Şu anki Cuomo yardımcısı onu cinsel tacizle suçluyor, gömleğinden aşağı bakıyor – CNBC

New York Valisi'nin şu anki yardımcısı Andrew Cuomo , kuşatma altındaki Demokrat'a yönelik cinsel tacizle ilgili en son suçlamayı adıyla kayda geçti.

33 yaşındaki yardımcısı Alyssa McGrath, The New York Times'a yaptığı açıklamada, Cuomo'nun bir zamanlar gömleğine baktığını, İtalyanca "güzel" diyerek görünüşü hakkında yorum yaptığını ve başka türlü çapkın davranışlarda bulunduğunu söyledi.

McGrath, 63 yaşındaki valiyi cinsel tacizle veya uygunsuz fiziksel temas ve yorumlarda bulunmakla suçlayan bir başka mevcut yardımcı ve birkaç Cuomo yardımcıları da dahil olmak üzere yarım düzineden fazla başka kadına katılıyor.

McGrath The Times'a "Aklımda bu suçlayıcıların hepsinin doğruyu söylediğine dair hiçbir şüphem yok" dedi.

Cuomo'nun "seni onun yanında çok rahat hissettirmenin bir yolu olduğunu, neredeyse onun arkadaşıymışsın gibi" dedi.

McGrath, "Ama sonra karşılaşma veya sohbetten uzaklaşıp kafanızın içinde 'New York valisiyle bu etkileşimi yaşadığıma inanamıyorum' dedi.

Kamuya açıklanmayan Cuomo aleyhinde suçlamalarda bulunan diğer mevcut yardımcının, amirlerine, cep telefonuyla kendisine yardım etme bahanesiyle onu çağırdıktan sonra valinin konağında agresif bir şekilde göğsünü ellediğini söylediği bildirildi.

McGrath, The Times'a, diğer kadının olayı ilk olarak The Times Union of Albany tarafından detaylandırılmasının ardından geçen hafta anlattığını söyledi.

McGrath, The New York Times'a "Bu tür şeyleri ona yapmaya başladığında dondu" dedi. "Ama kime söyleyeceksin?"

McGrath ayrıca, iş arkadaşının, kendisinin ve McGrath'in kendisiyle olan etkileşimler hakkında rutin olarak konuştuğunu ve mesajlaştığını bildiği için Cuomo'nun ondan olay hakkında konuşmamasını istediğini söylediğini söyledi.

"Ona özellikle bana söylememesini söyledi, dedi McGrath.

Geçen hafta, Albany polisine diğer yardımcı tarafından yapılan suçlama hakkında bilgi verildi.

McGrath, The Times'a yaptığı açıklamada, eski Cuomo yardımcısı Charlotte Bennett'in valiye karşı cinsel taciz iddialarıyla kamuoyuna açılmasının ardından, 3 Mart'ta düzenlenen bir basın konferansında Cuomo eyaletini izlerken "kimseye uygunsuz bir şekilde dokunmadığını" söylerken öfkelendiğini söyledi.

"Bunun hakkında konuştuğunu ve tüm iddiaları tamamen reddettiğini duymak beni gerçekten üzüyor," dedi, Bennett ve başka bir eski yardımcısı Lindsey Boylan'ın da dahil olduğu diğer suçlayıcılara inandığını belirtti.

Cuomo, herhangi bir kadına uygunsuz bir şekilde davranmayı reddetse de, şimdi anladığını söylediği yorumlarda bulunduğu için özür diledi. Bazı insanları rahatsız etti.

Ayrıca, New York'un kongre delegasyonundaki Demokratların çoğunluğundan ve eyalet meclisindeki çok sayıda Demokrattan gelen çağrılara rağmen istifa etmeyi reddetti.

New York'tan bir Demokrat olan ABD Senatörü Çoğunluk Lideri Chuck Schumer Cuma günü Cuomo hakkında şunları söyledi: "Suistimal ve cinsel taciz konusunda [çok sayıda] iddia var."

Schumer, "Vali, yönetici ortaklarının ve birçok New Yorklu'nun güvenini kaybetti. İstifa etmesi gerekiyor," dedi.

Eyalet Başsavcısı Letitia James'in gözetiminde çalışan bir avukat ekibi, Cuomo aleyhine çeşitli kadınlar tarafından yapılan iddiaları araştırıyor.

Eyalet Meclisi tarafından görevden alma soruşturması için işe alınan başka bir hukuk ekibi , Cuomo yardımcıları tarafından kadınların iddialarının yanı sıra huzurevi sakinleri hakkındaki Covid ölüm verilerinin örtülmesini araştırıyor.

Cuomo'nun ofisi, McGrath'ın valinin avukatı Rita Glavin'e olan iddialarıyla ilgili sorular yöneltti.

Yorum talebine hemen yanıt vermeyen Glavin, The Times'a verdiği demeçte, "valinin erkekleri ve kadınları kucaklayarak ve yanaklarından, alnından veya ellerinden bir öpücükle selamladığını" söyledi.

Glavin, "Evet, koluyla fotoğraflara poz verdi. Evet, 'ciao bella' gibi İtalyanca ifadeler kullanıyor," dedi.

"Ciao bella" İtalyanca "Merhaba, güzel" anlamına gelir.

Glavin, "Bunların hiçbiri, eski moda olsa da dikkate değer değil. Asla uygunsuz ilerlemeler kaydetmediğini veya kimseye uygunsuz bir şekilde dokunmadığını açıkça belirtti." Dedi.

McGrath'ın avukatı Mariann Wang, CNBC'ye yaptığı açıklamada karşılık verdi.

Wang, "Valinin sapmaları inandırıcı değil. Bu sadece dostça bir şaka değildi," dedi.

"Bayan McGrath 'ciao Bella' ortak ifadesini anlıyor. Kendisinin de dediği gibi: "Bu cümlenin ne anlama geldiğini öğrenmek için ailemi aramazdım. Bu cümlenin ne anlama geldiğini biliyorum." "

Boylan, Cuma günü bir tweet'te Glavin'in sözlerini Cuomo'ya karşı kullandı.

"Ben ⁦ katılıyorum @NYGovCuomo ⁩ avukat," Boylan tweet attı. "Glavin," Eski moda olsa da bunların hiçbiri dikkate değer değil. "Dedi. Bu ülkede kadınlar her gün New York valisi gibi güçlü erkekler tarafından cinsel tacize uğruyor ve saldırıya uğruyor. Artık bitiyor. "

Valiyi zehirli bir işyeri ortamını teşvik etmekle suçlayan eski Cuomo yardımcısı Ana Liss, 13WHAM News'e AG'nin soruşturması için dört müfettiş tarafından Perşembe günü röportaj yapıldığını söyledi.

Liss 13WHAM News'e verdiği demeçte, "New York'taki ortalama bir insanın valisinin mutlak bir canavar olduğunu bilmek isteyeceğini sanmıyorum."

Liss geçen hafta çıkışa şunları söyledi: "Artık kadınların deneyimleri hakkında konuşmayacağım. Sadece halk bunu bilseydi şok olacak ve dehşete düşecek olan aktiviteler olduğunu biliyorum – ve genç kadınlar, tıpkı doğru gibi üniversite dışında. "

Bennett ve Boylan'ın da AG'nin soruşturması için araştırmacılarla görüştüğü biliniyor.