Capitol İsyan Silahlarına Ayı Spreyi, Yangın Söndürücüler ve Beyzbol Yarasaları dahildir – NPR

6 Ocak'ta ABD Kongre Binası'nın fırtınası sırasında Trump yanlısı aşırılık yanlıları polisle çatıştı. İsyancılar ateş etmemiş olabilir, ancak mahkeme belgelerine göre birçoğu başka silahlarla silahlanmıştı. Getty Images gizlemek altyazı aracılığıyla Joseph Prezioso / AFP

başlığı değiştir

Getty Images aracılığıyla Joseph Prezioso / AFP

6 Ocak'ta ABD Kongre Binası'nın fırtınası sırasında Trump yanlısı aşırılık yanlıları polisle çatıştı. İsyancılar ateş etmemiş olabilir, ancak mahkeme belgelerine göre birçoğu başka silahlarla silahlanmıştı.

Getty Images aracılığıyla Joseph Prezioso / AFP

ABD Kongre Binası'ndaki 6 Ocak ayaklanmasının ardından, popüler bir anlatı ortaya çıktı: isyancılar o gün silahla ateş etmedikleri için gerçekten "silahlı" değillerdi.

Ancak isyancı olduğu iddia edilen kişilere yönelik federal suçlamalara ilişkin bir inceleme, onların silahlı ve çeşitli silahlarla geldiklerini gösteriyor: şok tabancaları, biber gazı, beyzbol sopaları ve sopalar gibi kullanılan bayrak direkleri. Bir başka şüphelinin de, isyandan önceki gece Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin karargahları tarafından boru bombaları yerleştirdiği ve hala kayıp olduğu iddia ediliyor.

Bu silahlar Kongre Binası'na şiddet ve kaos getirdi. Capitol Polis memuru Brian Sicknick, iki isyancının kendisine ve diğer memurlara savcıların "bilinmeyen bir kimyasal madde" olarak tanımladıkları şeyi sıktığı iddia edildikten sonra bir gün öldü. Kalabalıktaki diğer dört kişi ayaklanmada öldü ve 100'den fazla polis memuru çatlak kaburgalar, oyulmuş gözler ve parçalanmış omurga diskleri dahil olmak üzere yaralandı.

Eski Başkan Donald Trump'ın bazı destekçileri, Capitol isyancılarının tehlikesinin abartıldığını savundu. Örneğin R-Wis Senatörü Ron Johnson, "Bu bana silahlı bir ayaklanma gibi görünmedi" dedi.

Diğerleri bu görüşü yineledi ve Breitbart , The Epoch Times ve Washington Examiner gibi muhafazakar ve Trump yanlısı medya, FBI Müdür Yardımcısı Jill Sanborn'un o gün şüphelilerin ateşli silahlarına el koymadığını söyleyen kongre ifadesine el koydu. . Ancak FBI sözcüsü Carol Cratty, NPR'ye yaptığı açıklamada, Sanborn'un sadece FBI tarafından yapılan tutuklamalardan bahsettiğini ve isyan günü tutuklama yapan diğer polis teşkilatlarının değil – silah taşıdıkları iddia edilen kişilerin tutuklanması dahil.

Polis memurlarının o güne dair çok daha farklı bir hafızası var. Washington DC Metropolitan Polis Departmanı'nın vekil şefi Robert J. Contee III Ocak ayında yaptığı açıklamada , "Irak'ta iki tur yapan subaylarla bunun kendileri için savaşta geçirdikleri zamandan daha korkutucu olduğunu söyleyenlerle konuştum" dedi. Yorum yaptığı sırada, isyancının şok tabancasıyla saldırıya uğrayan bir subay ile konuşmuştu.

NPR'nin 300'den fazla ceza davası veri tabanında yer alan federal mahkeme kayıtları, isyana katılan en az üç düzine kişinin o gün bir tür silah kullandığını veya bulundurduğunu iddia ediyor.

