California, 2.1M imzaları gönderdikten sonra kendilerine güvenen destekçileri geri çağırıyor – POLITICO

California Gov. Gavin Newsom speaks during a news conference in Alameda, Calif.

California Valisi Gavin Newsom, 2021'de ülkenin en büyük seçimi olması beklenen bu alanda savunmasını yapacak bir ekip kurdu. | Justin Sullivan / Getty Images

OAKLAND – California Valisi Gavin Newsom'u hedef alan geri çağırmanın destekçileri Çarşamba günü, günün son tarihine kadar 2.117.730 imza sunduklarını söyledi; bu sayı, bazıları geçersiz olsa bile gerekli eşiği rahatça aşıyor gibi görünüyor.

Newsom , Salı günü geri çağırmanın büyük olasılıkla uygun olacağını kabul etti ve 2021'de ülkenin en büyük seçimi olması beklenen bir zamanda savunmasını artıracak bir ekip kurdu. ülkenin en mavi eyaletleri.

Son sunumlar, 58 ilçe seçim yetkilisini imzaları doğrulamakla meşgul edecek. Taraftarlar, seçmen odaklı kampanyalar için normalden daha yüksek olan yüzde 84'e yaklaşan bir geçerlilik oranı kaydetti. İlçe kayıt memurlarının, savunucuların eyalet genelinde yaklaşık 1,5 milyon gerekli imzayı elde ettiklerini doğrulamak için 29 Nisan'a kadar zamanları var.

Bununla birlikte, tüm niyet ve amaçlar için, Newsom'un Salı günü kabulü bu hafta bir kampanya başlangıcı oldu. Ekibi zaten reklamları başlattı ve yüz binlerce dolar toplamaya başladı. Eski Cumhuriyetçi Doug Ose, bu hafta eski San Diego Belediye Başkanı Kevin Faulconer ve 2018 GOP vali adayı John Cox'a yarışta aday olarak katıldı.

Vali, kampanyayı Kaliforniya'da pek popüler olmayan eski Başkan Donald Trump'ın destekçilerine bağlamak istiyor. Öte yandan hatırlama savunucuları, Newsom'un pandemik iş kapanışları ve California'nın okulların yeniden açılması konusunda diğer tüm eyaletlerden geri kalması konusundaki yoğun hayal kırıklığına odaklanmaya çalışıyorlar.

Cumhuriyetçi geri çağırma stratejisti Dave Gilliard Çarşamba günü bir tweet'te imza atanların “% 64.10 GOP; % 25,30 NPP (Parti Tercihi Yok); % 9.00 Dem; % 1.60 Diğer ve% 49.48 Kadın. "Geri çağıranların Demokrat seçmenlere odaklanmadığını belirten Erdoğan, imza atanların kendi başlarına dilekçe istediklerini öne sürdü.

Bir geri çağırma seçimi, Cumhuriyetçilerin, Demokratların yıllardır Eyalet Başkenti üzerinde sıkı bir kontrol sahibi olduğu ve GOP kayıtlarının seçmenlerin dörtte birinden daha azına gerilediği bir eyalette valiliği geri almak için en iyi şansı olabilir.

Eyalet yasalarına göre, geri çağırma oylamasında seçmenlere iki soru sorulacak: Newsom'u geri çağırmak istiyorlar mı ve öyleyse, onun yerine kimi koymak istiyorlar. GOP seçmenlerin çoğunluğunu Demokrat valiyi devirmeye ikna edebilirse, bir Cumhuriyetçinin çok sayıda oyla kazanması için kapıyı açık bırakan geri çağırma adayları arasında Newsom görünemez.

Eyalet sicil memurları, yeterli sayıda imzanın sunulduğunu doğrularsa, Dışişleri Bakanı Shirley Weber'in ofisine göre, geri çağırma fiilen ayarlanmadan önce bir dizi farklı seçim süreci gerçekleştirilmelidir. Eyalet seçim başkanının seçimlerin uygun olduğunu ilçelere bildirmek için 9 Mayıs'a kadar vakti olacak, ardından seçmenlere 10 Mayıs – 21 Haziran tarihleri arasında imzalarını geri çekme izni verecek.

Demokratik stratejistler, bu geri çekme sürecine eyalet yasaları kapsamında izin verilse de, POLITICO'ya, geri çağırma çabasını destekleyen seçmenlerin sayısı göz önüne alındığında, Newsom'un desteğini çekecek yeterli imzacı bulmasının imkansız olacağını söylediler.

O halde ilçelerin 6 Temmuz'a kadar, hala yeterli imzalar olup olmadığını Weber'e bildirmek için zamanları var. Eyalet Maliye Bakanlığı daha sonra 6 Temmuz – 17 Ağustos tarihleri arasında geri çağırma maliyetlerini analiz etmek zorunda kalacak ve eyalet yasama meclisinin geri çağırma için bu maliyetleri ve bütçeyi değerlendirmesi 16 Eylül'e kadar sürecek.

Bu noktada Weber, 17 Eylül'de geri çağırma için imzaları resmen onaylayacak, aynı gün Yargıç Eleni Kounalakis seçimin gerçek tarihini açıklayacak. Uzmanlar, Ekim ve Kasım sonu arasında bir yere düşmesini bekliyorlar.