Asya Amerikalılara karşı ayrımcılık ve şiddet konusunda tanıklık edecek Kongre üyeleri Daniel Dae Kim – ABC News

Aktör ve yapımcı Daniel Dae Kim de dahil olmak üzere önde gelen Asyalı Amerikalı milletvekilleri, akademisyenler ve savunucular, Perşembe günü, Anayasa, Medeni Haklar ve Kişisel Özgürlükler Temsilciler Meclisi Yargı Alt Komitesi önünde Asyalı Amerikalılara yönelik nefret suçlarının ve ayrımcılığın arttığını ifade edecek.

Duruşma, Asyalı Amerikalılara yönelik bir dizi nefret suçunun yanı sıra Salı günü Atlanta bölgesindeki kaplıcalarda sekiz kişinin öldürüldüğü üç silahlı saldırıyı izliyor. Kurbanların altısı Asyalı kadındı.

Cherokee İlçe Şerif Ofisi'nden yapılan bir açıklamaya göre, şüpheli Robert Aaron Long, soruşturmacılara silahlı saldırıların ırksal nedenlerden kaynaklanmadığını söyledi ve bunun yerine "seks bağımlılığını" suçladı. Long, Çarşamba günü sekiz cinayetle suçlandı.

D-Calif'den Temsilci Judy Chu Çarşamba günü bir basın toplantısında, "Bu, Asyalı Amerikalılara karşı yaklaşık 3.800 nefret vakası ve suçları dizisindeki en şiddetli trajedilerden biri – bunların% 68'i kadındır," dedi. "Ülkemizdeki en savunmasız göçmen Asyalı kadınlar arasında oldukları için bireylerin hedef alındığı açık."

Kongre Asya Pasifik Amerikan Grubu başkanı ve Kongre'de görev yapan ilk Çinli Amerikalı kadın olan Chu, Perşembe günkü duruşmada ifade verecek. Illinois Senatörü Tammy Duckworth, New York Temsilcisi Grace Meng ve California Temsilcisi Doris Matsui dahil olmak üzere CAPAC'ın diğer Demokratik üyeleri de ifade verecek.

Chu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "AAPI topluluğu bize tüm bu salgın hastalık boyunca istikrarlı bir gerilim durumunda yaşadıklarını söylüyor." Dedi. "Dünün suçları dehşet verici olmanın ötesinde, ancak o kadar çok Asyalı Amerikalıyı eve getiriyor ki, aksi takdirde evlerinde ve işlerinde kendilerini güvende hissedecekleri hayatlarından ve koşullarından korkuyorlar. Ve sadece bu değil, enfeksiyon riski de taşıyorlar [ COVID-19'dan] spa veya manikür salonu gibi yerlerde işe giderken ve şimdi artan hedefli şiddet riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. "

Duckworth Çarşamba günü ABC News'e, Asyalı Amerikalılara yönelik ayrımcılık ve şiddetin, insanların dikkatini gerektiren devam eden sorunlar olduğunu söyledi.

"Çoğu insan, Asyalıların ırkçı saldırılara maruz kaldığını düşünmüyorum, ama biz olduk" dedi. "Ve bizler her zaman diğeri olarak görülen bir toplulukuz. Ben – bugüne kadar – hala soruluyor, 'Öyleyse gerçekte nerelisiniz?'"

"The Good Doctor" dizisinin yapımcılığını ve başrolünü üstlenen Kim, geçtiğimiz aylarda Asya-Amerikan toplumuna yönelik şiddet olaylarını seslendirdi. Kim, Oakland'daki 91 yaşındaki bir adamın tutuklanmasına ve mahkum edilmesine yol açan bilgiler için 25.000 dolarlık ödül teklif etmek için yakın zamanda aktör arkadaşı Daniel Wu ile ortaklık kurdu.

Kim Mart ayı başlarında ABC News 'Juju Chang'a "Çok kızdım çünkü bu artık bu tür şeylerin bir yılı." "En savunmasız nüfusumuza saldırıyorlar ve ana akım medyada, Asya Amerikan yankı odasının dışındaki hiç kimse bu hikayeyi anlamıyor. … İnsanlar ilk kez, 'Bunun ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. 've bu benim için soruna ışık tutmakta ilerleme kaydettiğimiz anlamına geliyor. "

ABC News ile paylaşılan yazılı ifadesinin bir kopyasına göre, Kim'in Asyalı Amerikalılara yönelik şiddetteki artışı ve politikacıların söylemlerinin soruna nasıl katkıda bulunduğunu tartışması bekleniyor. Ayrıca, Asyalı Amerikalıların anket modellerinde “istatistiksel olarak önemsiz” olduğunu söyleyen bir anketörle yaşadığı karşılaşmayı anlatması bekleniyor.

