Georgia masaj salonu çekimleri 8 ölü bıraktı; adam yakalandı – Associated Press

ATLANTA (AP) – Yetkililer, Salı akşamı Atlanta'daki iki masaj salonunda ve bir banliyöde meydana gelen silahlı çatışmalarda, çoğu Asya kökenli kadın olmak üzere sekiz kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Polis, çatışmalardan şüphelenilen 21 yaşındaki bir adamın, bir insan avından saatler sonra güneybatı Gürcistan'da gözaltına alındığını söyledi.

Cherokee County Şerif Ofisi sözcüsü Kaptan Jay Baker, saldırıların, Atlanta'nın 30 mil (50 kilometre) kuzeyinde, Acworth'ta kırsal bir bölge yakınlarındaki bir şerit alışveriş merkezinde beş kişinin vurulduğu Youngs Asian Massage Parlor'da beş kişi vurulduğunda başladığını söyledi. Baker, olay yerinde iki kişinin öldüğünü ve üç kişinin de öldüğü bir hastaneye nakledildiğini söyledi.

İLAN

Olay yerinde tutuklanan olmadı.

Atlanta'nın Buckhead mahallesindeki polis, sürmekte olan bir soygun çağrısına yanıt vererek akşam 5:50 civarında Gold Spa'da kurşun yaraları nedeniyle üç kadını ölü buldu. O olay yerindeyken, caddenin karşısındaki başka bir kaplıca olan Aromatherapy Spa'ya ateş eden bir çağrı bildirme atışını öğrendiler ve işyerinde vurularak öldürülmüş gibi görünen bir kadın buldular.

Atlanta Polis Şefi Rodney Bryant, "Asyalı olabilirler gibi görünüyor" dedi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Atlanta'daki diplomatlarının polisten ölen kurbanlardan dördünün Kore kökenli kadınlar olduğunu doğruladıklarını söyledi. Bakanlık, Atlanta Başkonsolosluğunun kadınların uyruğunu teyit etmeye çalıştığını söyledi.

Cinayetler, Asyalı Amerikalılara yönelik son saldırı dalgasının ortasında geldi. koronavirüsün Amerika Birleşik Devletleri'ne yayılmasıyla aynı zamana denk geldi.

Vali Brian Kemp Salı akşamı Twitter'da "Tüm ailemiz bu korkunç şiddet eylemlerinin kurbanları için dua ediyor" dedi.

Yetkililer, Acworth saldırısından şüphelenilen bir kişinin, saldırıdan birkaç dakika önce Salı günü öğleden sonra saat 16.50 sularında işletmeye çekilen gözetim videosuyla yakalandığını söyledi. Baker, Woodstock'tan şüpheli Robert Aaron Long'un Atlanta'nın yaklaşık 240 kilometre güneyindeki Crisp County'de gözaltına alındığını söyledi.

Baker, Long'un Atlanta'daki çatışmalarda da şüpheli olduğuna inandıklarını söyledi.

Polis, video görüntülerinin şüphelinin Atlanta kaplıcaları bölgesindeki aracını bu saldırıların zamanıyla ilgili gösterdiğini söyledi. Atlanta polisi yaptığı açıklamada, diğer video kanıtlarının yanı sıra, "şüphelimizin gözaltındaki Cherokee County ile aynı olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor" dedi. Atlanta ve Cherokee County yetkilileri, vakaların birbiriyle bağlantılı olduğunu doğrulamak için çalışıyorlardı.

FBI sözcüsü Kevin Rowson, ajansın soruşturmada Atlanta ve Cherokee İlçe yetkililerine yardım ettiğini söyledi.

Crisp County Şerifi Billy Hancock, Facebook'ta yayınlanan bir videoda, yardımcılarına ve eyalet askerlerine, kuzey Georgia'dan bir cinayet zanlısının ilçelerine doğru yöneldiğinin akşam saat 20.00 civarında bildirildiğini söyledi. Milletvekilleri ve askerler, eyaletlerarası yolda kurulmuş ve "şüpheli ile temasa geçtiler", 2007 yılında siyahi bir Hyundai Tucson'ı sürmekte olan saat 20:30 civarında, dedi.

İLAN

Hancock, bir eyalet polisinin "aracın kontrolden çıkmasına neden olan" bir PIT veya takip müdahale tekniği manevrası yaptığını söyledi. Long daha sonra "olaysız" gözaltına alındı ve soruşturmalarına devam etmek için yakında gelmesi beklenen Cherokee İlçe yetkilileri için Crisp İlçe hapishanesinde tutuldu.

Atlanta polisi, vurulmalar nedeniyle yakındaki benzer işletmeleri kontrol etmek ve bölgedeki devriyeleri artırmak için memurlar gönderdiklerini söyledi.

_________

Seul'deki Associated Press yazarı Kim Tong-hyung bu hikayeye katkıda bulundu.