estrella, "Bugün size dünyada bu ülkede ne kadar nefret olduğunu göstermek için harika bir örnek oldu" dedi. "Asyalı komşularımıza bakmamız gerekiyor."

Çatışmalarda yer alan 21 yaşındaki Robert Aaron Long, Çarşamba günü sekiz cinayetle suçlandı. Yetkililere, saldırıların cinsel bağımlılığın cazibesini ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim olduğunu ve ırkçılık tarafından motive edilmediğini söyledi. Ancak toplum liderleri, saldırıda öldürülenlerin çoğunun Asya kökenli olduğunun göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Bay Estrella'nın arkasında, kapı çerçevesindeki kan lekeleri, orada öldürülen dört kişinin onuruna yerleştirilen işaretler ve çiçeklerle gizlendi. Polis, kurbanların 33 yaşındaki Delaina Ashley Yaun, 54 yaşındaki Paul Andre Michels, 49 yaşındaki Xiaojie Tan ve 44 yaşındaki Daoyou Feng olduğunu tespit etti.

Alex Acosta, Çarşamba günü silahlı saldırganın, ateş etmeden önce bir saat boyunca, Young's Asian Massage'un bitişiğinde, Gabby's Boutique'in önüne park ettiğini fark ettiğini söyledi. Spanın diğer tarafında, Perfecto Güzellik Salonunda Martha Enciso, kendisinin ve iş arkadaşlarının Salı gecesi duvarlara birinin vurması gibi ses çıkarmadıklarını söyledi.

Ancak ertesi gün bir terör ve dehşet karışımıyla işlerine döndüler. 46 yaşındaki Bayan Enciso, "Hayat yavaşlayamaz" dedi. "Korku içinde geldik: Hayal edin, biz Hispanikiz ve bazı insanlar da bizden nefret ediyor."

Atlanta Polis Departmanının vekil şefi Rodney Bryant, silahlı saldırı çılgınlığının nefret suçu olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağının henüz net olmadığını söyledi. Ancak, New York Şehir Konseyi için aday olan Shekar Krishnan tarafından düzenlenen bir tanesi de dahil olmak üzere Çarşamba günü yapılan pek çok nöbet, Asyalı Amerikalıların endişelerini vurguladı.

Anne babası Hindistan'dan olan Bay Krishnan, "Bugün susturulmayacağımızı belirten bir mesaj göndermek için buradayız" dedi. "Birimize saldırı, hepimize yapılan saldırıdır."

Beyaz olan Bay Long, ailesi polise şüpheli olabileceğini söyledikten sonra Atlanta'nın yaklaşık 150 mil güneyinde tutuklandı. Dükkanın bir avukatına göre, Atlanta banliyösündeki bir silah dükkanı olan Big Woods Goods'da vurulma gününde bir silah satın aldı.

Acworth'teki çekimden bir saat sonra Atlanta'nın kuzeydoğusundaki Gold Spa ve Aromatherapy Spa da saldırıya uğradı. Polis, bu kaplıcalarda bulunan dört kurbanın adını vermedi, ancak Çarşamba günü dışarıda çiçekler ve tabelalar yığıldı.

Bir arkadaşıyla çiçek bırakmak için gelen bir Georgia Tech öğrencisi olan Sierra Houang, beyaz olarak geçtiği için genellikle Asya karşıtı açıklama ile uğraşmak zorunda olmadığını söyledi.

Babası Tayvanlı olan Bayan Houang, "Büyükannem ve babam bu yükün çoğunu taşıdığı için çok fazla suçluluk duyuyorum" dedi. “Çok çalıştılar, bu yüzden asla bunu bildiğim bir yerde olmam gerekmeyecek. Yine de bu bana çok kişisel geliyor. "

Kennesaw'dan bir buketle yola çıkan Priscilla Smith, anma töreninin çok etkileyici olduğunu söyledi. Asya-Amerikan topluluğuna destek göstermek istediğini söyledi.

