Kolombiya hükümet karşıtı protestoların üçüncü haftasına girdi

Demonstrators take to the streets in anti-government protests demanding the end to police violence, economic support as the coronavirus disease (COVID-19) pandemic batters incomes, and the withdrawal of a health reform, in Cali, Colombia May 12, 2021. REUTERS/Juan B Diaz NO RESALES. NO ARCHIVES

Protestocular, uzun talep listesinin yanı sıra, pandemi sırasında polis şiddetinin sona ermesi ve daha fazla ekonomik destek çağrısında bulunuyorlar.

Kolombiya’daki hükümet karşıtı protestolar, sendika üyeleri, öğrenciler, emekliler ve daha pek çok kişinin son zamanlardaki şiddeti protesto etmek ve pandeminin vurduğu ülkede ekonomik yardım talep etmek için sokaklara dökülmesiyle Kolombiya’daki üçüncü haftasına girdi.

Zaman zaman şiddete dönüşen gösteriler, başlangıçta Kolombiya hükümetinin şu anda geri çekilen vergi reform planına yönelik öfke ile alevlendi.

Şimdi göstericiler , devam eden gösteriler sırasında kullanılan aşırı şiddetten polisin sorumlu tutulmasını talep ediyor ve ülkenin sağlık sisteminin daha da özelleştirilmesi için bir önerinin geri çekilmesi çağrısında bulunuyor.

Protestolarla bağlantılı olarak öldürülen 40 kadar kişi insan hakları ombudsmanı tarafından soruşturuluyor, ancak kesin sayı hala tartışmalı. Yerel ve uluslararası hak grupları, geçiş ücretinin daha yüksek olabileceğini iddia ediyor ve şiddetten polisi sorumlu tutuyor.

Binlerce kişi Çarşamba günü Bogota’daki Bolivar Plaza’da toplandı.

Göstericiler 12 Mayıs’ta Kolombiya’nın Bogota kentinde hükümet karşıtı bir protesto sırasında gösteri yaptı [Nathalia Angarita / Reuters]

Protestoda öğrenci olan Cristian Urena, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, “Polisin eylemleri, tüm göstericilere ve Bogota’da barış içinde protesto eden hepimize karşı insan haklarının tam bir ihlali oldu. şehirlerin ”.

Urena, “Polisin suistimalleri çok sık oluyor” dedi.

Yeşil Parti için çalışan 47 yaşındaki John Jaime Jimenez, Reuters’e, hükümetin sık sık uyuşturucu kaçakçılarını suçladığı şiddete bir son vermek istediğini söyledi. “Katliamların durdurulmasını talep ediyoruz” dedi.

Başkan Ivan Duque diyalog önerdi , ancak pek çok protestocu hükümetin vaatlerinin değişime yol açacağına dair şüphelerini dile getirdi. Bu arada, ulusal polis gücü düzinelerce disiplin soruşturması başlattı ve şimdiye kadar üç polis memuru cinayetle suçlanıyor.

Kolombiya genelinde hükümet karşıtı gösteriler üçüncü haftalarına girerken göstericiler Çarşamba günü Cali’de protesto etti [Juan B Diaz / Reuters]

Ancak ülke çapında gösteriler ve yolların kapatılması her gün devam ediyor. Batıdaki Cali kentinde, Çarşamba sabahı yerel bir üniversitede yaklaşık 200 kişi toplandı.

Soyadını Reuters haber ajansına vermeyi reddeden 50 yaşındaki inşaat işçisi Daniel, “Cali’de veya Kolombiya’da iş yok” dedi. Çok uzun zamandır sessiz kaldık.

Pek çok Latin Amerika ülkesi – halihazırda son derece eşitsiz ve siyasi olarak değişken – son yoksulluk karşıtı adımları geri alan COVID-19 salgını tarafından sert bir şekilde etkilendi. Kolombiya’da işsizlik Nisan ayında kentsel alanlarda yaklaşık yüzde 17’ye ulaştı.

Washington Ofisi Latin Amerika’da And Dağları Direktörü Gimena Sanchez, protestoların eşitsizliğe öfkenin ve COVID-19’un etkisinin ötesine geçtiğini söyledi.

Kolombiya ayrıca, 2016 barış anlaşmasının azaldığı ancak sona ermediği on yıllarca süren kanlı iç çekişme ve uyuşturucu şiddetiyle mücadele etti.

“Kolombiya protestoları sadece COVID ile ilgili değil, 2019’dan itibaren polis baskısı için Duque’ye yönelik öfke, 2016 barış anlaşmasını ilerletmek, sosyal liderlerin katliamlarını ve katliamlarını artırmak ve orta ve işçi sınıfı Kolombiyalıların hükümetin olduğu algısı ile ilgili Sanchez, yalnızca ekonomik ve politik seçkinlerin gündemlerini ilerletmekle ilgileniyor, “dedi