Kim'in ifadesinde "Bu sözler kulaklarımda çınladı," okur. "İstatistiksel olarak önemsiz. Şimdi, burada beni dinleyen hepiniz, kendi seçimlerinizden dolayı, oylamanın inceliklerine benden daha aşinasınız, bu yüzden şüphesiz bunun ne anlama geldiğini zaten biliyorsunuz – istatistiksel olarak önemsiz, kelimenin tam anlamıyla önemli olmadığımız anlamına geliyor. Belki de bu yüzden, hükümetimizin Asya-Amerika Pasifik Adalılar topluluğunu önemsediğini hissetmek çok zordu. "

İfadesinin sonunda, "Bir ülkenin tarihinde, gidişatını gelecek için silinmez bir şekilde çizen birkaç an vardır," diye ekliyor. “Asyalı Amerikalılar için şimdi o zamanlardan biri. Şu anda ve önümüzdeki aylarda olanlar, nesiller için önemli olup olmadığımıza dair bir mesaj gönderecek. Ev dediğimiz ülke ister bizi silmeyi, ister bizi dahil etmeyi, işten çıkarmayı veya bize saygı duymayı, bizi görünmez kılmayı veya görmeyi seçsin. "

Asyalılara yönelik nefret suçları ve ayrımcılık, koronavirüs salgını ve Çin'in Wuhan kentindeki şüpheli kökenleri nedeniyle arttı. Chu da dahil olmak üzere eleştirmenler, eski Başkan Donald Trump'ın salgınla ilgili söyleminin ve "Çin virüsü" gibi terimleri kullanmasının dalgalanmaya katkıda bulunduğunu söylediler.

Örgütün bir raporuna göre, Mart 2020'den Şubat 2021'in sonuna kadar, Asyalı Amerikalılara karşı 3.700'den fazla ayrımcılık vakası AAPI Nefretini Durdurun savunuculuk grubuna bildirildi.

Rapora göre sözlü taciz olayların% 68,1'ini oluşturuyor. Çekingenlik veya Asyalı Amerikalıların kasıtlı olarak kaçınma vakalarının% 20,5'ini, fiziksel saldırı ise% 11,1'ini oluşturuyor. Olayların% 35'inden biraz fazlası işletmelerde meydana geldi.

Asya Pasifik Politika ve Planlama Konseyi'nin yönetici müdürü ve Stop AAPI Hate'in kurucu ortağı Manjusha Kulkarni, "Şimdi, ülke genelinde Asyalı Amerikalılara ve Pasifik Adalılarına neler olduğunu tartışmanın daha da önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. Perşembe günkü duruşmada ifade verecek.

"AAPI Nefretini Durdurun verileri, bunların münferit olaylar olmadığını gösteriyor" diye ekledi. "Birliğimizdeki her eyalette oluyorlar."

Kulkarni, ifadesi sırasında AAPI Nefreti Durdurun raporundaki verileri daha da parçalamayı planladığını söyledi. "Bence sadece sorunu tam olarak anladığınızda onu çözmede yardımcı olabilirsiniz. Ve bence verilerimiz burada devreye giriyor," dedi.

Kulkarni, ABC News'e, duruşmanın konunun karmaşıklığına ışık tutmasını umduğunu söyledi. Asyalı Amerikalılara yönelik ayrımcılık ve şiddetteki artışa değinmek için, milletvekillerinin bunu alenen kınaması, ırkçılık hakkında halka açık bilgilendirme kampanyaları oluşturması ve nefret olaylarının kurbanlarına kaynak sağlaması gerektiğini söyledi.

Kulkarni, "Olanları ele almak ve bunun bir daha olmamasını sağlamak için ileriye dönük kapsamlı bir yaklaşıma gerçekten ihtiyacımız var." Dedi.

ABC News'den Mariam Khan, Allison Pecorin ve Benjamin Siegel bu rapora katkıda bulundu.