Çin, Alaska Toplantısında ABD'den Trump Politikalarını Geri Çekmeyi Planlıyor – The Wall Street Journal

Planlardan haberdar olanlara göre, Pekin, Başkan Biden'in seçilmesinden bu yana üst düzey ABD'li ve Çinli yetkililerin ilk yüz yüze görüşmesinde Trump başkanlığı sırasında Çin'i hedef alan politikaların çoğunu tersine çevirmesi için Washington'a baskı yapmayı planlıyor.

Perşembe günü Alaska'da düzenlenen toplantı, her iki tarafa da Asya'da teknoloji geliştirme, insan hakları, ticaret ve askeri liderlik konusunda anlaşmazlık yaşayan dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki fırtınalı ilişkiyi sıfırlama şansı veriyor.

ABD'li yetkililer, toplantının Hong Kong'daki özgürlüklerin kısıtlanması, Güney Çin Denizi'ndeki deniz kuvvetlerinin genişlemesi, ABD müttefikleri üzerindeki ekonomik baskı, fikri mülkiyet ihlalleri ve siber güvenlik ihlalleri gibi Çin'in eylemleriyle ilgili Amerikan şikayetlerini sunmanın bir yolu olduğunu söylüyorlar. ABD ayrıca, iki ülkenin iklim değişikliği ve küresel sağlık gibi konularda birlikte çalışabilecekleri yolları hakkında Çinli yetkililere ses çıkarmayı planlıyor.

Çin, Washington'la çok az örtüşen farklı bir gündemle geliyor, bu iki tarafın ne kadar uzakta olduğunun ve ilişkiyi tamir etmenin ne kadar zor olacağının bir işareti.

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ

Yeni yönetim altında ABD-Çin ilişkilerinin nasıl değişeceğini düşünüyorsunuz? Aşağıdaki sohbete katılın.

Komünist Parti iktidar organının bir üyesi olan Yang Jiechi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan'ı Trump yönetimi tarafından yerine getirilen Çinli kuruluşlar ve bireyler üzerindeki yaptırımları ve kısıtlamaları kaldırmaya çağırmayı planladığını söyledi. planları bilen insanlar.

Çinli yetkililer ayrıca, iki taraf arasında düzenli olarak üst düzey toplantılar kurmayı ve Nisan ayında Çin lideri Xi Jinping ve Bay Biden arasında iklim değişikliği üzerine küresel bir konferans sırasında sanal bir zirve planlamayı teklif etmeyi planlıyorlar. Beyaz Saray, böyle bir toplantının olasılığı hakkında yorum yapmayı reddetti.

Çin'in geniş gündemi , geçmişte üst düzey toplantıları esas olarak ABD girişimlerine tepki vermek için kullanan Pekin'in daha büyük bir güvenini yansıtıyor. Obama Dışişleri Bakanlığı'nın eski bir yetkilisi olan Daniel Russel, "Çin, rüzgarın arkasında olduğunu, Doğu'nun yükseldiğini ve Batı'nın solduğunu hissediyor" dedi.

Çin'in tersine çevrilmesini istediği önlemler arasında Amerikan telekomünikasyon şirketi Huawei Technologies Co. ve yonga üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corp. gibi Çinli firmalara yapılan satış sınırlamaları; Komünist Parti üyeleri, Çinli öğrenciler ve devlet medyası gazetecileri için vize kısıtlamaları; ve Houston'daki Çin Konsolosluğunun kapatılması. Pekin ayni misillemede bulunarak Amerikan varlıklarına ve şahıslara benzer cezalar verdi.

Çin'in planları hakkında bilgisi olan insanlar, bu kısıtlamaların kaldırılması veya gevşetilmesi halinde Çin'in kendi karşı önlemlerini kaldırmayı düşüneceğini söyledi.

