Ölümcül silahlı saldırılar, Asyalı Amerikalı kadınlara yönelik şiddeti vurguluyor: Yardım etmenin 4 yolu – ABC News

Gürcistan'da Asya kökenli altı kadını öldüren beyaz bir silahlı saldırgan, dikkatleri Asyalı Amerikalı kadınların karşılaştığı taciz ve şiddete odaklayarak değişim çağrılarına yol açtı.

Salgın sırasında Asya'daki insanlara yönelik saldırıların artışına yanıt vermek için kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Stop AAPI Hate tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, Asyalı Amerikalı kadınlar, Asyalı Amerikalı erkeklerden 2,3 kat daha fazla nefret vakası bildirdi. Amerikan ve Pasifik Adalı (AAPI) topluluğu.

San Bernardino'daki California Eyalet Üniversitesi Nefret ve Aşırılık Çalışmaları Merkezi'nin polis verilerinin analizine göre Amerika'nın en büyük 16 kentinde Asya karşıtı nefret suçu 2020'de% 149 arttı.

Stop AAPI Hate'e göre, hem erkekler hem de kadınlar arasında, geçen yıl ülke çapında AAPI kişilere karşı yaklaşık 3.800 nefret vakası bildirildi.

Michigan Üniversitesi'nde Amerikan kültürü profesörü olan ve Asyalı Amerikalılar konusunda uzman olan Dr. Melissa May Borja , "Pek çok Asyalı Amerikalının, özellikle de Asyalı Amerikalı kadınların değişim çağrısında bulunması üzüntü ve kederden kaynaklanıyor" dedi. Tarih. "Birçoğumuz olanlara şaşırmadığımızı kabul ediyoruz ve bu nedenle, insanların bunları uzun süredir toplumumuza, özellikle de Asyalı Amerikalı kadınlara yaptığını bilmekten kaynaklanan belirli bir keder var."

Cherokee İlçe Şerif Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Salı günkü silahlı saldırıda şüpheli Robert Long, soruşturmacılara silahlı saldırıların ırksal nedenlerle olmadığını söyledi ve bunun yerine "seks bağımlılığı" ile mücadeleyi suçladı. Long, Çarşamba günü sekiz cinayetle suçlandı.

Polis, silahlı saldırı çılgınlığının nefret suçu olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağını henüz söylemedi.

"Atlanta'daki bu toplu cinayetle, insanların gözlerini açacağını düşünmek isterdim, ancak birçok tartışmanın hala altı Asyalı kadının öldürüldüğü gerçeğinden ve bu gerçeğin reddedilmesinden kaçınıyor olması gerçeği. Washington, DC merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Asian Americans Advancing Justice (AAJC) için stratejik girişimlerin direktörü Marita Etcubañez , ırklarının ve cinsiyetlerinin bunun bir parçası olduğunu söylüyor.

"Gözlüğün henüz tamamen kapalı olduğunu sanmıyorum" dedi. "Bu durumda ve daha geniş anlamda bir toplum olarak hala uğraşmamız gereken çok şey var."

Daha büyük toplumsal değişikliklere ihtiyaç duyulsa bile, Etcubañez ve diğer savunucular, son zamanlarda Asya Amerikan topluluğunun dışından gelen destekle cesaretlendiklerini söylediler.

AAJC geçen yıl Holliback ile ortaklık kurdu ! – tacizi sona erdirmek için eğitim ve öğretim sağlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluş – Asyalı Amerikalılara yönelik nefret suçlarındaki artışa yanıt olarak seyirci müdahalesi konusunda sanal eğitim sunmak.

O zamandan beri AAJC ve Holliback! 16.000'den fazla insanı tacize uğrayan insanlara karşı ayağa kalkmak için şiddet içermeyen yollarla eğitti.

Etcubañez, "Eğitimlere kaydolan insan sayısıyla hepimiz şaşkına döndüğümüzü düşünüyorum," dedi. "İnsanların bir şeyler yapmaya istekli olduğu bana açık."