Bu sayı büyük olasılıkla isyancıların yanlarında getirdikleri toplam silah sayısının düşük bir tahminidir. Adalet Bakanlığı'nın mahkeme dosyalarında belirttiği gibi, "hiçbir kalabalık üyesi Kongre Binası Polisi veya diğer yetkili güvenlik görevlileri tarafından yapılan güvenlik taramalarına veya silah kontrollerine başvurmadı." Kongre Binası'na saldıranların çoğu isyan sırasında tutuklanmadı. Birçoğu hala serbest.

Küresel Nefret ve Aşırılıkla Mücadele Projesi'nin kurucularından Heidi Beirich, "Bu, genellikle protestolarda gördüklerinize kıyasla oldukça ağır silahlı bir insan ekibiydi," dedi. "Eyaletlerdeki protestolarda silahlı olan insanları gördüğünüzde bile, örneğin açık taşıma yasalarının olduğu yerlerde, Kongre Binası'nda gördüğümüz gibi silahları kullanarak bir binaya hücum etmiyorlar."

New Haven Üniversitesi İleri Polislik Merkezi'nin eski direktörü Lorenzo Boyd, 6 Ocak'ta kullanılan silahların ölümcüllüğünü küçümseme girişimlerini "yanlış bir anlatı" olarak nitelendirdi.

Boyd, "Uygulandığı haliyle ölümcül silah olabilecek çok sayıda silah vardı" dedi. Ona göre, isyancıların çeşitli silahlarla donatılmış olması, Kongre Binası Polisinin binayı korumadaki başarısızlığına açıkça katkıda bulundu. Boyd, "Çok fazla direniş görüyorsanız ve altınızdaysanız, insansızsanız, güçsüzseniz, biraz geri çekilme eğilimindesiniz," dedi.

[gömülü içerik]

FBI, polis memurlarına silahla saldıran videolarda görülenler de dahil olmak üzere, Capitol isyanından şüpheliler aramaya devam ediyor. Hükümet bu videoyu 18 Mart'ta yayınladı ve şüphelilerin tespit edilmesine yardımcı olmak için halka başvurdu.

FBI YouTube

Beirich, şiddeti küçümsemenin ev içi aşırılıkla daha genel olarak mücadele çabalarını baltaladığını söyledi.

Beirich, "Muhafazakar çevrelerdeki bazı kesimlerde, iç terörizmin büyük ölçüde aşırı sağcı gruplardan geldiğini kabul etme konusunda isteksizlik var" dedi.

İşte Capitol isyanında kullanılan silahlarla ilgili efsanelerden bazıları ve binlerce sayfalık mahkeme belgelerinin bize gerçekte ne olduğu hakkında neler söyleyebileceği.

Efsane 1

Capitol isyanında kullanılan silahlar aslında milletvekilleri için ölümcül bir tehdit oluşturmadı.

Gerçekler

Uzmanlara göre, ayaklanmada kullanıldığı iddia edilen silahların çoğu "daha az ölümcül" kabul ediliyor, ancak tehlikeli ve hatta ölümcül bile olabilir.

Vakalar

Boyd, "Amerika'da, her şeyin bir silaha, bir ateşli silaha odaklandığını düşünüyoruz," dedi. "Ve diğer pek çok insanın bu kadar çok başka silahla öldürüldüğü gerçeğini özlüyoruz."

İsyancılardan en az birinin sersemletici silahla bulunduğu iddia edildi. Richard Barnett, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ofisinde ayakları bir masanın üzerinde otururken fotoğraflandı. Kendini "beyaz milliyetçi" olarak tanımlayan Barnett, o fotoğrafta federal kolluk kuvvetlerinin daha sonra "ZAP Hike N Strike 950.000 Volt Şok Tabancası Bastonu" olarak tanımladığı fotoğrafta görüldü. Bir ürün açıklamasına göre , silah "950.000 volt düşürme gücü sağlayarak, kas kontrolünün kaybına ve saldırganları dizlerinin üzerine çökerten ve onları daha fazla saldırganlıktan alıkoyan yönelim bozukluğuna neden oluyor." (Bir Reuters soruşturması , 2017 itibariyle, 1000'den fazla kişinin polisin üzerlerine şok tabancası kullanmasının ardından öldüğünü ortaya çıkardı.)

