California, resmi imza güncellemesine dayalı olarak kesin olanlar dışında hepsini geri çağırıyor – POLITICO

Trump supporters shout slogans while carrying a sign calling for a recall on California Gov. Gavin Newsom during a protest against a stay-at-home order amid the COVID-19 pandemic in Huntington Beach, Calif.

Trump destekçileri, Kaliforniya, Huntington Beach'teki Covid-19 salgını sırasında bir evde kalma emrine karşı bir protesto sırasında California Valisi Gavin Newsom'un geri çağrılması çağrısı yapan bir tabelayı taşırken sloganlar atıyorlar, 21 Kasım 2020. | AP Fotoğrafı / Marcio Jose Sanchez

OAKLAND – California Valisi Gavin Newsom, Cuma günü resmi bir güncellemeye dayanarak, savunucuların yeterli sayıda geçerli imza topladığını belirten bir geri çağırma seçimiyle karşı karşıya kalacağı kesin.

Destekçiler, Çarşamba günkü son tarihe kadar 2,1 milyon ham imza sunduklarını, bunun da geçerli geçerlilik oranlarında kendilerini rahat bir marjla 1,5 milyon geçerli imza eşiğinin üzerine çıkaracağını söylüyorlar.

Kaliforniya Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen ilk son teslim tarihi, Cuma günü bu gerçeği gözler önüne serdi. Destekçiler 11 Mart'a kadar 1,2 milyon geçerli imza sunmuşlardı. Eyalet, belirli bir organizatörün yüzde 82 geçerlilik oranını nitelemek için yeterli sayıda geçerli imza vermesi muhtemel olan kabaca 400.000 ham imzadan oluşan bir bloğu henüz işlememişti.

Eyaletin bir seçimi onaylamak için hala haftaları varken, Newsom'un kendisi de bu hafta geri çağırma seçimini kabul ettiği için herhangi bir gerilim duygusu ortadan kalktı. Demokrat vali, konuyu aylarca gözden kaçırdıktan sonra, ulusal bir medya turuna çıktı ve Senatör Elizabeth Warren ve oy hakları savunucusu Stacey Abrams gibi önde gelen savunuculardan oluşan ulusal bir ağ kurdu.

Newsom Salı günü California'da gazetecilere verdiği demeçte, "Gerçek şu ki, oy pusulasında gidiyor gibi görünüyor" dedi.

Destekçilerin yeterince imza topladığı varsayılırsa, seçmenler büyük olasılıkla sonbaharda bir süre sandık başına gidecek. Onlara iki soru sorulacak: Newsom'u tutup tutmamak ve onun yerine kimin geçmesi gerekiyor.

Koronavirüs, geri çağırmayı teşvik ederek seçmen hayal kırıklığını körükledi ve geri çağırma savunucularının mahkemede kritik bir imza toplama uzantısı kazanmasına izin verdi. Eleştirmenler, Newsom'un sözde beceriksizliğinin kanıtı olarak okulların kapatıldığına ve işyerlerinin kapatıldığına işaret ettiler. Ulusal GOP Newsom'u devirmek için para akıtırken, Cumhuriyetçi Valiler Derneği bu hafta bir bağış toplama hesabı açarken, birden fazla Cumhuriyetçi adaylıklarını şimdiden ilan etti.

Newsom ve müttefikleri, California'nın azalan enfeksiyonlarına ve nispeten düşük ölüm oranlarına başarı işareti olarak işaret ettiler ve sağcı aşırılık yanlıları ve eski Başkan Donald Trump'ın destekçileri tarafından yönlendirilen bir çaba olarak geri çağrılmayı eleştirdiler.