Bayan Smith, "Herkesi kucaklamalısınız," dedi. "Amerika herkestir."

Video

Transcript

Barlar

0:00 / 1:14

0:00

Transcript

Psaki: Trump Yönetiminin Söylemi Asya Karşıtı Tehditlere Katkıda Bulundu

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, eski Başkan Donald J. Trump yönetimi tarafından kullanılan koronavirüs hakkındaki retoriğin Asya-Amerikalılara karşı düşmanlığa katkıda bulunduğunu söyledi.

Başkan neden bu ülkede Asyalı-Amerikalılara yönelik saldırıların arttığını düşünüyor? Devam eden bir FBI soruşturması olduğu için çok net olmak istedi, değil mi? Ve bir neden atfetmek istemedi. Bunu yapan kolluk kuvvetleri var. Ve soruşturmanın ne zaman sonuçlanıp sonuçlanmadığını bilmek de önemlidir. Demek orada saygı duymaya çalıştığı bir bar. Bilirsiniz, önceki yönetim sırasında gördüğümüz, Covid'i suçlarken gördüğümüz bazı zarar verici retoriğin, bilirsiniz, Wuhan virüsü veya başka şeylerin, bilirsiniz, Asyalıların algılarına yol açtığına şüphe yok. Hatalı, adaletsiz, yükselen, bilirsiniz, tehdit eden Amerikan toplumu, Asyalı Amerikalılara yönelik tehditleri artırdı. Ve bunu ülkenin her yerinde görüyoruz. Bu nedenle, dün geceki korkunç olaylardan önce bile, bu konuyu gündeme getirmenin, yükseltmenin önemli olduğunu, ilk kez konuştuğunda, başkanlığının daha erken saatlerinde yürütme emrini neden imzalamasının önemli olduğunu hissetti. Ve ilerleyerek bu konuyu yükseltmenin ve konuşmanın yollarını aramaya devam edecek.

Video oynatıcı yükleniyor
Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, eski Başkan Donald J. Trump yönetimi tarafından kullanılan koronavirüs hakkındaki retoriğin Asya-Amerikalılara karşı düşmanlığa katkıda bulunduğunu söyledi. Kredi Kredisi … New York Times için Erin Scott

Başkan Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Gürcistan'daki silahlı saldırılarda “motivasyon sorununun hala belirleneceğini” söylerken, Asya-Amerikalılara yönelik şiddet olaylarının son zamanlarda artmasıyla ilgili endişelerini tazeledi.

Bay Biden, İrlanda başbakanıyla sanal bir toplantı öncesinde gazetecilere,vurulmalar hakkında başsavcı ve FBI müdürü tarafından bilgilendirildiğini ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

"Buradaki motivasyon ne olursa olsun," dedi, "Asyalı Amerikalıların çok endişeli olduğunu biliyorum. Çünkü bildiğiniz gibi son birkaç aydır Asyalı-Amerikalılara yönelik vahşet hakkında konuşuyorum ve bence bu çok çok rahatsız edici. Ama şu anda katilin motivasyonuyla hiçbir bağlantım yok. Soruşturma ilerledikçe FBI'dan ve Adalet Bakanlığından bir cevap bekliyorum. Ve soruşturma tamamlandığında söyleyecek daha çok şeyim olacak. "

Geçen hafta başkan olarak ilk kez yaptığı konuşmada, koronavirüs salgınının bir yılını kutlayan Bay Biden, "saldırıya uğrayan, taciz edilen, suçlanan ve günah keçisi verilen Asyalı Amerikalılara karşı şiddetli nefret suçlarını" kınadı.

"Şu anda, birçoğu – Amerikalı dostlarımız – bu salgının ön saflarında yer alıyorlar, hayat kurtarmaya çalışıyorlar ve yine de Amerika'da sadece sokaklarda yürürken hayatları için korku içinde yaşamaya zorlanıyorlar. Dedi. "Yanlış, Amerikana aykırı ve durmalı."

