Ev Vatandaşlığa Yol Açacak Göçmenlik Faturalarını Geçti – NPR

ABD Kongre Binası yakınında dikilen bir enstalasyon, Amerikan Rüyası ve Söz Yasası ve Çiftlik İş Gücü Modernizasyonu Yasası için 17 Mart 2021 tarihli desteği sergiliyor . Topluluklar için Jemal Kontes / Getty Images Uni hide caption

başlığı değiştir

Topluluklar Ünitesi için Jemal Kontes / Getty Images

ABD Kongre Binası yakınında dikilen bir enstalasyon, Amerikan Rüyası ve Söz Yasası ve 17 Mart 2021 tarihli Çiftlik İşgücü Modernizasyon Yasası için desteği sergiliyor.

Topluluklar Ünitesi için Jemal Kontes / Getty Images

Meclis, göç sistemini değiştirmeye yönelik hedefli bir yaklaşım sunan ancak Senato'da geçiş söz konusu olduğunda belirsiz bir geleceği olan bir çift göçmenlik yasasını ezici bir çoğunlukla kabul etti.

2019'da Mecliste daha önce kabul edilen Amerikan Rüyası ve Sözü Yasası , ABD'ye çocukken getirilen belgesiz göçmenler için – aksi takdirde "HAYALLER" olarak bilinen – kalıcı ikamet statüsü ve nihai vatandaşlık kazanmak için bir süreç yaratacaktı. Ayrıca, geçici koruma statüsüne sahip kişiler ve ertelenmiş zorunlu ayrılma yararlanıcıları için vatandaşlığa giden yolu da içerir. 228-197 oyla geçti.

Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny Hoyer Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Bu ülkedeki milyonlarca insan nefeslerini tutarak, evleri olmayan uzak topraklara sınır dışı edilebilecekleri korkusuyla yaşıyor." Dedi. "Çünkü Amerika onların evi. Hayalperestler için, ilk günlerinden beri onların evi. Ve bugün, bu Meclis, daha kolay nefes almalarına yardımcı olmak için – geçen Kongrede yaptığımız gibi – harekete geçecek."

Meclis ayrıca, tarım işçilerinin kalıcı bir ikamet etme seçeneğiyle geçici statü kazanmaları için bir sistem kuracak olan Çiftlik İşgücünü Modernizasyon Yasasını da onayladı. Yasa, mevcut H-2A geçici tarım işçisi vize programını da değiştirecek.

Yasa tasarıları, Başkan Biden tarafından görev süresinin başında ortaya atılan daha büyük bir göçmenlik teklifinin parçalarını ele almayı amaçlıyor. Ancak bu geniş yaklaşımı Kongre'nin her iki meclisinden geçirmek zor bir emirdir.

Perşembe günkü oylar, göçün koridorun her iki yanında önde ve merkezde olduğu bir haftayı takip ediyor. Pazartesi günü, Meclis Azınlık Lideri Kevin McCarthy, bir düzine Cumhuriyetçi milletvekilinin El Paso'daki güney sınırını ziyaret etmesine önderlik etti ve sınırdaki göçmen sayısının artmasından Cumhurbaşkanı Biden'ı suçladı.

Sonrasında Demokratik Cum. Veronica Escobar söyledi GOP heyeti "pervane" olarak ve refakatsiz göçmen çocukların sayıları Trump yönetimi sırasında artmıştı ve düzgün ele olmadığını ona ilçe kullandı.

NPR'nin Morning Edition Wednesday'e verdiği bir röportajda, yükselişin Biden'ın göreve gelmesinden kaynaklandığına dair GOP mesajını geri itti.

"Buraya gelme dürtüsü, buraya gelme dürtüsü, buraya gelme zorunluluğu, Beyaz Saray'da kim olduğuna bağlı olarak değişmiyor" dedi.

GOP yanıtı

Önümüzdeki hafta, Texas GOP Sens. John Cornyn ve Ted Cruz, Teksas-Meksika sınırını gezmek ve yerel yetkililerle görüşmek üzere bir Senato heyetine liderlik edecek. Her ikisi de Biden yönetimini hedef aldı ve son günlerde gazetecilere yasadışı yollarla ABD'ye girmeye çalışan göçmenlerin sonuçlarla karşılaşmadığını ve bu da sınırda bir dalgalanmayı körüklüyor.

Cumhuriyetçiler Meclisi de Demokratların göç planlarını çürütüyorlar. Temsilci María Elvira Salazar, ABD Başkentinde Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında kendi göçmenlik teklifini sundu.

Önerisi , sınır güvenliği için artan finansmanı içeriyor ve DREAMers için kalıcı yasallaştırma yolları olan acil yasal statü verecek.

Buna ek olarak, taslak plan, sabıka geçmiş kontrolünden geçen, işe devam eden ve yasal statüyü korumak için yenilenebilir beş yıllık vize almak için gelir vergisi ödeyen belgesiz göçmenler için bir yol oluşturan "Onur Programı" nı oluşturur. Onur Programını tamamladıktan sonra, katılımcılar nihai daimi ikamet statüsü kazanmak için "Geri Alım Programı" na katılma seçeneğine sahiptir.