Diğer sanıkların çeşitli kör nesneler getirdikleri iddia edildi. FBI verilerine göre her yıl yaklaşık 400 Amerikalı künt nesneler tarafından öldürülüyor.

Savcılar, Capitol isyanında suçlanan bazı kişilerin copları olduğunu iddia ediyor. O gün Kongre Binası'na kaç kişinin cop getirdiği ve kolluk kuvvetlerinden kaç cop alındığı belli değil. Getty Images aracılığıyla Lev Radin / Pacific Press / LightRocket, açıklamayı gizle

başlığı değiştir

Getty Images aracılığıyla Lev Radin / Pacific Press / LightRocket

Savcılar, Capitol isyanında suçlanan bazı kişilerin copları olduğunu iddia ediyor. O gün Kongre Binası'na kaç kişinin cop getirdiği ve kolluk kuvvetlerinden kaç cop alındığı belli değil.

Getty Images aracılığıyla Lev Radin / Pacific Press / LightRocket

Suçlananların bir kısmının coplara sahip olduğu tespit edildi, ancak kaçının isyana getirildiği ve kaçının şiddetli gösteriler sırasında kolluk kuvvetlerinden isyancılar tarafından ele geçirildiği belirsiz. Savcılar Bruno Joseph Cua'yı iddia ediyor sopayı kullandığı iddia edilen bir videoda, Scott Kevin Fairlamb ise Capitol arazisinde katlanabilir bir copla görüldü. Colorado'da ikamet eden Jeffrey Sabol'un federal müfettişlere bir kolluk kuvvetinden bir cop aldığını, ancak polis memuruna "öfke krizi geçirdiği ve ayrıntılar bulanık olduğu" için vurup vurmadığını hatırlamadığı iddia edildi.

Jonathan Mellis İddiaya göre, Büyükşehir Polis Departmanı'nın vücut kamerasından alınan görüntülerde büyük bir sopayla "memurlara defalarca vuran ve bıçaklayan hareketler yapan" görülebilir. Mahkeme belgelerine göre, Mellis "memurların boyunlarını, korunmadıkları yerlerde miğferleri ve vücut zırhları arasına vurmaya çalışıyor" gibi görünüyor.

Federal savcılar Michael Foy'u "Capitol isyancılarının en şiddetlilerinden biri" olarak nitelendirdi ve kanıtların, isyan sırasında hem bir hokey sopası hem de "sivriltilmiş bir sopayla" "kolluk kuvvetlerine acımasızca saldırdığını" gösterdiğini söylediler. Foy'un avukatı, Foy'un meşru müdafaa için hareket ettiğini ve eylemlerinin "haklı" olduğunu ve önceden planlanmadığını savundu.

Efsane 2

Capitol isyanına karışan insanlar, silahları olmadığı için "silahlı" değillerdi.

Gerçekler

Capitol isyanıyla bağlantılı olarak tutuklanan en az üç kişi silahla suçlanıyor, ancak hükümet bu üç kişinin binanın gerçek ihlalinin bir parçası olduğunu iddia etmedi. Diğer sanıkların isyan sırasında silah taşıdıklarından şüpheleniliyor, ancak tahmin edilen 800 isyancının büyük çoğunluğu gibi o gün aranmadı.

Vakalar

Federal savcılar , Maryland'den Christopher Michael Alberts'in 6 Ocak akşamı Capitol sahasında bir Taurus G2c 9 mm tabanca ve bir mermi ve 12 mermi dolu bir şarjör taşırken tutuklandığını söylüyorlar. Ayrıca cebinde fazladan bir dergi olduğu ve üzerinde bir gaz maskesi, çakı ve ilk yardım çantası olduğu iddia edildi.

