Çin ve ABD, uniplomatic kelime savaşı ile açık Alaska toplantısı – POLITICO

Biden yönetimi, komünist hükümetini Amerika'nın en büyük jeopolitik rakibi olarak gördüğü Pekin'e karşı kasvetli bir yaklaşım benimsedi. Yönetim bugüne kadar Trump tarafından uygulanan yaptırımları ve tarifeleri geri almak için harekete geçmedi, ancak aynı zamanda Çin ile iklim değişikliği gibi ortak zorluklarda çalışmak istediğini de söyledi.

Reuters'e göre Perşembe günkü ilk toplantının başında Sullivan, "Çatışma peşinde değiliz, ancak sert rekabeti memnuniyetle karşılıyoruz ve her zaman ilkelerimiz, halkımız ve arkadaşlarımız için ayağa kalkacağız." Dedi.

Blinken, Pekin'in demokrasiyi bozduğu Hong Kong gibi yerlerde ABD'nin Çin'i eylemlerinden sorumlu tutmayı bırakmayacağını söyledi; diğer ülkelere ekonomik zorlaması; veya ABD yetkililerinin iddia ettiği şey, Çin'in Sincan bölgesindeki Uygur Müslümanlarına karşı bir soykırım kampanyasıdır.

Pekin sık sık ABD'ye bu tür "iç meselelerden" uzak durmasını söyledi. Ancak Blinken, bu tür Çin eylemlerinin “küresel istikrarı koruyan kurallara dayalı düzeni tehdit ettiğini iddia etti. Bu yüzden bunlar yalnızca iç meseleler değil. "

Blinken, CNN'deki bir hesaba göre, bu kurallara dayalı düzen olmadan, "çok daha şiddetli ve istikrarsız bir dünya" olacağını söyledi.

Bu arada Yang, ABD'yi geri adım atması konusunda uyardı ve onu ikiyüzlülükle suçladı. ABD'nin mali ve askeri gücünü diğer ülkelere zorbalık yapmak için kullandığını söyledi. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'nde Siyahların "katledildiğini" iddia ederek, Amerika'nın kendi uzun insan hakları sorunları geçmişine sahip olduğunu söyledi.

Gazeteciler başlangıçta dışarı çıkarılmak üzereyken, Amerikan tarafı onlara kalmaları için el salladı ve ABD yetkilileri ek açıklamalar yaptı. Olay yerindeki fotoğraflara ve hesaplara göre Çinli yetkililer daha sonra ikinci bir yorum da almaları konusunda ısrar ettiler.

Üst düzey bir Biden yönetim yetkilisi, Çinli diplomatları protokolü çiğnemekle suçladı ve ilk oturumun başında konuşmacıların tahsis ettiği iki dakikanın ötesine geçti.

Yetkili, bu tür "abartılı diplomatik sunumların genellikle yerel izleyicilere yönelik olduğunu" söyledi ve ABD tarafının "Çin delegasyonu için sürekli olarak kamuya açık olarak verdiğimiz mesajların aynısını özel olarak ana hatlarıyla belirtmeyi" amaçladığını ekledi.

Yetkili, "Öte yandan Çin delegasyonu, büyük duruşma niyetine ulaşmış gibi görünüyor, kamu tiyatrosuna ve dramatiğe esas olarak odaklandı," diye ekledi.

Çinli yetkililer daha önce Perşembe ve Cuma günleri en az üç oturumdan oluşacak olan Alaska etkinliğini, daha uzun bir stratejik diyaloğun potansiyel yeni başlangıcı olarak belirlemeye çalışmıştı.

Ancak ABD tarafı, toplanmayı, Pekin'le ilgili Amerikan hayal kırıklıklarını aktarmaya ve Çinli liderlerin çeşitli anlaşmazlık alanlarında nerede durduklarına dair bir fikir edinmeye yönelik "tek seferlik" bir girişim olarak tanımladı.

Blinken, Çin ile ilişkilerin önemli bir konu olduğu Güney Kore ve Japonya'daki ABD müttefiklerini ziyaret ettikten sonra Alaska'ya indi.

Ancak ABD'li yetkililer, ABD'nin Çin politikasını hâlâ gözden geçirdiklerini ve Amerika'nın denizaşırı müttefikleri ve ortaklarıyla istişareye devam etmeyi planladıklarını söylüyorlar.