Biden yönetimindeki ilk ABD-Çin toplantısı sert bir başlangıç yaptı – CNBC

Ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan (sağda) ile birlikte ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (2. Sağ), Merkez Dışişleri Komisyonu Ofisi direktörü Yang Jiechi (2. L) ve Çin dışından Wang Yi (Sol) ile karşı karşıya gelirken konuşuyor. 18 Mart 2021'de Anchorage, Alaska'daki Captain Cook Hotel'de ABD-Çin görüşmelerinin açılış oturumunda bakan.

Frederic J. Brown | AFP | Getty Images

PEKİN – ABD ve Çinli yetkililerin Başkan Joe Biden yönetimindeki ilk üst düzey toplantısı Perşembe günü Alaska'da düzenlenen bir toplantı öncesi basın etkinliğinde hakaret değiş tokuşu ile başladı.

NBC News'e göre, yetkililerin muhabirlere hitap etmesi için planlanan dört dakikalık bir fotoğraf seansı, köpüklü bir değişim nedeniyle bir saat 15 dakika sürdü. Hem Çin hem de ABD tarafı, açıklamalar eklemek için muhabirleri odaya geri çağırmaya devam etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Çin Komünist Partisi Merkez Dışişleri Komisyonu direktörü Yang Jiechi ile Anchorage, Alaska'da yapılacak toplantı için beklentiler şimdiden düşüktü.

Blinken açılış konuşmasında, ABD'nin "Sincan, Hong Kong, Tayvan, ABD'ye yönelik siber saldırılar, müttefiklerimize yönelik ekonomik baskı da dahil olmak üzere Çin'in eylemleriyle ilgili derin endişelerini" tartışacağını söyledi.

Blinken, "Bu eylemlerin her biri, küresel istikrarı koruyan kurallara dayalı düzeni tehdit ediyor. Bu nedenle bunlar yalnızca iç meseleler değil ve bu nedenle bugün burada bu sorunları gündeme getirme yükümlülüğü hissediyoruz. "Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin ile ilişkisinin işbirliğine dayalı olması gereken yerde rekabetçi olacağını, kelime (ler) nin çekişmeli olabileceğini, nerede olması gerektiğini söyledim."

Amerika Birleşik Devletleri, Çin ile güçlü bir konumdan konuşmak istediğini söyleyecek yeterliliğe sahip değil.

Yang Jiechi

Merkezi Dışişleri Komisyonu müdürü, Çin Komünist Partisi

Pekin, Sincan, Hong Kong ve Tayvan'daki sorunları iç işlerinin bir parçası olarak görüyor ve yetkililer toplantıda Çin'in dış müdahaleye kesinlikle karşı olduğunu yineledi.

NBC tarafından yayınlanan resmi bir çeviriye göre Yang, ABD tarafının diyaloğu "dikkatlice düzenlediğini" söyledi.

"ABD'yi çok iyi düşündüğümüzü düşünüyorum, ABD tarafının gerekli diplomatik protokolleri izleyeceğini düşündük," diyen Yang, "Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin ile Çin'den konuşmak istediğini söyleyecek niteliklere sahip olmadığını da sözlerine ekledi. güçlü bir pozisyon. "

Yang, ABD'nin Çin tarafıyla "doğru şekilde" ilgilenmesi gerektiğini söyledi ve Pekin'in işbirliği çağrısını yineledi.

Birleşik Devletler'in geri dönmesinden, müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yeniden bağlantı kurduğumuzdan derin bir memnuniyet duyuyorum. Ayrıca hükümetinizin aldığı bazı eylemler hakkında derin endişeler duyuyorum.

Antony Blinken

ABD Dışişleri Bakanı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping yönetiminde, Çin hükümeti gücünü yurtiçi ve yurtdışında pekiştiriyor. Geçtiğimiz yıl Pekin, Asya-Pasifik komşuları ve Avrupa Birliği ile büyük ticaret anlaşmalarında ilerleme kaydetti.

Çinli yetkililer ayrıca, koronavirüs salgını yurtiçinde hızla kontrol altına alınmadaki başarılarını ve ülkedeki 1,4 milyar insanı yoksulluktan kurtarma iddialarını vurguladılar – her ikisi de Yang'ın ABD yetkilileriyle yaptığı görüşmede işaret etti.

Yang, "ABD'nin kendi imajını değiştirmesinin ve dünyanın geri kalanında kendi demokrasisini ilerletmeyi bırakmasının önemli olduğuna inanıyoruz." Dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı hemen bir yorum yapmadı.

CNBC'nin Mandarin dilinde yayınladığı bir rapora göre, devlet yayın kuruluşu CCTV, ABD'nin açılış konuşmasında "ciddi şekilde fazla mesai" yaptığını ve "anlaşmazlıkları kışkırttığını" söyledi.

Blinken, Japonya ve Güney Kore gezisinden taze olarak Alaska'ya geldi. Çinli meslektaşlarına, diğer ülkelerden duyduklarının, Wang'ın ABD ile Çin arasında iyi niyet ve samimiyet gösterileri için umut olarak tanımladığından çok farklı olduğunu söyledi.

Blinken, "Amerika Birleşik Devletleri'nin geri dönmesinden, müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yeniden bağlantı kurduğumuzdan derin bir memnuniyet duyuyorum," dedi. "Ayrıca hükümetinizin attığı bazı eylemler hakkında derin endişeler duyuyorum. Ve işe başladığımızda bunları tartışma fırsatımız olacak."

İki ülke arasındaki ilk tur tartışmalar, üç saatten fazla bir süre sonra sona erdi. İki gün sürecek görüşmeler Cuma günü sona erecek.

ABD ile Çin arasındaki gerginlikler, Çin'in fikri mülkiyet korumasından yoksun olması, zorla teknoloji transferi gereksinimleri ve diğer haksız iş uygulamaları hakkında sürekli şikayetleri ele almak için gümrük tarifeleri ve yaptırımlar kullanan eski Başkan Donald Trump'ın yönetiminde son birkaç yılda tırmandı. Anlaşmazlık, teknoloji, finans ve koronavirüs pandemisinin kökenlerine yayılmadan önce başlangıçta ticarete odaklandı.

Biden göreve başladığı sırada Pekin, aralarında Trump yönetiminin birkaç üyesinin de bulunduğu 28 kişiye yaptırım uyguladığını duyurdu. İki ülke arasındaki ilk üst düzey toplantıdan günler önce, Biden yönetimi 24 Çinli yetkiliye yaptırım uyguladığını açıkladı.

Analistler, Biden'in daha ölçülü bir yaklaşım sergilemesini ve Çin'e baskı uygulamak için ABD müttefikleriyle daha yakın çalışmasını bekliyorlardı.