Alabama'lı Lonnie Leroy Coffman , o akşam, kolluk kuvvetlerinin şahsında iki ateşli silah bulmasının yanı sıra, bir federal yargıcın Capitol yakınında park etmiş olan kamyonunda "küçük bir cephanelik" olarak adlandırdığı silahı bulmasının ardından tutuklandı. Mahkemeye göre, hükümet "dolu bir tabanca", "dolu bir tüfek", "dolu bir av tüfeği", "cıvatalı bir tatar yayı", "birkaç pala", "bir şok tabancası" ve "içinde bir her kavanozun üstünde bir delik bulunan yanıcı sıvı. " Hükümete göre, gözetim kayıtları, binayı ihlal etmekle suçlanmamasına rağmen "Kongre Binası’ndaki olaylara katıldığını" gösterdi.

Federal savcılara göre North Carolina'dan Cleveland Grover Meredith , 6 Ocak'taki Trump mitingleri için DC'ye gelmeyi planladı, ancak araba sorunu nedeniyle ertelendi. Ertesi gün, trafikle ilgili bir olayda Washington, DC'de bir adama saldırdığı ve DC belediye başkanı ve Pelosi'ye karşı ölüm tehditlerinde bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

Bir arama sırasında kolluk kuvvetleri, elinde "bir Glock 19, dokuz milimetrelik bir tabanca, bir Tavor X95 saldırı tüfeği ve yaklaşık olarak yüzlerce mühimmat" bulduklarını söyledi. Bir federal savcı, Meredith tarafından gönderilen metin mesajlarına atıfta bulunarak mahkemede "6 Ocak katliamından zevk aldığını" savundu.

, Ocak 6. Tek tür davalı üzerinde Bekçileri grup sadece Washington, DC dışındaki silahlı bir "Hızlı Reaksiyon Ekibi" planlama tartışıldığı iddia yemininde olarak bilinen aşırı sağcı, hükümet karşıtı milis üyelerine karşı hükümetin dava Thomas Caldwell'in 3 Ocak'ta bir metin mesajında yazdığı iddia edildi: "Hızlı Müdahale Ekibimizi ağır silahlarla bekletebilir, hızlıca yükleyebilir ve onları nehirden geçip bekleyen kollarımıza taşıyabiliriz." Bu arada Caldwell'in avukatı, böyle bir ekibe yapılan atıfların, grubun kasıtlı olarak DC'nin katı silah yasalarına bağlı olduğunu gösterdiğini savundu. Caldwell'in avukatı ayrıca mesajların Kongre Binası'na saldırmakla ilgili olmadığını savundu ve ekibin "Antifa'nın miting müdavimlerine karşı koordineli bir saldırı başlatması durumunda strateji geliştiren emekli askerlerin hazırladığı bir acil durum planından başka bir şey olmadığını" belirtti. (6 Ocak olaylarında antifanın rol oynadığına dair bir kanıt yok.)

Savcılar, Capitol isyanındaki diğer sanıkların 6 Ocak'ta silah taşıdığına inanıyor, ancak bu isyancılar o gün tutuklanmadı ve silah araması yapılmadı.

Örneğin, Guy Wesley Reffitt'in iddia edildiği gibi "bir grup isyancıyı Capitol basamaklarına çıkardı" ve "kanun yaptırımı ile karşı karşıya kaldı", ancak biber sıkıldıktan sonra geri çekildi. Hükümete göre Reffitt, ayaklanma sırasında taktik teçhizat giyiyordu ve "tabancasını taşıyordu" ve ayrıca plastik esnek kelepçeler de getirdi.

Federal savcılar, Reffitt'in aşırı sağcı bir milis grubu olan Texas Three Percenters'ın bir üyesi olduğunu söylüyor. Reffitt'in oğlu, federal araştırmacılara, Reffitt'in Washington DC'den eve döndüğünde, diğer eşyalarıyla birlikte eve bir "AR-15 tüfeği ve bir Smith & Wesson tabancası" getirdiğini söyledi. Reffitt 18 Ocak'ta tutuklandı.