Başkan Yardımcısı Kamala Harris, görevi yürüten ilk kadın ve ilk Asyalı-Amerikalı , İrlandalı yetkililerle Çarşamba günü yaptığı görüşmede mağdurların ailelerine başsağlığı diledi.

Bayan Harris, "Bu, ülkemizdeki şiddet meselesi olan ve buna asla tahammül etmemek ve her zaman aleyhinde konuşmak için ne yapmamız gerektiği gibi daha büyük bir konuya değiniyor," dedi ve çekimin nedeninin hala belirsiz olduğunu ekledi. .

"Asya-Amerikan topluluğumuza sizinle birlikte olduğumuzu ve bunun tüm insanları nasıl korkutup şok ettiğini ve öfkelendirdiğini anladığımızı söylemek istiyorum" diye ekledi.

Bay Biden'in karısı Jill Biden de Çarşamba günü New Hampshire'da yaptığı bir konuşmada Georgia cinayetlerine değindi.

Dr. Biden, "Dün gece Atlanta'da vurulan kurbanların ailelerine doğrudan bir şeyler söyleyerek başlamak istiyorum" dedi. "Kalbim seninle. Ve umarım tüm Amerikalılar, bu anlamsız trajediden etkilenen herkes için dua ederken bana katılırlar. "

Eski Başkan Barack Obama, ülkeyi "sağduyulu silah güvenliği yasalarını yürürlüğe koymaya ve toplumumuzdaki yaygın nefret ve şiddet kalıplarını kökten çıkarmaya" çağırdı.

Çarşamba sabahı Twitter'da "Salgınla mücadele ederken bile, Amerika'da uzun süredir devam eden silahlı şiddet salgınını ihmal etmeye devam ettik" diye yazdı. "Tetikçinin sebebi henüz netlik kazanmasa da, kurbanların kimlikleri, sona ermesi gereken Asya karşıtı şiddette endişe verici bir artışın altını çiziyor."

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki Çarşamba günü öğleden sonra verdiği bir brifingde, eski Başkan Donald J. Trump ve yönetiminin yaptığı yorumların, Asyalı-Amerikalılara karşı bir düşmanlık ortamına katkıda bulunan “tehlikeli söylemler” olduğunu söyledi.

Bayan Psaki, "Covid'i 'Wuhan virüsü' veya başka şeyler olarak adlandırmak," Asyalı-Amerikan toplumunun yanlış, adaletsiz "ve" Asyalı Amerikalılara karşı yüksek tehditlere sahip algılarına yol açtı ve biz bunu görüyoruz "dedi. Ülkenin etrafında."

7 yaşındaki Victor Shey ve kızı AnnaLene Shey, altı tanesi Asya kökenli kadın olan Gürcistan'da bir silahlı çatışmanın kurbanları için Çarşamba günü New York, Queens'de düzenlenen bir nöbete katıldı.
Kredi … New York Times için Andrew Seng

Atlanta'da Asya kökenli altı kadının öldürüldüğü çatışmalar, her yeni saldırıda giderek daha savunmasız hisseden Asyalı-Amerikalılara yönelik şiddet raporlarındaki artışla nasıl başa çıkılacağı konusunda işkence gören bir kamuoyu sohbetinin ortasında gerçekleşti.

Pek çok olay ya tutuklamalara yol açmadı ya da nefret suçu olarak suçlanmadı, bu da Asyalı-Amerikalıların ne ölçüde hedef alındığı konusunda güvenilir verilerle yakalanmayı zorlaştırıyor.

Müfettişler, Atlanta saldırılarında bir neden belirlemek için henüz çok erken olduğunu söylediler. Bir şüpheli olan Robert Aaron Long tutuklandıktan sonra, ırkçı bir önyargı taşıdığını reddetti ve yetkililere, "cinsel bağımlılığı" nedeniyle intikam almak için vurulmaları kendisinin gerçekleştirdiğini söyledi.

