House, 'Hayalperestler' için vatandaşlığa giden yolu geçiyor – ABC News

Meclis Perşembe günü, Washington'da Başkan Joe Biden'ın ülkeye geçiş yapmak isteyen göçmenlerdeki artışla ilgili olarak Washington'da daha büyük bir tartışmanın ortasında, çocukken Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilen belgesiz göçmenlere vatandaşlık yolu sağlamak için bu yıl ilk kez oylama yaptı. Meksika'dan.

Önlem ve belgesiz çiftlik işçilerine yasal statü sağlamak için başka bir yasa tasarısı, Kongre'nin son oturumunda Demokratlar tarafından kabul edildi, ancak GOP kontrolündeki bir Senato'da durduruldu. Şimdi Demokratlar, partilerinin üst meclisin kontrolünü elinde tutmasıyla farklı bir sonuç görmeyi umuyorlar – ancak tasarıların ilerlemek için gereken on Cumhuriyetçinin desteğini toplayıp toplayamayacağı hala belirsiz.

“Hayalperestler” olarak bilinen belgesiz genç göçmenler ve ülkede geçici koruma statüsünde yaşayan diğer insanlar için vatandaşlık yolu sağlayacak olan Amerikan Rüyası ve Vaat Yasası 228-197 oylamayla geçti.

Dokuz Cumhuriyetçi, Demokratlarla birlikte önlemi geçmek için oy kullandı, Kongre'nin son oturumunda alınan önerinin GOP oylarının sayısından bir fazla.

Demokrat sponsorlarına göre, teklif yaklaşık 3,4 milyon insanı etkileyecek.

D-Wash'dan Temsilci Pramila Jayapal Perşembe günü, "Bu insanlar çok uzun süredir sessizlik içinde yaşadılar." Dedi.

D-Calif. Başkanı Nancy Pelosi, oylamadan önce düzenlenen bir etkinlikte, "Bizim için, bu sadece yasaların geçirildiği bir gün değil, aynı zamanda kutlama sebebidir." Dedi.

Meclis ayrıca, 1 milyondan fazla belgesiz çiftlik işçisinin yasal statüye başvurması için bir sistem oluşturabilecek Çiftlik İşgücünü Modernizasyon Yasasını kabul etti ve 2019'da iki partili anlaşmayı ilk kez hazırlayan Demokratlar ve Cumhuriyetçiler tarafından yerde övgüyle karşılandı.

Tasarı 247-174 oyla kabul edildi, 30 Cumhuriyetçinin Demokratlarla oy kullanması ve tek bir Demokrat, Temsilci Jared Golden of Maine, Cumhuriyetçilerle birlikte tasarıya karşı oy kullandı. Senato'da ileriye dönük belirsiz bir yolla karşı karşıyadır.

R-Wash'dan Temsilci Dan Newhouse Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Ev işçileri arasında bu işleri halletmek için yeterince ilgi yok" dedi ve öneriyi çiftçilerimizin ve çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu "hedefli" ve "iki taraflı çözüm" olarak nitelendirdi.

Cumhuriyetçilerin çoğunluğu Perşembe günü tartışmayı Biden yönetiminin güneybatı sınırından Amerika Birleşik Devletleri'ne girmeye çalışan artan sayıda göçmenlere tepkisini eleştirmek için kullandı.

GOP lideri Kevin McCarthy, R-Calif yerde "Biden sınır krizidir" dedi ve "Şimdiye kadar, Biden Yönetimi ve Kongre Demokratları herhangi bir çözüm sunmuyor."

İdare yetkililerine göre Çarşamba günü itibariyle, 9.562 refakatsiz çocuk Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı tesislerinde tutuluyor ve şu anda yaklaşık 4.500'ü Sınır Devriyesi gözaltında tutuluyor ve burada işlenip HHS sığınma evlerine naklediliyorlar.

Cumhuriyetçiler, yükselişin, Biden yönetiminin, refakatsiz küçüklerin ülkeye girmesine izin vermek de dahil olmak üzere, Trump yönetiminin bazı politikalarını gevşetmesinden kaynaklandığını iddia ettiler.

Durumu bir "kriz" olarak tanımlamayı reddeden Biden yönetimi, Trump'ın sınırı ele almasını suçladı ve artan göçmen sayısı için hazırlıksız bir sistemi miras aldıklarını söyledi.

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, ABC'nin "Günaydın Amerika" yazısında ABC News'den George Stephanopoulos'a, "Önceki yönetimde tamamen sökülmüş olan sistemi yeniden inşa etmemiz için bize zaman verin ve aslında bu sistemi yeniden inşa etmeye başladık," dedi. .

Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny Hoyer, D-Md., Cumhuriyetçileri, Meclisi kontrol ettikleri sırada Meclis katına kapsamlı bir göç reformu getirmeyi reddederken sınırdaki durumdan şikayet ettikleri için uyardı.

Rüya ve Söz Yasası'nın kendi GOP versiyonunu ortaya koyan birinci sınıf öğrencisi R-Fla. Temsilcisi Maria Elvira Salazar, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Senato'daki ileriye dönük belirsiz yol göz önüne alındığında, Demokratların Perşembe günü yapılan oylarla siyaset oynadığını söyledi.

Yasal statü ve vatandaşlığa giden bir yol arayan belgesiz göçmenler hakkında "İnsanlarla bu şekilde oynayamazsınız" dedi.

Ancak sonunda tasarıyı oyladı ve gazetecilere "Demokratlara onlarla çalışmak istediğime dair doğru mesajı göndermek istediğini" söyledi.

Senato Yargı Komitesi Başkanı Dick Durbin Çarşamba günü, Göçmenlik reformunun "başarılması hala çok zor bir şey" dedi. Meclisin, 11 milyon belgesiz göçmen için vatandaşlığa giden bir yol sağlayacak olan Biden yönetimi tarafından öne sürülen kapsamlı teklif yerine birkaç sınırlı göçmenlik tedbirine oy verdiğini kaydetti.

Durbin, "Cumhuriyetçi tarafa uzanıyorum," dedi. "Birçoğu güney sınırına odaklandıklarını söyledi. Ve bence bu, konuşmanın bir parçası olmalı."

Çarşamba günü, "İşe yarayan politikalarla kontrolü yeniden elde edene kadar, Dreamers veya başka bir şey üzerinde herhangi bir şey yapmak zor olacak," dedi. "Bu koşullar altında herhangi birini yasallaştırmak, daha da fazla yasadışı göçe yol açacaktır."