"İlçemizde hiçbir siyasi parti şefkat tekeline sahip değil" dedi. "Biz Cumhuriyetçiler, biz de merhametliyiz. Yıllardır burada aramızda yaşayanlara ve bu ülkeye gelmek isteyenlere onur vermek istiyoruz – ama yasalara uymak zorundalar."

Sınırdaki dalgalanmayı ele almak

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas Çarşamba günü Meclis'te bir heyet önünde ifade veren İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, ABD'nin ülkenin güney sınırında son 20 yılın herhangi bir döneminde en yüksek göçmen sayısını görme yolunda ilerlediğini söyledi.

ABD'nin "nihayet göç sistemini düzeltmesi" ve Guatemala, Honduras ve El Salvador gibi ülkelerden gelen göçün temel nedenlerini ele alması gerektiğini söyledi.

"Başkan, sınırımıza kapsamlı bir yaklaşımın kritik unsurunu ve ulusumuza yıllardır meydan okuyan göç meselelerini yeniden başlatmaya kararlıdır" dedi.

NPR'den Franco Ordoñez'in bildirdiğine göre, ABD hükümeti Pazar günü itibariyle gözaltında 4000'in üzerinde refakatsiz göçmen çocuğa sahipti. Yasaya göre, çocukların Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı tarafından işletilen daha misafirperver tesislere taşınmadan önce gözaltı tesislerinde 72 saatten fazla kalmaması amaçlanıyor. Ortalama olarak, şu anda Sınır Devriyesi nezaretinde 117 saat geçiriyorlar.

Sınırda artan göçmen sayılarına yanıt vermek için Biden yönetimi, önümüzdeki 90 gün içinde göçmenlerdeki artışın işlenmesine yardımcı olmak için Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı'nı veya FEMA'yı seferber etti. Federal hükümet, refakatsiz çocukları ABD Gümrük ve Sınır Korumasından HHS'ye daha hızlı taşımayı ve ardından sığınma talepleri karara bağlanırken bir aile üyesine veya sponsorun yanına yerleştirmeyi hedefliyor.

Senato daha zorlu bir göçmenlik mücadelesiyle karşı karşıya

Senato'nun kapsamlı göçmenlik mevzuatını ileriye taşıma çabalarının kilit isimlerinden biri olan Senato Demokratik Kırbaç Dick Durbin, yakın gelecekte sistemin herhangi bir büyük revizyonundan geçme şansı konusunda kötümser göründü.

Durbin, Meclis'in Biden'in önerisinin sadece parça parça hükümleriyle ilerlediğinin, iki meclisin de şu anda daha büyük çabayı üstlenmek için gereken iki partili desteğe sahip olmadığını hatırlatmak olduğunu söyledi.

Durbin, Capitol Hill muhabirlerine verdiği demeçte, "Çoğunlukla, bu kapsamlı tasarıya ulaşılması hala çok zor bir şey," dedi.

Meclis tarafından onaylanan iki hüküm, daha önce Cumhuriyetçi desteği kazanan yasanın yanı sıra Durbin'i de içeren Sekiz Çetesi tarafından bir araya getirilen 2013 tarihli iki partili bir tasarının parçasıydı. Ancak, yasa kongrede kesin olarak kabul edilemedi.

Batı Virginia Demokratik Senatörü Joe Manchin de dahil olmak üzere bazıları, uzlaşma için potansiyel bir yol olarak 2013 tasarısını işaret etti. Ancak, Güney Carolina'dan Cumhuriyetçi Sens. Lindsey Graham ve Florida'dan Marco Rubio'nun da dahil olduğu Gang of Sekiz'in diğer önceki üyeleri, şimdi böyle bir teklif için pencerenin geçtiğini savunuyorlar.

New Jersey Demokrat Senatörü Bob Menendez, Senato ciddi bir şekilde ikili görüşmelere başlamadan önce "kırmızı bayrağı dalgalandırmaya" hazır olmadığını söyledi.

Aksine, Menendez, daha büyük yasaları veya daha küçük versiyonunu bir şekilde veya başka şekilde yapma potansiyeli gördüğünü ve Demokratların Cumhuriyetçilerle müzakere etmeye çalıştığını söyledi.

Biden'ın daha büyük önerisinin baş senatörü Menendez, "Bir koalisyon oluşturmak için sürekli bir çaba," dedi.

Ancak Menendez, partinin göçmenlik revizyon çabalarını uzlaşma yoluyla almayı da düşünebileceğini, Demokratların yasama aracı Demokratların geçen hafta imzalanan 1.9 trilyon dolarlık salgın yardım tasarısını onaylamak için Cumhuriyetçi muhalefet etrafında çalıştığını söyledi.

Sonunda, 11 milyon kişi için yasal ikamet için bir yolun hedef olmaya devam ettiğini söyledi.

Menendez, "Bunu başarmaya çalışmak için sürekli bir çaba içindeyiz ve göreceğiz. Tüm seçenekler masada." Dedi. "Farklı segmentlerden geçmenin bunu gerçekleştirebileceğini düşünürsek harika. Uzlaşmaya bir araç, tamamı olmasa da bazıları için bir olasılık olarak bakıyoruz. Ödenek faturalarına bakıyoruz, bazılarının Reform tasarımızda istediğimiz şeyler, ödenekle ilgili konulardır. Bu nedenle tüm seçeneklere bakıyoruz. "