İzlanda yanardağı 6.000 yıldır uykuda olan Reykjavik'ten çok uzak olmayan bir yerde patlıyor – NBC News

Güneybatı İzlanda'da uzun süredir uykuda olan bir yanardağ Cuma gecesi patlamaya başladı, ancak yetkililer bunun küçük göründüğünü ve hiçbir kasaba için bir tehdit olarak görülmediğini söylediler.

İzlanda Meteoroloji Ofisi yaptığı açıklamada , Reykjanes Yarımadası'ndaki patlamanın web kamerasında görüldüğünü ve daha sonra doğrulandığını söyledi. Facebook sayfasındaki havadan video, lavın ofisin söylediği gibi yavaş bir hızda hareket ettiğini gösterdi.

"Patlama bu aşamada küçük kabul ediliyor," diyen Twitter , çatlağın yaklaşık 500 metre veya 1.640 fit uzunluğunda olduğunu tahmin etti.

Associated Press'in bildirdiğine göre , Acil Durum Yönetimi Departmanı, yanardağ uzak bir vadide olduğu için tahliyeleri beklemiyordu. İzlanda başbakanı, şu anda herhangi bir kasaba için bir tehdit olarak görülmediğini söyledi.

Reykjavik yaklaşık 32 kilometre veya 20 mil uzakta.

İzlanda Başbakanı Katrín Jakobsdóttir, yetkililerin yakından izlediklerini söyledi.

Bir tweet'te "Şu an için çevredeki kasabalar için bir tehdit olarak görülmüyor" diye yazdı. "İnsanlardan yakın çevreden uzak durmalarını ve güvende olmalarını istiyoruz."

Twitter'daki acil durum yönetimi ajansı, insanları sakin kalmaya ve patlama bölgesinden uzak durmaya çağırdı. Volkanik gazların üretilmesinin beklendiğini ve bölgedeki insanların içeride kalması ve pencereleri kapalı tutması gerektiğini söyledi. Kirlilik miktarı değerlendiriliyordu.

AP'nin bildirdiğine göre, Fagradals Dağı yanardağı 6.000 yıldır hareketsizdi ve Reykjanes Yarımadası 781 yıldır herhangi bir yanardağ patlaması görmemişti.

Meteoroloji ofisinden yapılan açıklamada, bu yarımadada depremler ve başka sismik faaliyetler yaşandı, ancak patlama bölgesindeki faaliyetin son günlerde daha düşük olduğunu söyledi.

2010 yılında, İzlanda'nın farklı bir bölgesindeki Eyjafjallajökull'daki farklı bir yanardağ, Avrupa'da büyük uçuş aksamalarına neden olan ve dünya çapında seyahatleri etkileyen püskürtülmüş bir volkanik kül patladı. Reuters'ın bildirdiğine göre , mevcut patlamanın atmosfere çok fazla kül veya duman püskürtmesi beklenmiyor.

Associated Press katkıda bulundu.