Yang ve Wang, ekonomi, ticaret, güvenlik ve diğer alanlardaki farklılıkları ortadan kaldırmak için iki güç arasında tekrarlayan, yıllık toplantılar kurmak için yeni bir çerçeve önermeyi planlıyorlar. Sözde stratejik diyalog formatı George W. Bush yönetimi sırasında uygulamaya kondu ve Messrs Blinken ve Sullivan'ın üst düzey dış politika yetkilileri olduğu Obama yıllarında devam etti.

Başkan Donald Trump , danışmanlarının Çin'in bunu Amerikalıları sonsuz tartışmalara bağlamak için kullandığını söylediği için mekanizmayı kaldırdı. Biden yönetimi şimdiye kadar müzakerelerin yeniden başlatılmasına ilgi göstermedi.

Üst düzey bir Biden yönetim yetkilisi, Alaska toplantısının herhangi bir anlaşmaya yol açacağı beklentilerini küçümsedi. Yetkili, bunu "belirli bir diyalog mekanizmasının yeniden başlaması veya bir diyalog sürecinin başlangıcına" işaret etmeyen tek seferlik bir toplantı olarak nitelendirdi.

Şu anda bir düşünce kuruluşu olan Asia Society Policy Institute'de başkan yardımcısı olan eski Obama yetkilisi Bay Russel, Pekin'in somut bir sonuç beklemeyeceğini söyledi. Aksine, Çinliler “Amerikalıların ilişkinin nereye gideceğini ve neyin mümkün olabileceğini düşündüklerini daha iyi anlamaya çalışacaklar” dedi.

Şimdiye kadar Biden yönetimi, Salı günü Hong Kong'un Pekin'deki özerkliğini baltaladığını söylediği Çinli yetkililere yönelik yaptırımların genişletilmesi de dahil olmak üzere Bay Trump'ın bazı politikalarını sürdürdü.

Çarşamba günü, ABD Ticaret Bakanlığı , ABD'nin ulusal güvenliği tehdit edebilecek teknoloji ve hizmetleri hedefleme çabasının bir parçası olarak, çok sayıda Çinli şirkete mahkeme celbi gönderdi.

Dışişleri bakanı Bay Wang'ın Şubat ayında yaptığı bir konuşmada ticaretle ilgili cezaların kaldırılması çağrısında bulunmasına rağmen, Trump yönetiminin Çin mallarına uyguladığı tarifelerin Çin'in Alaska'daki gündeminde üst sıralarda yer alması beklenmiyor.

Çin , geçen yılın sonlarında Biden yardımcılarına ulaşmaya başladı , ancak Çin Dışişleri Bakanlığı, Alaska toplantısı önerisinin Washington'dan geldiğini söyledi. Bakanlık The Wall Street Journal'a "ABD tarafı, anlamlı olduğunu düşündüğümüz bu üst düzey stratejik diyaloğu düzenlemeyi önerdi" dedi. Daha fazla ayrıntıya girmedi, ancak, "İki tarafın karşılıklı ilgi alanlarında samimi bir diyalog kurabileceğini umuyoruz." Dedi.

Pekin'in planları hakkında bilgisi olan kişiler, Çin yetkililerinin, Xi ve Biden arasında bir toplantı planlamak için 22 Nisan Dünya Günü olan küresel liderlerin katıldığı bir sanal iklim zirvesi kullanmayı teklif etmeyi planladıklarını söyledi. Her iki taraf da küresel ısınma ve iklimle ilgili diğer sorunlarla mücadele etmek için birlikte çalışmaya istekli olduklarını belirtti, ancak ABD, Çin'in ABD'yi diğer alanlarda geri adım atmak için iklim sorununu kullanmaya çalışacağından emin değil.

Bay Biden'e göre, iki lider iki saat süren ABD başkanlık seçimlerinden bu yana bir kez konuştu.