Samuel Fisher'ın 6 Ocak'ta Washington DC'de bir tüfek ve tabanca ile birlikte kendi fotoğraflarını paylaştığı iddia edildi. O günün erken saatlerinde Facebook'ta bir garajda "belki tabanca hariç" eşyaları bıraktığını paylaştı ve ekledi , "Eğer başlarsa bir Yeleğim ve Tüfeğim var." Fisher, 20 Ocak'ta tutuklandı ve kısıtlı bir binaya girip burada kalmakla ve ayrıca yasak bir binada düzensiz ve rahatsız edici davranışlarla karşı karşıya, ancak silah suçlamasıyla değil.

Başka bir Capitol isyan sanığı olan Nolan Cooke , iddiaya göre FBI ajanlarına Washington, DC'ye "bir veya daha fazla ateşli silah getirdiğini" söyledi, ancak silahları Kongre Binası'na kendisinin getirmediğini iddia etti. 21 Ocak'ta tutuklandı.

ABD Kongre Binası'nın sütunları, isyanın ertesi günü 7 Ocak'ta paramparça bir pencereden görülüyor. Bill Clark / CQ-Roll Call, Inc, Getty Images aracılığıyla resim yazısını gizle

başlığı değiştir

Getty Images aracılığıyla Bill Clark / CQ-Roll Call, Inc

ABD Kongre Binası'nın sütunları, isyanın ertesi günü 7 Ocak'ta paramparça bir pencereden görülüyor.

Getty Images aracılığıyla Bill Clark / CQ-Roll Call, Inc

Efsane 3

Bir Capitol Polisi, yangın söndürücüyle vurulduktan sonra öldürüldü.

Gerçekler

Erken haber raporları bunu yanlış anladı. Bazı memurlar yangın söndürücülerle saldırıya uğradı, ancak Capitol Polis memuru Brian Sicknick, mahkeme belgelerine göre tanımlanamayan bir kimyasal sprey ile saldırıya uğradı ve ertesi akşam öldü.

Vakalar

İddiaya göre iki kişi – Julian Khater ve George Tanios – Kongre Binası'nı savunan polis memurlarını yaralamak için komplo kurdular ve Sicknick de dahil olmak üzere üç memura kimliği belirsiz bir kimyasal sprey kullandılar. Savcılar, Khater'in videoda bir noktada kimyasalın ayı spreyi olduğunu öne sürerek "şu ayıyı bana ver" dediğini söyledi.

Federal savcılar, "Üç memur da aciz kaldı ve spreyden kurtulurken en az 20 dakika veya daha uzun bir süre görevlerini yerine getiremedi" diyor. İki memur, müfettişlere, spreyin, "kolluk kuvvetleri olarak eğitimleri sırasında maruz kaldıkları herhangi bir biber gazı çeşidinden daha güçlü olmasa da, o kadar güçlü" olduğunu söyledi.

Sicknick 7 Ocak'ta öldü, ancak yetkililer henüz ölümünün kesin nedeni hakkında kamuya açık bilgi vermediler.

Savcılar, 6 Ocak'ta biber gazı kullanan tek şüpheliler Khater ve Tanios değildi. Capitol isyanları etrafında suçlarla itham edilen en az beş diğer kişinin bir tür rahatsız edici sprey taşıdığı tespit edildi.

Örneğin, kendi beyanına göre Yemin Muhafızları üyesi Jon Ryan Schaffer , kendisi ve diğerleri Capitol binasına doğru ilerlemeye çalışırken Capitol Polisine ayı spreyi sıktığı iddia edildi. Robert Gieswein bir beyzbol sopası ve "rahatsız edici bir sprey" ile silahlandırılmıştı ve iddiaya göre ikisini de Kongre Binası'nı korumakla görevlendirilmiş polis memurlarına karşı kullandı. O, "belirli memurlara tehlikeli bir silah kullanarak saldırmak, direnmek veya onları engellemekle" suçlandı.

İlk olarak Parler'da yayınlanan ve daha sonra ProPublica tarafından yayınlanan bu videoda, 6 Ocak isyancılarının polise bayrak direkleri ve yangın söndürücü gibi farklı nesneler fırlattığı görülüyor.

Ve Sicknick bir yangın söndürücüyle saldırıya uğramış gibi görünmese de, diğer sanıkların yangın söndürücüyü silah olarak kullandıkları iddia edildi.

