Kevin McCarthy, Biden'in Galibiyetini Tersine Çevirmeyi Desteklemediği İddiasıyla Tarihi Yeniden Yazmaya Çalışıyor – Newsweek

Kaliforniyalı bir Cumhuriyetçi olan Meclis Azınlık Lideri Kevin McCarthy, Perşembe günü bir muhabirle görüşerek tarihi yeniden yazmaya çalıştı ve Başkan Joe Biden'ın eski Başkan Donald Trump'a karşı zaferine yol açan seçim sonuçlarını tersine çevirmek istemediğini vurguladı.

McCarthy, Kongre'nin 140'tan fazla diğer Cumhuriyetçi üyesiyle birlikte, 6 Ocak'ta Trump destekçilerinin ABD Kongre Binası'na saldırmasından sonra bile, Biden'in zaferine yol açan eyalet seçim sonuçlarını tersine çevirmek için oy kullandı. Arizona ve Pennsylvania.

Bundan önce McCarthy, Teksas Başsavcısı Ken Paxton tarafından Yüksek Mahkeme'ye açılan ve Biden'ın göreve gelmesini engellemeye çalışan bir davayı imzaladı.

CNN muhabiri Manu Raju, Biden'ın seçim zaferini bozmaya çalıştığını söylediğinde McCarthy, "Eh, şimdi doğru olmayan bir şey söylüyorsunuz," diye ısrar etti.

Cumhuriyetçi kongre üyesi, Arizona ve Pennsylvania'daki sonuçların tersine çevrilmesinin Biden'ın başkan olmasını engellemeye yetmeyeceğini ileri sürdü. Biden toplam 306 seçmen oyu kazanırken, Arizona ve Pennsylvania toplamda 31 seçmen oyuna sahip. Bu eyaletlerin oy sayımlarının kaldırılması, Biden'ı cumhurbaşkanı olabilmek için 270 seçim barajının üzerinde tutacaktı.

"270 sürer. Arizona ve Pennsylvania'yı kaldırırsanız, Başkan Biden hala başkan. O 270'in üzerinde," diye tartıştı McCarthy.

McCarthy aynı zamanda Teksas davasını desteklediği için pişman olmadığını söyledi.

GOP temsilcisi, "Teksas davasını desteklemeli miydim? Cevap evet. Nedenini biliyor musunuz? Çünkü oraya gideceksiniz, mahkemeler," dedi.

McCarthy ve eski Başkan Donald Trump'ın seçimi bozma teklifini destekleyen diğer birçok Cumhuriyetçi milletvekili, yaygın seçmen sahtekarlığından endişe duyduklarını iddia ettiler. Bazıları, McCarthy'nin yaptığı gibi, o zamandan beri Biden'ın göreve gelmesini engellemeye çalışmadıklarını öne sürerken, yaygın seçmen sahtekarlığına dair hiçbir kanıt yok. ABD seçimlerinde sahtekarlık son derece nadirdir, ancak Trump ve Cumhuriyetçi müttefikleri, 2020 seçimleri öncesinde bunun bir sorun olacağına dair temelsiz endişelerini defalarca dile getirdiler.

Biden'ın zaferinin medya tarafından yansıtılmasının ardından, Trump ve destekçileri, önemli seçmen sahtekarlığı hakkındaki asılsız iddiaları desteklemek için çabalarını artırdı. Bu, 6 ve 7 Ocak olaylarıyla doruğa ulaştı. 6 Ocak sabahı, Trump, Washington, DC'deki Ellipse'de bir miting düzenledi ve destekçilerini, onu korumak için "cehennem gibi savaşmaya" ve Kongre Binası'na yürümeye çağırdı. güç.

Trump'ın takipçileri daha sonra Meclis ve Senato'nun Biden'in zaferini tasdik etmek için toplandığı yasama binasına baskın düzenledi. Beş kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarının ardından, aralarında McCarthy'nin de bulunduğu 140'tan fazla GOP milletvekili seçim sonuçlarına itiraz etti.

Bundan önce, Trump ve müttefikleri tarafından açılan onlarca seçim davası eyalet ve federal mahkemelerde açıldı. Bunların neredeyse tamamı, Trump ve diğer Cumhuriyetçiler tarafından atanan yargıçlar da dahil olmak üzere reddedildi. Bu yargıçların çoğu, başkanı ve destekçilerini temsil eden avukatların genellikle tuhaf iddialarını desteklemek için kanıt sunamadıklarına işaret etti.

Aralık ayı başlarında, Trump'ın en sadık ve etkili Kabine üyelerinden biri olarak görülen dönemin Başsavcısı William Barr , seçimin sonucunu değiştirecek yaygın dolandırıcılık "kanıtlarının" olmadığını ileri sürdü. Ayrıca, Trump'ın atadığı bir kişi tarafından yönetilen İç Güvenlik Bakanlığı Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı, seçimi Kasım ayı ortasında "ABD tarihinin en güvenli" olarak nitelendirdi.

McCarthy'nin seçimi tersine çevirme konusundaki desteğini açıklama girişimi, 2022 ara dönemlerinin ardından Meclis Başkanı olmayı umduğu için geldi. Cumhuriyetçiler şu anda, Demokratlar artık yasama organını çok dar bir çoğunluk ile kontrol ettikleri için, Kongre'nin alt meclisinin kontrolünü yeniden ele alabilecekleri konusunda iyimserler. Ancak son ulusal anketler, GOP liderinin pek popüler olmadığını gösteriyor.

Kevin McCarthy
Meclis Azınlık Lideri Kevin McCarthy (R-California), 18 Mart'ta Washington DC'deki Capitol Hill'de haftalık basın brifinginde konuşuyor MANDEL NGAN / AFP / Getty Images

Morning Consult ve Politico tarafından Şubat ayında yapılan bir anket, seçmenlerin sadece yüzde 20'sinin McCarthy'yi olumlu görürken, yüzde 40'ının üst düzey Cumhuriyetçi Meclis hakkında olumsuz bir görüşe sahip olduğunu gösterdi. Ek olarak yüzde 15 onu hiç duymadığını söylerken, yüzde 25 fikri olmadığını söyledi.

Ek olarak, McCarthy'nin hala GOP içinde kral yapıcı olarak görülen Trump'ın iyiliğini sürdürmesi gerekiyor. Son anketler , Cumhuriyetçi seçmenlerin önemli bir çoğunluğunun Trump'ı partilerinin lideri olarak gördüğünü ve çoğunluğun eski cumhurbaşkanına GOP'tan daha sadık göründüğünü gösteriyor.

The New York Times'ın Ocak ayında yayınladığı bir rapora göre McCarthy, California'nın 23. Bölgesi'nde Cumhuriyetçilerin Trump'a yeterince sadık destek görmediği için şimdiden bazı tepkilerle karşılaştı .

Trump, Capitol isyanını kışkırttığı gerekçesiyle 13 Ocak'ta Temsilciler Meclisi tarafından iki partili bir oylamayla suçlandığında, McCarthy, görevden alınmaya karşı oy kullanmasına rağmen, eski başkanın saldırının "sorumluluğunu taşıdığını" kabul etti. Bir haftadan biraz daha uzun bir süre sonra, bu eleştiriden geri adım attı – saldırıdan önceki mitingde başkanın sözlerinin kalabalığı kışkırtmadığını söyledi. Daha sonra doğrudan Trump ile görüşmek için Florida'ya gitti ve 2022 ara dönemlerinde Cumhuriyetçi adaylara desteğini başarıyla sağladı.

Newsweek yorum için McCarthy'nin basın sekreterine ulaştı, ancak hemen bir yanıt almadı.