Ev Oyları Milyonlarca Hayalperest ve Çiftçiye Vatandaşlığa Giden Yol Verecek – The New York Times

Demokratların önderliğindeki Meclis Perşembe günü, tahmini dört milyon belgesiz göçmen için vatandaşlığa giden bir yol oluşturmak için oylama yaparak, tıpkı Başkan Biden sınırda artan bir göçmen dalgasıyla yüzleşirken, ülkenin bozuk göç sistemi üzerine siyasi olarak suçlanan bir tartışmayı yeniden başlattı.

Meclis, 228'den 197'ye yakın bir parti çizgisi oylamasında ilk olarak 2,5 milyondan fazla belgesiz göçmen için kalıcı bir yasal yol oluşturmak için harekete geçti, buna çocuk olarak getirilenler de dahil olmak üzere, Hayalperestler olarak biliniyor ve diğerleri Geçici Korumalı. İnsani nedenlerle durum. Sadece dokuz Cumhuriyetçi evet oyu verdi.

Saatler sonra, milletvekilleri, bir milyon çiftçiye ve ailelerine, önemli bir tarımsal vize programını güncellerken, nihayetinde yasal statü verecek, daha fazla iki taraflı destek içeren ikinci bir önlemi onayladı. Bu kez, çoğu tarım ağırlıklı bölgeleri temsil eden 30 Cumhuriyetçi, neredeyse tüm Demokratlara lehte oy vermek için katıldı.

Oylar, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan 11 milyon belgesiz göçmeni gölgelerden çıkarmak için on yıl süren ve çoğu zaman büyük risk altında olan bir kampanya yürüten Hayalperestler ve diğer aktivistler için önemli kilometre taşlarıydı. Hayalperestler, geçici statüye sahip olanlar ve çoğu durumda tarım işçileri Amerika Birleşik Devletleri'nde uzun süreler yaşadılar ve statülerini normalleştirmeye yönelik önlemler geniş bir halk desteğinden yararlanıyor.

Meclis liderleri, her iki tasarıyı da göz önünde bulundurmak için hızla hareket ederek, nispeten dar ancak halkın gözünde popüler olan göç düzeltmelerini seçmenin, yıllarca süren daha kapsamlı göçmenlik mevzuatına yönelik başarısız girişimlerden sonra çıkmaza giren bir politika tartışmasını sarsacağına ve önemli bir seçim çevresine hizmet edeceğine bahse girdiler.

Temsilci Lucille Roybal-Allard, Demokrat "Temsilci Lucille Roybal-Allard," Bu Meclis, HR 6'yı ve Amerikan toplumunun yapısının ayrılmaz bir parçası haline gelen Amerika'nın Hayalperestlerinin hayatını rahatsız eden korku ve belirsizliği bir kez ve sonsuza kadar sona erdirmek için başka bir şansa sahip. of California ve Dreamer tasarısının bir yazarı, Kongre Binası'nda zorlu bir tartışma sırasında söyledi. "Amerikalılar olarak kim olduğumuzla ilgili bir mesele."

Ancak Temsilciler Meclisinde sertleşmiş Cumhuriyetçi muhalefet dalgasıyla çarpıştıktan sonra, yasa tasarıları şimdi eşit şekilde bölünmüş Senato'da büyük olasılıklarla karşı karşıya. Oradaki bazı Cumhuriyetçiler geçmişte Hayalperestlere destek sözü verirken, partileri, cumhurbaşkanına herhangi bir yeni göç yasası yapmak ve sınırda kötüleşen durumu siyasi bir sopayla kullanmak için ihtiyaç duyduğu oyları inkar etmek için sert bir stratejinin arkasında giderek daha fazla birleşiyor. .

Güney Carolina Cumhuriyetçisi Senatör Lindsey Graham ve geçmiş iki partili göçmenlik çabalarının kilit oyuncularından biri bu hafta “Şu anda hiçbir şeyin yolu yok” dedi.

Bu, göçmenlik tedbirlerinin Meclis'ten geçen ancak Senato'daki Cumhuriyetçi muhalefet nedeniyle çürümeye mahkum olan büyüyen liberal gündem maddelerine katılacağı anlamına geliyor. Bunlar arasında oy haklarının önemli bir genişlemesi, yeni silah kontrol önlemleri, on yıllardır en önemli çalışma yanlısı yasalar ve LGBTQ Eşitlik Yasası yer alıyor.