Matthew Miller , Capitol binasının girişine çıkan merdivenlere bir yangın söndürücü boşaltmakla suçlanıyor. Ve Robert Sanford iddia edildiğine göre üç ABD Kongre Binası polis memurunun başına bir yangın söndürücü ile vuruldu.

Efsane 4

Kalabalıktaki isyancılar tehlikeli değildi çünkü sadece bayrak taşıyorlardı.

Gerçekler

En az yedi vakada, federal savcılar, isyancıların kolluk kuvvetlerine saldırmak veya mülkleri yok etmek için bayrak direklerini silah olarak kullandıklarını söylüyorlar.

Vakalar

Federal savcılar, Jeffrey McKellop'u 6 Ocak'ta ölümcül veya tehlikeli bir silahla polis memurlarına saldırmakla suçluyor. Bir FBI yeminli beyanı, McKellop'un bir gaz maskesi ve taktik teçhizat taktığını ve polise bayrak direğiyle saldırdığını gösteren polis vücut kamera görüntülerine atıfta bulunuyor. Savcılar, bir noktada "mızrak" gibi bir bayrak direği attığını ve bir memurun yüzünü yaraladığını söylüyor.

İddiaya göre federal mahkeme kayıtlarında yer alan bir videoda, Peter Stager'ın bir polis memuruna defalarca bayrak direğiyle vururken, memur Capitol binasının merdivenlerinde yüzüstü yattığını gösteriyor. Mahkeme belgeleri Thomas Webster'ı iddia ediyor bir subaya hücum ederek ve ona defalarca bayrak direğiyle vurarak saldırdı.

Çetenin "Parçala!" Diye bağırdığı için Chad Barrett Jones'un Hoparlör Lobisi yakınındaki bir kapının cam panelini "uzun, ahşap bir bayrak direği" ile vurduğu iddia ediliyor. ve "Haydi siktir gidelim!" Kısa süre sonra isyancı Ashli Babbitt kapıların kırık camlarından birine tırmanmaya çalıştı ve vurularak öldürüldü.

The New Yorker muhabiri Luke Mogelson 6 Ocak Capitol içine isyancıları takip ve söyledi getiren bayrakları bir uyumla taktik gibi görünüyordu WHYY en Fresh Air. Bayrak direklerine günün erken saatlerinde polis tarafından el konulması pek olası değildi, ancak yine de silah olarak kullanılabilirler. Bu gözlem mahkeme belgelerinde de doğrulanıyor gibi görünüyor.

Federal savcılar, Dana Winn'in videoda "gerekirse antifayı kafasına vurmak" için Kongre Binası'na bayrak direkleri getirdiğini belirttiğini iddia ediyor.

İsyancılar yazısı gizlemek Ocak 6. Brent Stirton / Getty Images üzerinde Capitol saldırısı sırasında polisle çatıştı

başlığı değiştir

Brent Stirton / Getty Images

İsyancılar, Kongre Binası'nda 6 Ocak'ta yaşanan fırtınada polisle çatışır.

Brent Stirton / Getty Images

Savcıların aşırılık yanlısı Proud Boys grubunun üyesi olarak tanımladıkları William Chrestman'ın da "hükümetin balta sapı olduğuna inandığı, başlangıçta mavi bayrakla sarılmış uzun tahta bir sopa" taşıdığı iddia ediliyor. Federal yargıç Beryl Howell, Chrestman ile ilgili bir mahkeme görüşünde, "bir sanığın, ister ateşli silah, ister büyük bir pipo, tahta sopa, balta sapı veya başka bir saldırı amaçlı alet olsun, tehlikeli bir silah taşıdığı veya kullandığı, saldırı için en azından bir dereceye kadar hazırlık yapıldığını ve kolluk kuvvetlerine veya aslında Yasama şubesine karşı şiddete başvurma ihtiyacının ortaya çıkabileceği beklentisini gösteriyor. "

NPR'nin Soruşturmalar stajyeri Emine Yücel bu rapora katkıda bulundu.