Newsom, COVID-19 aşısının Mayıs ayına kadar tüm Kaliforniyalılar için mevcut olabileceğini söylüyor – Los Angeles Times

California'nın COVID-19 aşısı tedariki şimdilik gergin kalırken, Vali Gavin Newsom Cuma günü yaptığı açıklamada, eyaletin aşıları Mayıs ayı başlarına kadar herkesin kullanımına sunabileceğine inandığını söyledi.

Newsom, Körfez Bölgesi'ndeki bir brifing sırasında, "Beş hafta içinde, tabiri caizse tüm kademelendirmeyi ortadan kaldırabileceğimizi ve aşıları yelpazedeki herkesin kullanımına sunabileceğimizi tahmin ediyoruz, çünkü tedarik katlanarak artacak," dedi.

Vali, zaman çizelgesi üzerinde ayrıntılı bilgi vermedi, ancak aşının beklenen mevcudiyeti ve erişime ilişkin önceki federal rehberlikle örtüşüyor.

Başkan Biden geçen hafta, arzın talebi karşılamak için yeterli olması beklendiğinden, COVID-19 aşısı randevusunu kimin yapabileceği konusundaki kısıtlamaların ülke çapında 1 Mayıs'a kadar kaldırılacağını söyledi.

İlan

Artırılmış tedarik vaadi, Kaliforniya'daki ve ülke çapındaki halk sağlığı görevlilerinin kulağına müzik gibi geliyor – çünkü sağlayıcılar olabildiğince hızlı bir şekilde silahlara çok sayıda doz koymak ve herhangi bir potansiyel yeni koronavirüs dalgasını engellemek için yarışıyorlar.

Kaliforniya şimdi bile aşı uygulamasında kayda değer bir ilerleme görmeye başlıyor.

The Times tarafından derlenen verilere göre, son altı gün eyalet çapında verilen çekimler açısından en yüksek altı tek günlük toplamı gördü. Sadece bu esnada, Kaliforniya'da yaklaşık 2,35 milyon doz uygulandı – Perşembe günü 344,489'u ve Cuma günü 387,015'i.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan verilere göre bugüne kadar Kaliforniyalıların% 23,5'i en az bir aşı dozu aldı – bu oran tüm eyaletler ve ABD bölgeleri arasında 33. sırada yer alıyor.

İlan

Karşılaştırıldığında, New Mexico nüfusunun% 31,4'ü en az bir atış yaptı, Alaskalıların% 29,6'sı ve Güney Dakota'da yaşayanların% 29'u.

California, daha kalabalık eyaletlere kıyasla daha iyi ölçüyor. CDC verilerine göre Cuma günü, sakinlerin% 24,3'ü Pennsylvania'da,% 24,2'si New York'ta,% 22,2'si Florida'da ve% 20,9'u Teksas'ta tek atış almıştı.

Yeterli aşılarımız yok. Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda profesör olan Dr. Howard Koh ile yaptığı röportajda Cuma günü yaptığı açıklamada, bana bu aşıları yaptırırsan bugün kapasiteyi ikiye katlayabilirim ”dedi.

LA County yetkilileri, özellikle üretim sorunları nedeniyle kesintiye uğrayan Johnson & Johnson aşısının sevkiyatları düzenli olarak gelmeye başladıkça, aşı tedarikinin önümüzdeki haftalarda artacağı konusunda iyimser olduklarını ifade ettiler.

İlan

Los Angeles İlçe Halk Sağlığı Departmanının baş bilim sorumlusu Dr. Paul Simon, Cuma günü yaptığı açıklamada, "Bu ayın sonundan itibaren çok daha büyük miktarlarda Johnson & Johnson aşısı almayı bekliyoruz" dedi.

Bir brifing sırasında, ilçe önümüzdeki hafta 280.000 civarında doz almayı beklediğini ve bunlardan sadece 6.000'inin Johnson & Johnson olduğunu ekledi.

Tüm Kaliforniyalıların yaklaşık yarısı – 65 yaş ve üstü yetişkinler, sağlık çalışanları, eğitimciler, hapsedilen veya evsiz sığınma evlerinde yaşayanlar, gıda endüstrisinde veya acil servislerde çalışanlar gibi temel çalışanlar, toplu taşıma çalışanları ve temizlik görevlileri ve bölge sakinleri 16 ve Engelli veya altta yatan sağlık sorunları olan yaşlılar – aşı için zaten uygunlar. Bununla birlikte, eyalet çeşitli kategoriler altında kimlerin yeterliliğine ilişkin spesifikasyonlar sunmaya devam ettiği için liste kapsamlı değildir.