Sahtekarlığı ortadan kaldırmayı veya değiştirmeyi savunan demokratlar, bu faturaların ardında biriken baskının, Senato kurallarını değiştirmek için barajın yıkılmasına yardımcı olabileceğine ve usule ilişkin taktiği yenilgiye uğratmak için 60 oyluk şartı ortadan kaldıracağına ve yasanın salt çoğunlukla geçmesine izin verebileceğine inanıyorlar.

Önümüzdeki zorlu yolun önizlemesini yapan House Republicans, Perşembe günü göçmenlik tedbirlerini kanun çiğneyenler için "af" olarak kınadı ve Demokratları Amerikan işlerini alacak ve koronavirüs taşıyacak yabancılara sınırları açmak istemekle suçladı.

Perşembe günü geçirilen yasanın sınır uygulamaları üzerinde hiçbir etkisi olmayacak. Ancak Cumhuriyetçiler, geçmişte ülkeye hukuka aykırı olarak gelen göçmenlere yasal statü vermek için yapılacak herhangi bir hareketin, gelecekte bu tür bir göçü daha fazla körükleyeceğini savundu.

"Neden bu kadar çok çocuk Meksikalı suç kartellerinin eline bırakılıyor ve sınırımıza kadar 2000 millik terör izinden acı çekmeye zorlanıyor? Çünkü işe yarıyor, ”dedi California Cumhuriyeti Temsilcisi Tom McClintock. "Bu tasarı, Meksikalı suç kartellerinin haklı olduğunu kanıtlıyor. Ülkemize kabul edileceksiniz ve bir sonraki af için beklemeniz yeterli. "

Cumhuriyetçiler, tasarıdan fayda sağlayacaklara odaklanmak yerine, bazı Cumhuriyetçilerin "Biden'ın sınır krizi" olarak adlandırdığı güneybatı sınırındaki zorluklar için Bay Biden'ı hedef alan tartışmaların çoğunu harcadılar. Geçtiğimiz haftalarda, çoğu refakatsiz çocuk olmak üzere ülkeye girmeye çalışan artan sayıda göçmenle ilgili olarak Başkan'ı sarsmak için çabucak hareket ettiler, ancak Donald J. Trump'ı başkanlığı sırasında aynı fenomenden dolayı asla eleştirmediler.

Cumhuriyetçi stratejistler, sorunun parti tabanını canlandıracağını ve partilerinin 2022'de Meclis ve Senato'nun kontrolünü geri kazanmasına yardımcı olmak için şiddete karşı karanlık uyarılarından endişe duyan yeterince bağımsız seçmeni sallayacağını umuyor.

Bay Biden'in en iyi göçmenlik danışmanları, son günlerde yaşanan sorunun kapsamını doğrudan kabul ettiler. Ayrıca, son dört cumhurbaşkanının başına bela olan bir bölgeye daha büyük bir düzen getireceğini umdukları kısa ve uzun vadeli değişiklikler yapmak için zaman talep ettiler.

Bu, Bay Biden'in daha iddialı göçmenlik revizyonunu , ülkedeki neredeyse tüm belgesiz göçmenlere yasal statü sağlayacak, giriş limanlarını güvence altına almak için para sağlayacak ve sığınma taleplerinin işlenmesini hızlandıracak, yasal göçü genişletecek ve pompalayacak olan ABD Vatandaşlık Yasasını da içeriyor. Son yıllarda ABD sınırına kuzeye doğru bir sığınmacı selini gönderen Orta Amerika ülkelerine 4 milyar dolar.

Göçmen savunma örgütü America's Voice'un iletişim direktörü Douglas Rivlin, tasarının aktivistler için "Kuzey Yıldızı" olarak kaldığını söyledi. Ancak onun gibi gruplar, önce suları test etmek için Hayalperestler ve çiftlik işçileri için daha dar faturaları artırmayı denemek için bir strateji etrafında birleşmeye yardım etti.

"Bir şey 60 oy alacaksa ve etrafında bir koalisyon kuracaksa, bu iki yasa tasarısı, köklü, uzun vadeli göçmenler ve birçok yerde, kırmızı eyaletlerdeki köklü tarım için" dedi. "Cumhuriyetçilerin nerede olduğunu görmemizi sağlıyor."

