JPMorgan Chase ve Wells Fargo, teşvik kontrolleri nedeniyle müşteri öfkesiyle karşı karşıya – CBS News

IRS, uygun yetişkin ve çocuk başına 1.400 $ 'a varan üçüncü bir federal teşvik kontrolleri dağıtmaya başladı. Ancak, çek almanın zamanlaması kısmen bir bankanın politikalarına bağlı olabilir; JPMorgan Chase ve Wells Fargo'nun bazı müşterileri, bankaların koronavirüs yardım ödemelerinin 17 Mart'a kadar kullanılamayacağını söylemesinin ardından hayal kırıklığını ifade ediyor.

Bankalar ödemelerin zamanlamasının kendi kontrolleri dışında olduğunu söylüyor. Wells Fargo ve JPMorgan Chase, IRS hafta sonu ödemeler yapmaya başlasa da, resmi ödeme tarihi 17 Mart'a kadar değil, diyor Wells Fargo ve JPMorgan Chase, CBS MoneyWatch'a . Wells Fargo, "fonları elinde tutmadığını" ve parayı bir an önce hesaplara yatıracağını sözlerine ekledi.

Yine de diğer bankalar parayı müşteri hesaplarına hemen yatırıyor. New York merkezli bir bankacılık girişimi olan Current, uzlaşmayı beklemek yerine fonları kredilendirmek için kendi bilançosunu kullanıyor. Müşterilerinin bir kısmı, Başkan Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık tasarıyı yasalaştırmayı imzalamasından bir gün sonra, 12 Mart'ta teşvik fonlarına erişim sağladı.

Elektronik transferleri yöneten kuruluş Pazartesi günü yaptığı açıklamada, IRS'nin takas tarihini 17 Mart olarak belirlediğini ve paranın nerede olduğu konusunda "gizem" olmadığını da sözlerine ekledi. ACH Ağını yöneten organizasyon olan Nacha, CBS MoneyWatch'a yaptığı açıklamada, "Hâlâ hükümetin elinde," dedi.

Nacha yaptığı açıklamada, "Bu, IRS'nin alıcılara daha fazla kullanılabilir hale getirmek için bankalara ve kredi birliklerine fon sağlayacağı tarihtir." Dedi. "Nacha Kuralları, bankaların ve kredi birliklerinin fonları ödeme tarihinde yerel saatle 9: 00'a kadar hesap sahiplerinin kullanımına sunmasını şart koşuyor; bu durumda yine 17 Mart."

"IRS, IRS'nin anlaşmaya varmayı planladığı tarih olan 17 Mart tarihini seçti." Ödemelerin 17 Mart TSİ 08: 30'da hesaplara yansıması gerektiğini ekledi.

Grup, "Bu, kelimenin tam anlamıyla paranın hükümetten bankaların ve kredi birliklerinin Merkez Bankası'ndaki ödeme hesaplarına aktarılacağı andır" dedi.

COVID-19 yardım faturasında neler var? 03:12

Hesapları kapatmakla tehdit etmek

Bazı müşteriler, neden olarak fonlara erişimdeki gecikmeyi gerekçe göstererek, sosyal medyada bankalarını bırakmakla tehdit etti.

Şirket yaptığı açıklamada, "Teşvik fonlarının müşterilerimiz için önemini biliyoruz ve Wells Fargo, teşvik fonlarını bize sunulduğunda hemen kullanılabilir hale getiriyor" dedi.

Salı günü dokuz kişilik bir bankacılık ve kredi sendikası sanayi grubu, suçu bankacılık kurumları yerine IRS'ye işaret etti.

American Bankers Association ve Credit Union National Association'ın da dahil olduğu grup, "IRS, fonları Aynı Gün ACH yoluyla göndermeyi seçebilir veya daha erken bir yürürlük tarihi sunabilirken, bunu yapmamayı tercih etti," dedi. ifadede . "Paranın ne zaman kullanılabilir hale getirileceğine karar vermek göndericiye, bu durumda IRS'ye kalmıştır ve IRS 17 Mart'ı seçmiştir."

Ancak Chase ve Wells Fargo, fonların Çarşamba gününe kadar temizlenmeyeceğini söyledi. Wells Fargo, sorunun bir sonucu olarak ortaya çıkan herhangi bir aşırı kredi ücretinden feragat edeceğini sözlerine ekledi.

Banka, e-postayla gönderilen bir açıklamada, "Amacımız, müşterilerimizi desteklemektir ve teşvik ödemeleri yatırıldığında uygun bir eksi son günlük bakiyeye sahip olanlar için açık kredi ücretleri de dahil olmak üzere ödenmemiş Wells Fargo ücretlerini proaktif olarak tersine çevireceğiz" dedi.

Wells Fargo, "Önceki teşvik ödemeleri için yaptığımız gibi, mevduattan önceki gün, attığımız belirli adımlar hakkında bilgilendirmek için, uygun bir negatif son günlük bakiyesi olan müşterilere proaktif olarak ulaşacağız. geçici geri ödeme ertelemeleri "

IRS: Günlerden haftalara

Çoğu Amerikalı, 1.400 $ 'lık çeklerden birini alacak, ancak herkes hemen bir çek almayacak. IRS, çekleri önümüzdeki birkaç gün ve hafta içinde toplu olarak gönderecektir, ancak çekleri ilk alacak olan belirtilmemiş olmasına rağmen.

2020 veya 2019 vergi beyannamelerini sunmuş ve vergi dairesinde kayıtlı bir banka hesabı olan kişilerin, teşvik çeklerini, önceki ödeme sunumlarına göre doğrudan para yatırma yoluyla hızlı bir şekilde alma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, IRS'nin, ulaşabileceğini bildiği kişilere teşvik parasını hızlı bir şekilde dağıtmaya öncelik vermesidir – ve vergi dairesinin 100 milyondan fazla vergi mükellefine dağıtmak için 422 milyar dolarlık fonu olduğu göz önüne alındığında, bu büyük bir çaba.

Hazine ve IRS yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada, vergi mükelleflerinin çoğunun çekleri almak için herhangi bir işlem yapması gerekmediğini söyledi. İnsanlar ayrıca, vergi dairesinin üçüncü tur teşvik kontrolleri için yeniden açtığı IRS.gov adresindeki "Ödememi Al" sitesini de kontrol edebilir.