Borja, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Asya toplumuna yönelik şiddete artan ilgiyi "dönüm noktası" olarak nitelendirdi. Stop AAPI Hate ile ortaklaşa yürüttüğü Asya karşıtı ırkçılık araştırmalarına odaklanmak için kendi kariyerine yanıt olarak dönmüştür.

"Asyalı Amerikalı olmayan daha fazla insanın bunun bir sorun, uzun süredir devam eden bir sorun olduğunu fark ettiği bir anda olduğumuzu düşünüyorum" dedi. "Bu beni cesaretlendirdi ve bu yılki Asya karşıtı ırkçılığın pandemiyle ilişkilendirilen diğer anlarında bu düzeyde dayanışma ve destek görmedim."

Borja, travmanın yükünü Asyalı Amerikalı kadınlar taşırken, şimdi değişim çağrılarına liderlik edenlerin Asyalı Amerikalı kadınlar olduğu gerçeğinden çok etkilendiğini söyledi.

"Bu, bu anı anlamanın kritik bir parçası" dedi. "Çoğu zaman Asyalı Amerikalı kadınlar popüler kültürde pasif, sessiz, itaatkâr olarak tasvir ediliyor ve bu, Asyalı Amerikalı kadınların gerçekten sorunlu bir yorumu."

Borja, "Aslında oldukça alıngan ve oldukça açık sözlüyüz" dedi. "Bu anda Asyalı Amerikalı kadınların güçlerini öne sürdüklerini görmek heyecan verici ve bence bazı insanları da şaşırttı."

İşte Borja ve diğer uzmanların, insanların artık Asyalı Amerikalıları, özellikle de Asyalı Amerikalı kadınları desteklemek için yapabileceklerini söylediği dört şey var.

1. Asyalı Amerikalı arkadaşlarınızı, meslektaşlarınızı ve ailenizi kontrol edin.

Borja, "Şu anda yapabileceğiniz en acil şeylerden biri, Asyalı Amerikalı arkadaşlarınıza, özellikle de Asyalı Amerikalı kadın arkadaşlarınıza ulaşmak ve onları önemsediğinizi ve onlar hakkında düşündüğünüzü söylemek," dedi. "İyi değiliz. Şu anda çok üzgünüz. Gerçekten berbat bir an."

Borja, bireylerden, okullardan, kiliselerden ve işletmelerden gelen dayanışma açıklamalarının da etkisi olduğunu belirterek, "Bu büyük bir şey gibi görünmüyor, ancak Asyalı Amerikalıların yalnız olmadıklarını bilmelerine yardımcı oluyor" dedi.

2. Taciz gördüğünüzde nasıl müdahale edeceğinizi bilin.

Holliback! insanlara, bir duruma güvenli bir şekilde müdahale edebileceklerini hissettiklerinde beş adımı takip etmeleri talimatını verir.

Organizasyonun müdür yardımcısı Jorge Arteaga , "Holliback! Seyirci müdahalesinden bahsettiğinde, insanlardan göğüslerine 'S' ve pelerinlerine kayış takmalarını ve kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olabilecek büyük bir jest yapmalarını istemiyoruz," dedi. . "Onlardan her zaman önce kendi güvenliklerini düşünmelerini istiyoruz, ancak onlardan en azından bir şeyi yapmalarını istiyoruz, eğer rahat hissediyorlarsa."

Holliback! insanlara "5 D" yi öğreten ücretsiz, bir saatlik sanal eğitimler sunan Arteaga, beş adımın zarar gören kişiyle ilgilenmek için tasarlandığını söylüyor.

Dikkatinizi dağıtın: Durumu hafifletmek için dikkat dağıtıcı bir şey yaratın.

Yetki ver: Size yardım edecek başka birini bulun.

Belge: Durumu belgeleyin.

"Size öğüt verdiğimiz şey, eğer yapabiliyorsanız, kaydetmeniz gerektiğidir, ancak [kaydı] zararı tecrübe eden kişiye teslim ettiğinizden emin olmak istersiniz, böylece rapor etmek isterlerse bile nasıl rapor edeceklerini seçebilirler. , "dedi Arteaga.