House Democratic liderleri, bu yıl da Bay Biden'ın Vatandaşlık Yasası için oylama sözü verdiler. Ancak şimdilik, sınır güvenliği hükümleri konusunda anlaşmazlıklar yaşayan ılımlılar ve ilericilerle kendi üyeleri bu konuda bölünmüş durumda.

Ve Senato'da, New Jersey Demokrat Demokrat ve planın baş sponsorlarından biri olan Bob Menendez, bu hafta "daha önemli, daha geniş bir çabaya sahip olacak kadar insanı birleştirip birleştiremeyeceğimizi" belirlemeye çalışacağını söyledi.

İlericiler ve göçmenlik yanlısı aktivistler nefeslerini tutmuyor. Halihazırda Demokrat liderleri, azınlık partisi olmadan geniş çaplı göç değişiklikleri yoluyla zorlamanın bir yolunu bulmaya zorluyorlar, buna, haydutları havaya uçurmak da dahil.

Tartıştıkları bir başka seçenek de, milyonlarca belgesiz temel işçiye vatandaşlığa giden bir yol sağlayan mevzuatı dahil ederek, iki taraflı destekten yararlanan büyük bir iş ve altyapı paketiyle kapsamlı bir yasallaştırma tedbiri paketlemektir.

Göç politikasındaki çıkmaz Kongre için yeni bir şey değil. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında konuyla ilgili daha fazla siyasi uyumun olduğu anlarda bile, son üç cumhurbaşkanının yönetimindeki kapsamlı reform girişimleri başarısız oldu.

2012 yılında Başkan Barack Obama'yı geçici, yenilenebilir çalışma izinleri ve Hayalperestlere sınır dışı edilmekten korunma sağlamak için Ertelenmiş Eylem programını veya DACA'yı kurmaya iten Kongre'nin eylemsizliğiydi. Bay Trump başarısız bir şekilde sona erdirmeden önce programa yaklaşık 700.000 kişi kaydoldu.

Amerikan Rüyası ve Vaat Yasası, tüm DACA alıcıları ve kaydolmamış diğer Hayalperestler için vatandaşlığa giden bir yol sunacak ve yüksek öğrenim, iş veya askerlik hizmeti karşılığında kalıcı yasal statü vaat edecektir. Tasarı ayrıca, doğal afet veya şiddetten zarar gören ülkelerden gelen göçmenlere verilen Geçici Koruma Statüsüne sahip yüzbinlerce kişiyi ve Ertelenmiş Zorunlu Kalkış olarak bilinen benzer bir statüye sahip olanları da içerecek ve genellikle göçmenlerin zulüm veya zulme maruz kalacağı durumlarda genişletilecektir. kendi ülkelerine dönmeleri halinde tehlike.

Çiftlik İşgücünü Modernleştirme Yasası, halkın çoğu tarafından nadiren görülen veya fark edilen gruplarla ilgilidir: ülkenin gıda arzının çoğunu yetiştiren ve hasat eden çok sayıda göçmen tarım işçisi.

Hayalperestler tasarısının aksine, çiftçi ve işverenleri ile uzun süren iki taraflı müzakerelerin ve pazarlıkların bir ürünüdür. Ortaya çıkan uzlaşma, çiftçilerin, eşlerinin ve çocuklarının, tarımda çalışmaya devam etmeleri ve 1.000 dolar para cezası ödemeleri halinde yasal statü kazanmaları için bir program oluşturacaktır; geçici tarım işçisi vize programını ücret dalgalanmalarını dengelemek ve süt endüstrisini dahil etmek için değiştirmek; ve işverenler için bireylerin çalışmaya uygun olduğunu doğrulamak için zorunlu, ulusal bir E-Doğrulama programı oluşturmak.

Tasarının savunucuları, değişikliklerin yüz binlerce çiftlik işçisini gölgelerden çekmeye, Amerikalıların gittikçe daha fazla yapmayacağı ağır işleri yapmaya istekli göçmen işçi akışını korumaya ve ülkenin gıda arzında istikrarı artırmaya yardımcı olacağını söylüyorlar. salgın sırasında acil.

"ABD bir hukuk ve düzen ülkesidir. Washington Cumhuriyetçi Temsilcisi Dan Newhouse ve tasarının baş yazarlarından biri olan Temsilci Dan Newhouse, "Kırık göç yasalarımızı reforme etmek ve sınır güvenliğimizi artırmak için çalışmaya devam etmeliyiz" dedi. "Bu mevzuatın yapacağı tam olarak budur."