'Temelde çelişkili': Çin ve ABD, Alaska görüşmelerinin ardından köşelerine çekildi – POLITICO

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, son oturum Cuma günü kapanışa girerken, "Temelde anlaşmazlık içinde olduğumuz bir dizi alan var," dedi, "Çin'in Sincan'daki Hong Kong, Tibet ve giderek daha çok Tayvan ile ilgili eylemleri de dahil olmak üzere," ve siber uzayda aldığı eylemler. Ve bu sorunları açıkça ve doğrudan dile getirdiğimizde savunmaya yönelik bir yanıt almamız şaşırtıcı değil. "

Önümüzdeki haftanın başlarında, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Çin'i ziyaret edecek ve ABD kesinlikle gündemde olacak. Biden yönetiminin iki ülke ile ilişkileri aşağı yönlü bir seyir izliyor. Biden geçtiğimiz günlerde Rus diktatörü Vladimir Putin'in bir "katil" olduğunu kabul ederken, Putin uğursuz bir şekilde Biden "sağlık" dileyerek yanıt verdi.

Lavrov Çin'de iken, Blinken Brüksel'e gidecek ve burada bir NATO toplantısına katılacak ve Avrupalı müttefiklerle Çin'i tartışacak. Biden yönetimi, siberden insan haklarına ve ticaret uygulamalarına kadar çeşitli cephelerde Pekin'e karşı çıkmak için ülkelerden oluşan bir koalisyon oluşturmak istediğini söylüyor.

Biden yönetimi yetkilileriyle temas halinde olan bir Çinli analiste göre, Biden yönetimi önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD'li yetkililerin Sincan bölgesindeki Uygur Müslümanlarına karşı bir soykırım kampanyası olduğunu söylediği için Çin'i cezalandırmak için harekete geçmeyi planlıyor.

Eylemler büyük olasılıkla yeni ekonomik yaptırımlar içerecek ve aynı zamanda Sincan krizinden endişe duyan Avrupa'daki ülkelerle bazı koordineli önlemleri de içerebilir.

Şu anda Atlantik Konseyi'nin Scowcroft Strateji ve Güvenlik Merkezi'nin müdür yardımcısı olarak görev yapan eski bir Pentagon yetkilisi olan Matt Kroenig, "Muhtemelen bir nesil için gergin bir ilişki olacak," dedi. “Ve belki iklim değişikliği veya silahların kontrolü gibi konularda işbirliği alanları olacaktır. Ancak genel olarak, ilişki iyileşmeden önce daha da kötüleşecek. "

'Güç ve eylem'

Washington'da Biden yönetiminin Çin konusundaki sert tavrı iyi karşılanıyor. Biden, Çin'le ilgili konularda Cumhuriyetçilerle çalışmanın yollarını aramaya hevesli ve iki partili uyum gösterilerinin önümüzdeki aylarda daha yaygın olması muhtemel.

Aslında, Çinli yetkililer Yang Jiechi ve Wang Yi ile yaptıkları oturumların Cuma günü sona ermesinin ardından Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, her ikisi de Cumhuriyetçi olan Alaska senatörleri Dan Sullivan ve Lisa Murkowski ile bir araya geldi.

Birleşik bir cepheyi gösterme şansı sunabilecek bir yasa paketi, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer tarafından bir araya getiriliyor. Schumer'in Indiana'dan GOP Senatörü Todd Young ile yaptığı önceki yasama çalışmalarını içermesi bekleniyor. Bazı gözlemcilerin Nisan ayı gibi erken bir zamanda zemine ulaşmasını umduğu ortaya çıkan paket , Çinlileri geride bırakmak için büyük ölçüde bilim ve teknolojiye yatırım yapmaya odaklanacak.

ABD ve ortakları, daha örtülü ancak son derece önemli olan başka hamleler de yapabilirler.

Örneğin bu haftanın başlarında ABD, Ticaret Departmanına göre "Amerika Birleşik Devletleri'nde bilgi ve iletişim teknolojisi ve hizmetleri sağlayan" birden fazla Çinli şirkete mahkeme celbi çıkardı. Hareket, Çin şirketlerine, yönetimin Amerika için ulusal bir güvenlik riski olarak gördüğü şeyi ortaya çıkarabilecek potansiyel bir baskıya işaret etti.

Yakında olması muhtemel olmayan bir şey var mı? Çin hükümetinin yönetiminde giderek baskıcı ve otoriter bir tavır aldığı Biden ile Çin lideri Xi Jinping arasında yüz yüze bir görüşme.

Biden yönetimi yetkilileri, iklim değişikliği ve salgın hastalıklarla mücadele gibi ortak ilgi alanlarına giren konularda Çin ile çalışmanın yollarını bulmak istediklerinde ısrar ediyor. Bu nedenle, telefon görüşmeleri ve diğer forumların oturum aralarında olsa bile, iki tarafın çeşitli düzeylerde etkileşimde bulunmaya devam etmesi muhtemeldir.

Toplantı Cuma günü sona ererken Sullivan, "Çin ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz," dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD'nin gelecekteki olası eylemleri hakkındaki soruları hemen yanıtlamadı.

Baskı siyaseti

Biden yönetimi, kendisinden önceki Trump yönetimi gibi, Çin'i Amerika'nın en büyük jeopolitik rakibi olarak tanımlıyor. Washington'da bu duygu her iki siyasi partinin üyeleri arasında yaygın olarak paylaşılıyor.