Gecikme: Zarar meydana geldikten sonra kişiyle görüşün.

Doğrudan: Bir sınır oluşturun ve ardından tacize uğrayan kişiye dikkat çekmek için dikkatinizi çevirin.

3. Asyalı Amerikalılara karşı şakalara, klişelere devam etmeyin

AAJC, Asyalı Amerikalıların karşılaştığı farklı nefret düzeylerini tanımlamak için "saygısızlık spektrumu" ifadesini kullanıyor; buna göre, bir ucunda Gürcistan'daki cinayetler ve diğer ucunda bir şaka veya kötü niyetli bir iltifat var. Etcubañez'e.

"İnsanları daha çok mikro saldırganlık olarak görebileceğimiz eylemleri üstlenmeye teşvik etmek için spektrum hakkında konuşuyoruz" dedi. "Bazı insanların büyük bir mesele olmayıp, bunları olurken ele almak için reddedebilecekleri ifadeler gibi."

Kişisel bir örnek vererek Etcubañez, "Bir Asyalı Amerikalı olarak, İngilizceme iltifat edersem, bazı insanlar 'Buna neden itiraz edesin? Bu iyi bir şey' diyebilir ama aslında bunu yapan kişiye sana sözde iltifat teklif etti, "Neden İngilizcem için bana iltifat etme ihtiyacı hissettin?" sadece onlar için bir tür parçalayın. "

Etcubañez, Asyalı Amerikalıların serserileri öğretilebilir anlara dönüştürebilmelerine rağmen, bunun onların tek yükü olmadığını belirtti. Asya-Amerikan topluluğu dışındaki insanların birbirlerine ve birbirlerine söyledikleri de büyük önem taşır.

Etcubañez, "Irkçı bir şaka duyarsanız, 'Neden komik olduğunu düşünüyorsunuz?' Diyebilirsiniz" dedi. "İğneyi biraz hareket ettirebileceğimiz anlarda"

4. Asyalı Amerikalılara yardımcı olacak politikaları savunun.

Borja, "Asya Amerikan toplumunun müttefiklerinin şu anda yapabilecekleri önemli şeylerden biri, talep ettikleri politika değişikliklerini yükseltmek," dedi ve Asya karşıtı Amerikan şiddeti konusunda daha fazla destek, kaynak ve eğitime duyulan ihtiyacı dile getirdi.

Asya karşıtı nefretle ilgili kapsamlı ve doğru istatistiklerin şu anda seyrek olduğunu göz önünde bulundurarak, "Nefret olaylarının kurbanlarına yardım etmenin yolları olduğundan emin miyiz? İnsanlar nefret olaylarını bildirmeyi biliyor mu?" Dedi. "Zorbalık karşıtı önlemleri içeren, kapsayıcı ve Asyalı Amerikalı bakış açılarını içeren bir eğitim müfredatı için bastırıyor muyuz?"

Asyalı Amerikalılar Advancing Justice'in Atlanta liderleri, oradaki hükümet liderlerini "sağlam ve duyarlı krize müdahale kaynakları" sunmaya çağırdılar ve bir açıklamada, "Ülkedeki birçok eyalette olduğu gibi, Gürcistan'da, renkli topluluklardan sistemik yatırım yoksunluğu ve bunların suç sayılması anlamına geliyor etkili toplum güvenliği, sağlam bir sosyal hizmet güvenliği ağı ve dil desteği için mevcut altyapıya veya kaynaklara sahip olmadığımızı. "

"AAPI topluluğumuz için bu kriz döneminde, yerel ve eyalet yönetimimizi akıl sağlığı, hukuk, istihdam ve göçmenlik hizmetleri için dil desteği de dahil olmak üzere sağlam ve duyarlı kriz müdahale kaynakları sağlamaya çağırıyoruz," şeklinde devam etti. "Gürcistan için ırklar arası diyalog ve şiddetin ve nefretin temel nedenlerini ele alan topluluk oluşturma ile başlayan dönüştürücü adalete yatırım yapmanın zamanı geldi."