Gürcistan şerifinin sözcüsü Çin karşıtı paylaşımlar nedeniyle eleştirdi – Los Angeles Times

Hashtag, adamın Çarşamba günü ulusal televizyonda ilk konuşmasından kısa bir süre sonra sosyal medyada görünmeye başladı: #JayBakerResign.

Ulus, Atlanta bölgesindeki kaplıcalarda altı tanesi Asya kökenli kadın olan sekiz kişinin ölümcül silahlı saldırılarına cevap ararken, Cherokee İlçesindeki şerif departmanının sözcüsü Ga. Haberi küçümsemiş görünüyordu.

Kaptan Jay Baker, 21 yaşındaki Robert Aaron Long'un tutuklanmasının ardından, gazetecilere Long'un "gerçekten kötü bir gün" geçirdiğini söyledi. Öldürdüğünden şüphelenilen bir adamı "bıkmış" ve "ipinin ucunda" biri olarak tanımladı. Suçlarda Asya karşıtı ırkçılık olup olmadığına dair artan endişelere gelince, Baker, Long'un bunun yerine "seks bağımlılığını" suçladığını söyledi.

İlan

Sosyal medyada, Asyalı Amerikalılar ve sivil haklar aktivistleri, Baker'ın şüpheli toplu katil tanımlamasını hızlıca eleştirdiler. Şerif Ofisi sözcüsünün davranışına itiraz edenler tarafından "sempatik" ve "geçici" kelimeleri sıklıkla kullanıldı.

Perşembe günü, Baker'a ait gibi görünen ve Asya karşıtı bir tişörtün satışını teşvik eden bir Facebook hesabının ekran görüntülerinin dolaşmasının ardından Baker'in departmandan ayrılması için çağrılar çevrimiçi olarak artıyordu.

Mart 2020 tarihli bir gönderi, gülen yüzlü bir emoji ve "CHY-NA'DAN Covid 19 İTHAL VİRÜS" yazan gömlek resimleriyle birlikte "Siparişinizi en son verdiklerinde verin. Üniformasında Baker'ın birkaç fotoğrafının da bulunduğu Facebook hesabının Çarşamba akşamı silinmiş olduğu ortaya çıktı.

"Çin" in yanlış yazımı, eski Başkan Trump'ın ülkenin adını nasıl telaffuz ettiğini taklit ediyor. Sivil haklar örgütleri, başkanlığının son yılında, Çin'in Wuhan kentinde ilk tespit edilen koronavirüse atıfta bulunmak için “Çin virüsü”, “Wuhan virüsü” ve “kung gribi” ibarelerini kullanmakta ısrar ettiği için Trump'ı eleştirdi.

İlan

Amerika Birleşik Devletleri'nde binlerce Asya karşıtı olayı belgeleyen bir izleme grubu olan Stop AAPI Hate'den kısa süre önce yayınlanan verilere göre, geçen yıl birçok Asya karşıtı taciz vakası ve saldırısında benzer dil kullanıldı. 2020'de, genel nefret suçları azalsa bile, yılın Asya karşıtı nefret suçları açısından kaydedilen en kötü yıllardan biri olduğunu gösterdi.

Sosyal medyadaki paylaşım ve eleştirilerin artmasıyla birlikte, bölüm Perşembe öğleden sonra Baker'ın soruşturmanın sözcüsü olarak değiştirildiğini duyurdu.

Cherokee İlçe İletişim Direktörü Erika Neldner yaptığı açıklamada, Cherokee İlçesi Şerif Ofisi'nin cinayetlerle ilgili soruşturmasıyla ilgili medyadaki soruları ele alacağını söyledi. Baker'in bölümdeki durumuna ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Baker, The Times'ın yorum yapmak isteyen telefon ve e-posta mesajlarına cevap vermedi. Cherokee County Şerif Ofisi web sitesinde yayınlanan bir profile göre, o ilçede ömür boyu ikamet ediyor ve 28 yıldır departmanda çalışıyor. Sözcüsü olmadan önce, yetişkin gözaltı merkezinde, tek tip devriye bölümünde, çok kurumlu bir narkotik ekibinde ve ceza soruşturmalarında çalıştı.

İlan

Perşembe günü daha önce yapılan bir açıklamada, Cherokee İlçesi Şerifi Frank Reynolds, Baker'ın yorumlarının "çok tartışma ve öfke konusu haline geldiğini" söyledi.

Şerif, "Sözleri duyarsız veya uygunsuz olarak alındığı veya yorumlandığı için, kurbanların hiçbirine, bu trajedinin ciddiyetine saygısızlık etme veya şüpheli için empati veya sempati ifade etme niyetinde değildi" dedi.

Ölümlerde yaşanan "insan ıstırabının derecesini açıklayan hiçbir kelime yoktur" ve "Yüzbaşı. Reynolds, Baker, kariyerinin “en zor” günlerinden birinde önünde zor bir görev vardı ”dedi.

Şerif departmanı ve kaplıca saldırılarının da yapıldığı Atlanta'daki polis, soruşturmaların devam ettiğini ve nefret suçu suçlamalarının reddedilmediğini söyledi.

İlan

Baker'ı eleştirenler arasında 2012'de Newtown, Conn'deki Sandy Hook İlköğretim Okulu'ndaki silahlı saldırıdan sonra kurulan bir silah karşıtı şiddet örgütü olan Newtown Action Alliance'ın başkanı Po Murray vardı.

Kaptan Jay Baker'ı istifaya çağırıyorum. Atlanta katilini insanlaştırmaya çalıştı ve vurulmanın bir nefret suçu olmadığını öne sürdü. Geçen yıl, pandemiden Çin'i suçlayan ırkçı gömlekleri tanıttı, ”diye tweet attı Murray.

Washington merkezli People's Collective for Justice and Liberation'ın kurucu ortağı Gregory Cendana, Şerif Ofisi sözcüsünün tişörtü tanıttığını öğrendiğinde şaşırmadığını söyledi.

Filipinli Amerikalı ve örgütü olan Cendana, "Polisin tarihinin, beyaz üstünlüğünü sürdürmek için Siyahlık karşıtlığı ve Yoksulluk karşıtlığına dayandığını bilerek, polis sözcüsünün Çin karşıtı bir COVID gömleğine sahip olması şaşırtıcı değil," dedi. Asyalı Amerikalılar için sivil haklara odaklandı.