Cuma günü, iki partili bir grup milletvekili, Hong Kong'da demokrasinin içini boşaltması nedeniyle Çin hükümetini patlatan bir karar sundu. Kararda ayrıca Biden yönetimine yaptırımlar ve diğer araçları Çinli yetkilileri baskılardan dolayı cezalandırmaya çağırıyor.

Alaska'daki toplantı devam ederken bazı ABD milletvekilleri de Pekin'e karşı sert dikenlerle ağır oldular.

Blinken ve Sullivan'ı Çinli meslektaşlarına Birleşik'ye karşı bahis koymamalarını söylediği için öven Senatör Ben Sasse (R-Neb.), "Biden yönetimiyle birçok politika anlaşmazlığım var, ancak her Amerikalı, Pekin'in tiranlarına karşı birleşmeli" dedi. Devletler .

Temsilci Mike McCaul (R-Texas), Meclis Dışişleri Komitesindeki üst düzey Cumhuriyetçi, Çin Komünist Partisi'nin zayıf ve duygusuz bir rejim olduğunu ileri sürdü. McCaul yaptığı açıklamada, "Güç ve eylem, ÇKP'nin anladığı tek şeydir" dedi.

Anchorage'da Perşembe günkü toplantı, her iki tarafın da bazı sivri sözlü mızrak dövüşlerinin yer aldığı halka açık bir bölümle başladı.

Blinken, Çinli yetkililere, ABD'nin Pekin'in Hong Kong ve Uygur Müslümanları üzerindeki baskıları ve diğer çekişmeler hakkında konuşmaya devam edeceğini söyledi. Blinken, Çin'in bunların iç meseleler olduğu konusundaki ısrarına rağmen, bunların kurallara dayalı uluslararası düzeni tehdit ettiğini ve onları Amerikan yorumu ve eylemi için adil bir oyun haline getirdiğini söyledi.

Yang, ABD'nin uluslararası bir zorba olduğunu ve Siyah Amerikalılara kötü muamele de dahil olmak üzere kendi zayıf insan hakları siciline sahip olduğunu söyledi. Wang, Çin halkının bu haftanın başlarında ABD'nin Hong Kong'a yönelik baskıya karıştığı söylenen Çinli yetkililere bir dizi yaptırım uygulama kararına "öfkelendiğini" söyledi.

Genellikle bu açılış konuşmaları sadece birkaç dakika sürer, ancak ABD tarafı Çin iddialarına yanıt vermeye karar verdi ve ardından Çinli yetkililer şikayetlerini dile getirmek için ikinci bir fırsatı değerlendirdi ve kamuoyunu dışarıya çekti.

Daha sonra üst düzey bir Biden yönetim yetkilisi, Çin tarafını "ihtişamla" suçlarken, Çin Dışişleri Bakanlığı, Anchorage'a vardıklarında diplomatların "kalplerinin ısıran soğuk ve Amerikalı ev sahibinin karşılamasıyla donduğunu" söyledi.

Üst düzey yönetim yetkilisi, ilk oturumun fiili, kapalı kısmının "esaslı, ciddi ve doğrudan" olduğunu söyledi. Aslında tartışma, ayırdığımız iki saatin çok ötesine geçti. İlgi alanlarımızın ve önceliklerimizin ana hatlarını çizmek için oturumu planladığımız gibi kullandık ve aynısını Çinli meslektaşlarımızdan da duyduk. "

Birbirlerine mesajlaşma yerine her ülkenin kendi yerel izleyicileri için halkın ne kadarının teatral olduğunu söylemek zor.

Bununla birlikte, Çinli diplomatlar, son yıllarda küresel cephede daha agresif davrandılar ve analistlerin büyük ölçüde Çin'de milliyetçi duyguları desteklemekle ilgili olduğunu söylediği sert bir dil kullandılar. Bu diplomatlara "Kurt Savaşçıları" deniyor.

Kurt Savaşçılarının asıl amacı Çin milliyetçiliğini artırmak olsa da, sert söylem yabancı yetkilileri kızdırdı.

Eski bir üst düzey ABD ulusal güvenlik yetkilisi, Çin'in "açıkça daha iddialı olmayı göze alabileceğini düşünüyor" dedi. "Muhtemelen Çin'de iyi oynuyor ama aynı zamanda burada Çin Komünist Partisinin 1 Numaralı Düşman olduğuna dair büyüyen bir duyarlılığı güçlendirmeye yardımcı oluyor."

Çinli yetkililer bu haftaki tartışmaları, sözde "stratejik diyalog" olarak adlandırılan bir dizi görüşmenin başlangıcı olarak belirlemeye çalıştılar. Ancak Biden yönetimi, "tek seferlik" bir toplantı olduğunu söyleyerek bunu reddetti.

Amaç, her iki tarafa da anlaşmazlıklarını ortaya koyma ve birlikte nerede çalışabilecekleri hakkında konuşma şansı vermek olduğunu söylediler.

Üst düzey bir yönetim yetkilisi bu haftanın başlarında gazetecilere verdiği demeçte, "Pekin, ilişkinin tonunu değiştirme arzusundan bahsediyor ve elbette, bu cephedeki sözlere değil, eylemlere bakacağız" dedi.

"Ve elbette bu tartışmalara, [Çin'in] sözlerini yerine getirme konusundaki oldukça zayıf geçmişiyle ilgili çok net bir görüşle geliyoruz."