Avrupa düzenleyicisi, kan pıhtısı raporlarından sonra AstraZeneca koronavirüs aşısına yeşil ışık yaktı – CNBC

Oxford / AstraZeneca koronavirüs aşısının bir dozu, aşılama merkezi olarak kurulan ve mürettebatın Basingstoke'da 4 Şubat 2021'de 999 çağrıya cevap verdiği Basingstoke itfaiye istasyonundaki Hampshire Yangın ve Kurtarma Servisi'nin bir üyesi tarafından hazırlandı. , İngiltere.

WPA Havuzu | Getty Images

LONDRA – Avrupa İlaç Ajansı, olası yan etkilerle ilgili bazı endişelere rağmen AstraZeneca koronavirüs aşısının güvenli ve etkili olduğuna karar verdi.

Perşembe günü yapılan duyuru, bir düzineden fazla AB ülkesinin, yaklaşık 30 kan pıhtısı vakasından sonra Oxford Üniversitesi ile geliştirilen AstraZeneca atışını durdurma kararı almasının ardından geldi. Diğer birkaç ülke, aşıların ayrı partilerini kullanmayı bıraktı .

EMA Perşembe günü yaptığı açıklamada, aşının faydalarının risklerden daha ağır bastığını söyledi. Aşı ile ilgili hiçbir parti sorunu veya kalite sorunu bulamadı, ancak kan pıhtılaşması olaylarıyla bir bağlantıyı kesin olarak ekarte edemedi.

EMA İcra Direktörü Emer Cooke Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında "Bu güvenli ve etkili bir aşıdır" dedi.

"İnsanları Covid-19'dan korumadaki faydaları ile bağlantılı ölüm ve hastaneye yatma riskleri olası risklerden ağır basmaktadır. Komite ayrıca aşının genel tromboembolik olaylar veya kan pıhtılaşması riskinde bir artışla ilişkili olmadığı sonucuna varmıştır. bu vakalar ile aşı arasındaki kesin bir bağı göz ardı edemez. "

Düzenleyici, nadir kan pıhtıları ile aşı arasındaki olası bağlantıları incelemeye devam edeceğini söyledi. Ayrıca, potansiyel riskleri açıklamak için aşı kılavuzunu da güncelleyecektir.

Süspansiyonlar

Askıya alınmalar, Avrupa Birliği'nin 27 üye ülkesinde tek tip değildi ve bir dizi ülke, aşılama kampanyalarında AstraZeneca'yı vurmaya devam etti.

Aşı olan 49 yaşındaki bir kadının ölümünün ardından, geçen hafta belirli bir grup AstraZeneca iğnesinin kullanımını askıya alan ilk ülke Avusturya oldu.

Bunu, çok az sayıda kişide olmasına rağmen başka yerlerde kan pıhtısı raporları izledi, bu da diğer başkanların eyaletin kullanımını durdurmasına ve bölgenin sağlık otoritesinden yeni bir değerlendirme beklemesine neden oldu.

EMA, incelemesinde , aşının, trombositopeni ile ilişkili çok nadir kan pıhtılaşması vakalarıyla, yani beyinden kanı boşaltan damarlarda CVST olarak bilinen nadir pıhtı vakaları da dahil olmak üzere düşük seviyelerde kan trombositleriyle ilişkili olabileceğini söyledi.

"Bunlar ender vakalardır – Birleşik Krallık'ta ve AEA'da (Avrupa Ekonomik Bölgesi) yaklaşık 20 milyon kişi aşıyı 16 Mart itibarıyla almıştı ve EMA birden fazla kan damarında yalnızca 7 kan pıhtısı vakasını ve 18 CVST vakasını gözden geçirmişti. Aşı ile bağlantısı kanıtlanmadı, ancak mümkün ve daha fazla analizi hak ediyor, "şeklinde bir açıklamada bulunan EMA.

AstraZeneca'nın aşısı İngiltere'de yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak henüz Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetkililer tarafından onaylanmamıştır.

Faydalar 'risklerinden ağır basar'

Dünya Sağlık Örgütü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Covid-19'a karşı aşılamanın hastalıkları veya diğer nedenlerden kaynaklanan ölümleri azaltmayacağını. Tromboembolik olayların sıklıkla meydana geldiği bilinmektedir."

Ayrıca DSÖ, bazı AB ülkelerinin tepkisinin "gözetim sisteminin çalıştığını ve etkili kontrollerin yürürlükte olduğunu" gösterdiğini söyledi. Bununla birlikte kurum, "AstraZeneca aşısının faydalarının risklerinden daha ağır bastığına inandığını ve aşıların devam etmesini tavsiye ettiğini" yineledi.

İngiltere'nin ilaç düzenleme kurulu da Perşembe günü, insanların AstraZeneca aşısını almaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bazı sağlık uzmanları, bu aşının kullanımına ara verilmesi konusunda daha geniş endişeler dile getirdiler. Bu haftanın başlarında konuşan EMA'dan Cooke, kurumun askıya almanın insanların aşılara olan güvenini etkileyebileceğinden endişelendiğini söyledi.

Yan etkilerle ilgili son endişeler, bazı AB ülkelerinin yaşlı popülasyonlar için AstraZeneca aşısının etkililiğine dair sözde veri eksikliği konusundaki belirsizliğini takip etmektedir. Ancak bu ülkeler daha sonra aşı için aşı kullanmaya devam etmeye karar verdiler.

Avrupa'da durum 'kötüye gidiyor'

Aşıların dağıtımı Avrupa'da hem sağlık hem de ekonomik açıdan çok önemlidir.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Epidemiyolojik durum kötüye gidiyor" dedi.

"Üye devletlerde oluşan üçüncü bir dalganın zirvesini görüyoruz ve aşılama oranlarını hızlandırmamız gerektiğini biliyoruz" diye ekledi.

AB, yaz sonuna kadar yetişkin nüfusunun% 70'ini aşılamayı hedefliyor.

Çarşamba günü sunulan veriler, farmasötik firmalarının önümüzdeki üç ay içindeki teslimat sözleşmelerine saygı duyduğunu ve üye devletlerin bunları kullanmakta başarılı olduğunu varsayarak bloğun bu hedefe ulaşma yolunda ilerlediğini ileri sürdü.