Atlanta çekimleri ve diğer son saldırılar, ırkçı bir saikin kanıtlanmasıyla ilgili zor soruları ortaya çıkardı . Saldırılar az önce Asyalı kurbanları mı içeriyordu? Yoksa saldırganlar, mahkemede asla kanıt olarak sunulamayacak şekilde Asyalıları kasıtlı olarak sözsüz bir şekilde mi ayırdılar?

Pek çok Asyalı Amerikalı, kendilerini – özellikle kadınları – zayıf veya itaatkâr hedefler olarak gören ne kadar kültürel klişenin rol oynadığını merak ediyor.

Günlük Poster

'The Daily'yi Dinle: Gürcistan'da Ölümcül Bir Rampage

Atlanta bölgesindeki üç kaplıcada açılan ateş sonucu altı Asyalı kadın hayatını kaybetti. Asya kökenli Amerikalılara yönelik artan nefret suçlarının sonuncusu olarak görüldü, ancak bu artışı kanıtlamak zor oldu.

Yasal olarak Asya karşıtı önyargı olarak nitelendirilen tartışmalar ortaya çıktıkça, toplum, yasanın Asyalı-Amerikalıların ırkçılığı deneyimleme biçimlerinin çoğunu açıklamak için tasarlanmadığı gerçeğiyle boğuşuyor.

Uzmanlara göre, ırkçı bir nedeni kanıtlamak özellikle Asyalılara yönelik saldırılarda zor olabilir. Asya karşıtı nefretin ilmik veya gamalı haç ile karşılaştırılabilecek yaygın olarak tanınan bir sembolü yoktur. Tarihsel olarak, ülkenin dört bir yanındaki Asyalı suç mağdurlarının çoğu, neden sorununu karmaşık hale getiren, soyulan küçük işletme sahipleriydi.

Pittsburgh Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan Lu-in Wang, "Siyah karşıtı veya anti-Semitik veya eşcinsel karşıtı nefret suçu içeren tanınabilir bir prototip var" dedi. "Genellikle daha netler."

Asyalı-Amerikalılar, düzinelerce etnisiteyi kapsayan bir grup içindeki geniş ideolojik ve kuşaksal farklılıkları yansıtan, şiddeti engellemeye yönelik en iyi tedbirler konusunda keskin bir şekilde bölünmüş durumdalar.

New York'tan Washington'a, kalabalıklar Çarşamba gecesi Atlanta bölgesinde Salı günü meydana gelen silahlı saldırıların kurbanlarını anmak ve koronavirüs salgını sırasında giderek daha fazla şiddet hedefi haline gelen Asyalı-Amerikalılarla dayanışma içinde olmak için toplandı.

Üç metro Atlanta masaj işletmesinde silahlı bir kişinin vurularak sekiz kişiyi öldürmesinden bir gece sonra, yanlarında “Asya'nın Hayatı Önemlidir” yazan mumları ve tabelaları bir dizi nöbete getirdiler. Kurbanlardan altısı Asya kökenli kadınlardı.

Haraçların dökülmesi, kitlesel katliamlar ve önyargı saldırılarının ardından daha önce kamuya açık ciddiyet ve öfke gösterilerini hatırlattı, ancak yetkililer saldırının bir nefret suçu oluşturup oluşturmadığını hâlâ belirlediklerini söylediler.

Çarşamba günü San Francisco'da bir polis ofisi, bu yıl Asyalı-Amerikalılara karşı birkaç saldırı düzenlendi.
Kredi … Justin Sullivan / Getty Images

Amerika Birleşik Devletleri'nin büyük şehirlerindeki en az sekiz polis departmanı, bu hafta Atlanta'daki masaj salonlarında bir dizi silahlı çatışmada altı Asyalı kadın da dahil olmak üzere sekiz kişinin öldürülmesinin ardından Asya topluluklarında devriyeleri artırma planlarını açıkladı.

