Joe Biden, bir vardiyada Senato kurallarını değiştirmek için bir 'konuşan haydut'u onayladı – NBC News

WASHINGTON – Başkan Joe Biden Salı günü yaptığı açıklamada, azınlığın yasayı bloke etmek için zeminde konuşmasını zorunlu kılmak için Senato'nun elden geçirilmesini desteklediğini ve bazı ilericilerin gündeminin ilerlemesine yardımcı olabileceğini söylediği önemli bir değişikliği onayladığını söyledi.

Biden, ABC News'den George Stephanopoulos kendisine 60 oy kuralını korumakla gündemini ilerletmek arasında seçim yapmak zorunda olup olmayacağını sorduğunda senatörlerin "haydut için çalışması" gerektiğini söyledi.

Salı akşamı yayınlanan bir röportajda Biden, "Haydutları ortadan kaldırmanız gerektiğini sanmıyorum. Eski günlerde Senato'ya ilk geldiğimde eskisi gibi yapmalısınız," dedi. "Ve bu – bir haydut, ayağa kalkıp zemine hakim olmalısın. Yalnız konuşmaya devam etmeliydin."

"Konuşmayı bıraktığında, onu kaybettin ve birisi içeri girebilir," dedi.

Değişiklik, birçok ilericinin talep ettiği haydutluğun tamamen kaldırılmasının gerisinde kalıyor. Ama senatör Joe Manchin, DW.Va.'nın, faturaları engellemenin daha "acı verici" olması gerektiği ve Senato'da 50 oyu olan Demokratlar arasında bu fikre ivme kazandıracağı yönündeki son sözleriyle aynı çizgide.

Biden, bazı aktivistlerin aldatmacanın hükümeti durma noktasına getirdiği yönündeki endişelerini yineledi.

"Demokrasinin işlemekte zorlandığı noktaya geliyor" dedi.

Senato Çoğunluğu Kırbaç Dick Durbin Pazartesi günü haydutlara karşı kavurucu bir konuşma yaptı ve bunun "demokrasinin ölümcül pençesi haline geldiğini" söyledi.

Konuşan bir haydutu destekleyen Durbin, "Bugünün haydutları dünyanın en büyük müzakereci bedenini dünyanın en etkisiz bedenlerinden birine dönüştürdü," dedi.

Salı günü erken saatlerde, Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, R-Ky., Haydutları öldürmenin "tamamen yanmış bir Senato" ya yol açacağı ve azınlığı, mevcut kurallar altında gerekli rızayı reddederek odayı düğümler halinde bağlamaya zorlayacağı konusunda sert bir şekilde uyardı. Senatonun en temel işleyişi için.

"Bunu 99 meslektaşımın tümü için çok net bir şekilde söyleyeyim: Bu salonda hizmet veren hiç kimse, tamamen kavrulmuş bir senatonun neye benzeyeceğini hayal bile edemez" dedi.

"Bu kaos, liberal değişime açık bir şerit açmaz. Biden başkanlığının tarih kitaplarına hız vermesi için bir ekspres yol açmaz. Senato daha çok yüz arabalık bir yığılmaya benzer. Hiçbir şey hareket etmiyor, "McConnell dedi.

Cumhuriyetçiler iktidara döndüklerinde, Planlı Ebeveynliğin iflas etmesi, kutsal şehirlerin kesilmesi, kürtajın kısıtlanması ve "ülke çapında bir hakka geçme" gibi "diğer taraftan sıfır girdi ile her türlü muhafazakar politikayı" bir çirkinlik olmadan geçirebileceklerini de sözlerine ekledi. çalışma yasası. "

Senato'daki sözde nükleer seçeneğe göre, basit bir çoğunluk, başkanın bir kararını bozarak ve yeni bir emsal belirleyerek kuralları değiştirebilir. Demokratlar, aracı 2013'teki çoğu aday için 60 oy kuralını iptal etmek için kullandı ve McConnell liderliğindeki Cumhuriyetçiler, 2017'de Yüksek Mahkeme adaylıkları için 60 oy kuralını sona erdirmek için kullandı.

"Konuşan bir haydut" demokrat parti üyesi 50 senatörün de kuralları değiştirmek için oy kullanmasını gerektirecektir. Çoğunluk ile engelleyici bir azınlık arasında bir irade testi kuracaktı.

Mevcut kurallara göre, yasayı ilerletmek için 60 oy bulma görevi çoğunluğa aittir; yetersiz kalırsa durur. Konuşan bir haydut, sözü tutma sorumluluğunu azınlığa kaydırır ve pes edene veya çoğunluk faturayı çekene kadar durmadan konuşur.

Son dakika haberleri ve siyaset için NBC News uygulamasını indirin

Solda, aktivistler, sahte paranın etkisiz hale getirilmesinin, yasaların oy kullanma haklarını, silah yasalarını ve göçmenlik sistemini elden geçirmesinin yolunu açacağını söylüyorlar, bunların hepsi 60 Senato oyu alamayacak.

İlerici bir koalisyona liderlik eden eski bir Demokrat yardımcısı olan Eli Zupnick, "Başkan Biden, gündemini ve işleyen bir demokrasiyi, açıkça iki taraflılığı veya uzlaşmayı teşvik etmeyen kötüye kullanılan bir 'Jim Crow kalıntısına' öncelik verdiğini açıkça ortaya koydu," dedi. haydutları bitirmek

Bir röportajda Durbin, kararının McConnell'in planının "Senatoyu kapatmak" ve çoğunluğun yönetimini engellemek olduğuna inandığı için verildiğini söyledi.

"Hayal Yasasını beş kez bir haydut'a kaptırdım – bundan bıktım. Temelde sivil haklara dayalı ayrımcılık ve biz onu alıp kabul etmeyeceğiz," dedi. "Sorduğunuz bir nokta geliyor: Bu bedenin değeri nedir?"