Göçmen Çocukların Ölümleri Sınırdaki Dalgalanma Arttıkça Eski Yetkiliye Uğradı – NPR

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Komiseri vekili John Sanders, 2019'da ABD-Meksika sınırındaki göçmenlerin artması sırasında en az beş çocuğun federal yetkililer tarafından gözaltına alındıktan sonra öldüğü Capitol Hill'de bir basın toplantısına katıldı. Anna Moneymaker / Getty Images açıklamayı gizliyor

başlığı değiştir

Anna Moneymaker / Getty Images

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Komiseri vekili John Sanders, 2019'da ABD-Meksika sınırındaki göçmenlerin artması sırasında en az beş çocuğun federal yetkililer tarafından gözaltına alındıktan sonra öldüğü Capitol Hill'de bir basın toplantısına katıldı.

Anna Moneymaker / Getty Images

ABD-Meksika sınırına yakın hapishane benzeri tesislerde tutulan küçüklerin sayısının arttığını gören John Sanders, Carlos Gregorio Hernandez Vasquez'i düşünmeden edemiyor.

Guatemalalı 16 yaşındaki çocuk, Sanders'ın ajansı yönettiği Trump yönetimi sırasında refakatsiz küçüklerin son rekor düzeyde gözaltına alınması sırasında ABD Gümrük ve Sınır Koruması gözetiminde öldü. Eski CBP komiseri vekili, bu deneyim ve mevcut kriz hakkındaki endişeleri hakkında yalnızca NPR'ye konuştu.

"CBP'deyken benim için en büyük korkum ve benim için en zor şey çocukların ölümüydü," dedi Sanders, duygudan kırılan sesi. "En büyük korkum çocukların öleceğidir ve bence bunun asla olmayacağından emin olmalıyız."

Sınır tesislerinde 2.600 kadar çocuğun tutulduğu 2018 ve 2019'daki dalgalanma sırasında en az beş çocuk gözaltında veya federal göçmenlik ajanları tarafından sınırda gözaltına alındıktan sonra öldü.

NPR tarafından alınan İç Güvenlik Bakanlığı belgesine göre, ABD hükümeti Pazar günü itibarıyla gözaltında 4,200'den fazla refakatsiz göçmen çocuk bulunduruyordu.

Çocuklar, yasaların izin verdiği 72 saatten çok daha uzun olan Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı tarafından yönetilen daha misafirperver barınaklara taşınmadan önce gözaltı tesislerinde ortalama 117 saat geçiriyorlar.

Sanders, "HHS tıbbi tedavi açısından kabiliyete sahip. Onlara psikolojik olarak yardım etme kabiliyetine sahipler. Ailelerden ayrılmışlar. Ve bu inanılmaz derecede dramatik olmalı," dedi Sanders. "Çocuklar için böyle bir destek yapısına sahipler. Bu sadece bir kolluk kuvvetinden gelmiyor."

Hernandez gripten kaynaklanan komplikasyonlardan öldü. Sanders'ın çok düşündüğü başka bir çocuk olan 8 yaşındaki Felipe Gomez Alonzo da öyle. 7 yaşındaki Jakelin Caal bakteriyel enfeksiyondan öldü.

Sanders, sınır tesislerine gelen çocukların, haftalarca, hatta aylarca olmasa da, çok zor koşullarda seyahat etmesinden sonra zaten fiziksel ve duygusal olarak gergin olduklarını söyledi.

"Benim için üzücü olan, tarihin tekerrür etmesi," dedi Sanders. "Ve bunun gerçekleşeceği insanları şaşırtmıyor. Orada siyasi bir açıklama yapmıyorum. Sadece bir ülke olarak çözmemiz ve bazı zorlu konuşmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum, bu yüzden bu olmaya devam etmiyor Tekrar tekrar. Çünkü günün sonunda acı çeken çocuklar. "

Bu korkularda yalnız değil.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yardımcı ABD program direktörü Clara Long, "Bu Sınır Devriyesi tesislerindeki çocukların sayısından korkuyorum. Bu gerçekten endişe verici," dedi.

Long, 2019'da mahkemede çocukları savunan hukuk ekibi için gözaltı gözlemcisi olarak görev yaptı. O sırada, hücrelerde uyuyan hasta çocuklar ve daha küçük çocuklara bakan daha büyük çocuklar hakkında Kongre'ye tanıklık etti.

Büyük ölçüde Trump yönetimini, refakatsiz küçüklerin bu döngüsel akışlarını idare etmek için var olan küçük altyapıyı boşaltmakla suçluyor.

Ancak Long, Başkan Biden'in yönetimindeki şeffaflığa ilişkin endişeleri de dile getiriyor ve kendisi gibi gözaltı gözetmenlerinin ilgili tesislerin belirli alanlarını görmelerinin neden engellendiğini sorguluyor.

"Sırf Beyaz Saray'da farklı bir kişi olduğu için, bu, bu ajans genelinde farklı uygulamaların henüz ortaya çıktığı anlamına gelmez," dedi. "İhtiyaçları var. Ancak bu, sahada değişiklik gördüğümüz anlamına gelmiyor. Görevde farklı bir yönetim olsa da farklılıktan daha fazla süreklilik var."

Trump'ın İç Güvenlik Departmanında eski bir üst düzey yetkili olan David Lapan, eski başkanın çocuklara bakmaktan çok yaptırım hakkında bir mesaj göndermeye odaklandığını söyledi.

"Bence bugünkü en büyük fark, koşullar ve insanlık dışı muameleyle daha çok ilgilenen ve yaptırımla daha az ilgilenen, ancak aynı zamanda kendisini refakatsiz çocukların akınıyla bulan ve onları barındıracak yeterli tesislere sahip olmayan bir idareye sahip olmanızdır." Dedi.

CBP'nin eski vekili komiseri Sanders, son sınır krizinin ortasında Trump yönetiminden ayrıldı.

Gözetimindeki çocukların ölümlerini dönüşümsel bir deneyim olarak nitelendirdi ve şimdi Orta Amerika'daki göçün temel nedenlerini ele almak için çalışan Glasswing International adlı bir organizasyonla çalışıyor.

Sanders, "Hafıza sonsuza dek orada kalacak" dedi. "Hakkında konuşmak zor. Konuşması çok zor, ama bence bunu Carlos, Jakelin ve Felipe'ye borçluyuz, bu yüzden bir daha olmayacak."