Kolombiya, FARC muhaliflerini düzinelerce yaralayan bombalı araçla suçladı

Savunma bakanı, Cuma günü Corinto’da meydana gelen bombalı saldırının, aralarında çok sayıda kamu görevlisinin de bulunduğu 43 kişinin yaralandığını söyledi.

Kolombiya hükümeti, sol görüşlü Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri’nin (FARC) muhaliflerini Cuma günü, aralarında çok sayıda kamu görevlisinin de bulunduğu düzinelerce insanı yaralayan bombalı bir bombayı patlatmakla suçladı.

Savunma Bakanı Diego Molano Cumartesi günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, Kolombiya’nın batısındaki Cali’nin yaklaşık 60 km (37 mil) güneyindeki Corinto kasabasında meydana gelen bombalı saldırıda 43 kişinin yaralandığını söyledi.

Molano, altı kişinin ciddi şekilde yaralandığını, 20 kişinin ise hafif yaralandığını söyledi.

Kaydedilen bir video açıklamasında, “Corinto’daki belediye başkanının ofisinin önünde bir bombalı araçla gerçekleşen bu gelişigüzel terör saldırısından etkilenen herkesle dayanışmamızı ifade ediyoruz” dedi.

FARC’ın muhalif bir grubu olan Dagoberto Ramos Mobile Column’a yapılan saldırıyı suçladı.

Enkaz, 26 Mart 2021’de Corinto’daki belediye başkanının ofisi ve belediye binası önünde meydana gelen patlamanın ardından acil durum ekibinin çalışması olarak görülüyor [Corinto Belediye Başkanlığı / Reuters aracılığıyla El Notu]

FARC muhalifleri, 260.000 kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin yerinden edilmesine neden olan Kolombiya’daki silahlı çatışmada grubun rolünü sona erdiren 2016 barış anlaşmasını reddettiler.

Kolombiya hükümet yetkilileri ve ordu, ülke genelinde 2.500 ila 3.000 FARC muhalifinin kaldığını söyledi.

Başkan Ivan Duque Cuma günü bombalı saldırıyı kınayarak, “Bu tür uygulamaları kullananlar ülkemizde barışın düşmanıdır” dedi.

Birleşmiş Milletler Kolombiya misyonu da saldırıyı kınadı ve mağdurlar ve aileleri için dayanışma ifade etti.

Cuma günü yapılan açıklamada , “Toplulukların kapsamlı bir şekilde korunması ve şiddetten etkilenen bölgelerde güvenlik garantilerinin güçlendirilmesi için somut önlemlerin uygulanması çağrısında bulunuyoruz.” Dedi.

Kolombiya, geçen yıl şiddet olaylarında artış gördü.

Geçen hafta yayınlanan bir raporda, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi (ICRC) 2020 yılında ülke genelinde 389 kişinin patlayıcı cihazlarla öldürüldüğünü – 2016’dan bu yana en yüksek toplam – ve kurbanların çoğunun siviller olduğunu söyledi.

ICRC ayrıca 2016’dan bu yana 571 kişinin kayıp rapor edildiğini söyledi – her üç günde bir ortalama bir kayıp kişi.

Mart ayı başlarında hükümet, Kolombiya ordusunun ülkenin güneydoğusundaki FARC muhalifleri tarafından kullanılan bir üssü bombaladığını , 10 muhalifin öldürüldüğünü ve üç kişinin de yaralandığını söyledi.

Bu haftanın başlarında, Kolombiya’nın en kötü şöhretli eski FARC liderlerinden biri, ABD Kongresini barış anlaşmasının uygulanması için yardım istemeye çağırdı.

Bir mektupta Rodrigo Londono, Kongre’den “uyuşturucu kaçakçılığını ortadan kaldırmak, bölgeyi modernize etmek ve yaşamı korumak için kalıcı önerileri benimsemek için ülkemizi geliştirme ümit verici sürecini başlatmasını” istedi.