Çinli yetkililer, Hong Kong ve Tayvan'ı ilgilendiren egemenlik konularında uzlaşmaya yer olmadığını belirtiyor. Bu hafta Japonya ve Güney Kore gezisinden dönerken Alaska'da duracak olan Bay Blinken, Perşembe günü her iki konuda da Tokyo'dan Çin'e salvo ateşledi.

Çin ayrıca planlara aşina olan insanlara göre, her iki ülkenin de aşı kanıtı doğrulamak için bir "aşı pasaportu" oluşturmasını önermeyi planlıyor. Çinli yetkililer bunun iki ülke arasındaki seyahatin kolaylaştırılmasına yardımcı olabileceğini umuyor.

Ayrıca Çin'in kendi bünyesinde yetiştirdiği aşıların tanınmasına da yardımcı olabilir. Son günlerde, bazı Çin büyükelçilikleri, Çin aşısı almış yabancılara vize kolaylaştıracaklarını söylediler.

Çinli bitcoin madencileri, bitcoin ağını karmaşık ekipmanlarla ve ucuz elektriğe erişimle çalıştıran küresel işlem gücüne uzun zamandır hakim durumda. Ama şimdi, derin cepleri olan bir grup ABD madencisi, sektörün daha büyük bir bölümünü ele geçirmek istiyor. Fotoğraf: The Wall Street Journal için Adam Chapman

Pekin'in geniş kapsamlı toplantı gündemi, Çin yönetiminin parti-devlet sistemine olan güveninin arttığını gösteriyor. Çin ekonomisi, Trump yönetimiyle bir ticaret savaşına dayandı ve koronavirüs enfeksiyonlarını dizginlemedeki erken ilerlemesinin yardımıyla güçlü bir şekilde toparlanıyor. Çinli yetkililer, son on yılların en güçlü Çin lideri olan Bay Xi'nin, Çin halkı arasında yaygın bir destek gördüğünü söylüyor.

Yine de Pekin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde iş ve yatırımcı güvenine zarar veren ABD ilişkilerindeki kargaşayı geride bırakmaya hevesli.

Üst düzey Biden yönetim yetkilisi, Biden ekibinin 1.9 trilyon dolarlık bir ekonomik yardım paketini geçerek ve müttefiklerle Çin ve diğer ekonomik konularda çalışmaya başlamasıyla güçlü bir konumda olduğunu hissettiğini söyledi.

Hem dışişleri bakanı hem de ulusal güvenlik danışmanının ABD'yi temsil etmenin önemine dikkat çeken yetkili, toplantının sembolizminin önemli olduğunu söyledi. Yetkili, Çin'in geçmişte Amerikan temsilcileri arasındaki bölünmelerden yararlanmaya çalıştığını söyledi.

Bay Blinken ve Sullivan'ın oturumda olması netlik kazanacak, dedi yetkili, "gün ışığı olmayacak ve Çin'in geçmişte bizi bölmek için oynadığı veya bizi bölmeye teşebbüs ettiği oyunlar basitçe değil. burada çalışacak. "

ABD tarafı, Canberra'nın koronavirüsün kökenine ilişkin bağımsız bir soruşturma çağrısı yapmasının ardından Çin'in ithalatı azaltarak Avustralya'ya uyguladığı ekonomik baskıyı ele almayı planlıyor. Bu hafta bir Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, gerilimi "Avustralya'nın Çin'in egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarıyla ilgili konularda yaptığı yanlış sözler ve eylemlerden" sorumlu tuttu.

Üst düzey Biden yönetim yetkilisi, oturumun her iki tarafın da diğerini daha iyi anlamasına yardımcı olacağını söyledi. Yetkili, "Bu, adım atmayı planladığımız alanları iletmekle ilgili ve bu, Çinli muhataplarımızın nerede olduklarını anlamakla ilgili" dedi.

En Lingling Wei'ye yaz lingling.wei@wsj.com de ve Bob Davis bob.davis@wsj.com

Telif Hakkı © 2020 Dow Jones & Company, Inc. Tüm Hakları Saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8