Salı günü, ölümcül silahlı saldırıların ayrıntılarının ulusal manşetlere taşınmasından kısa bir süre sonra, New York Polis Departmanı'nın terörle mücadele bürosu Twitter'da "bol miktarda ihtiyatla şehrin dört bir yanındaki büyük Asyalı topluluklarımıza varlıkları dağıtacağını" söyledi.

Seattle'da Polis Departmanı , şehrin Asya-Amerikan topluluğunu desteklemek için devriyeleri ve sosyal yardımları artıracağını söyledi.

O zamandan beri, en az altı diğer polis departmanı bölge sakinlerine ve işletme sahiplerine artırılmış güvenlik sözü verdi.

Houston'ın polis şefi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, oradaki Asya toplumunu hedef alan suçlarla ilgili endişeleri tartışmak için sanal bir belediye binası toplantısı düzenleneceğini ve departmanın "tedbir bolluğu" nedeniyle belirli bölgelerde devriye sayısını artıracağını söyledi.

Benzer dayanışma açıklamaları ve koruma vaatleri de Çarşamba günü Chicago , Los Angeles , Philadelphia ve Fairfax County, Va'daki polis departmanları tarafından yapıldı.

Son haftalarda, yaşlı bir Taylandlı adama ölümcül bir saldırı da dahil olmak üzere Asya karşıtı şiddetin arttığı San Francisco'da, polis departmanı federal yetkililerle koordinasyon içinde olduğunu ve Asya mahallelerindeki varlığını artırdığını söyledi.

Cherokee County Şerif ofisinden Yüzbaşı Jay Baker, Çarşamba günü haber medyasına konuşuyor.
Kredi … The New York Times için Nicole Craine

Georgia'daki bir şerif yardımcısı, Atlanta bölgesindeki üç masaj işletmesindeki ölümcül saldırı hakkında bilgi almak için ana yol olan bir şerif yardımcısı, Salı günü şüpheli için "gerçekten kötü bir gün" olduğunu söylediği ve Asya karşıtı Facebook paylaşımları nedeniyle eleştiriyle karşılaştı. geçen yıl yaptığı.

Bir basın toplantısında, Cherokee İlçe Şerif Bürosu sözcüsü Yüzbaşı Jay Baker, Salı günkü silahlı çatışmalarda sekiz cinayetle suçlanan adamın ruh halini tartıştı. ABD, Woodstock'tan 21 yaşındaki Robert Aaron Long'un, Çarşamba sabahı müfettişlerle röportaj yaptığında eylemlerinin ciddiyetini anladığını söyledi.

Kaptan Baker, "Oldukça sıkılmıştı ve halatının sonuna gelmiş gibiydi," dedi. Dün onun için gerçekten kötü bir gündü ve yaptığı da buydu.

Yorumlar, sosyal medyada geniş bir alana yayıldı, eleştirmenler onları duygusuz olarak nitelendirdi ve geçen yıl Kaptan Baker'ın Asya karşıtı bir tişörtün satışını teşvik ettiği 30 Mart ve 2 Nisan tarihli Facebook paylaşımlarına işaret etti. Başkan Donald J. Trump'ın söylemini yansıtan gömlekler, koronavirüse "Chy-na'dan ithal edilmiş bir virüs" olarak atıfta bulundu.

Kaptan Baker o sırada yazılardan birinde "Siparişinizi en son verdiklerinde verin," diye yazmıştı. Çarşamba günkü yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Haber kaynakları Buzzfeed ve The Daily Beast , Çarşamba günü kaptanın yorumları ve Facebook gönderisiyle ilgili makaleler yayınladı ve aktris Arden Cho ve diğerleri onları sosyal medyada kınadı.

Bayan Cho, Twitter'da "Polis bunun bir nefret suçu olmadığını söylüyor, sadece onun kötü bir gün geçirdiğini söylüyor" diye yazdı. "Oh tamam .. HAYIR. Çünkü sen ırkçısın Jay Baker. "