Boulder vurma zanlısı Ahmad Al Aliwi Alissa kısa huylu, şiddetliydi, eski takım arkadaşları diyor ki – Denver Post

Eski sınıf arkadaşları Salı günü yaptığı açıklamada , Pazartesi günü bir Boulder King Sooper’a yapılan toplu ateşte tutuklanan 21 yaşındaki Arvada adamının, lise sırasında şiddetli, çabuk sinirlenen ve paranoyak olduğunu söyledi.

Boulder Polis Departmanının izniyle

Ahmad Al Aliwi Alissa rezervasyon kupası, Boulder Polis Departmanı tarafından sağlanmıştır.

Emniyet güçlerine göre Ahmad Al Aliwi Alissa, Pazartesi günü öğleden sonra 2:30 civarında içeri girip ateş etmeye başladığında markette 10 kişiyi öldürdüğünden şüpheleniliyor. Yaklaşık bir saat sonra bacağından kurşun yarasıyla gözaltına alındı.

Alissa tedavi için hastaneye kaldırıldı ve Salı günü Boulder İlçe Hapishanesine nakledilerek 10 adet birinci derece cinayetle karşı karşıya kalması bekleniyor.

Jeffco Devlet Okulları sözcüsü Cameron Bell Salı günü yaptığı açıklamada, 2015’ten 2018’de mezun olana kadar Arvada West Lisesi’ne gittiğini doğruladı. Genç ve son sınıflarında güreş takımındaydı.

Güreş takımında bir takım arkadaşı olan Dayton Marvel, “Etrafta olmak biraz korkutucuydu” dedi. Marvel, Alissa’nın bir zamanlar bir patlama yaşadığını ve takım içi bir maç sırasında insanları öldürmekle tehdit ettiğini söyledi.

“Son yılında, güreşte kimin üniversiteyi yaptığını görmek için, maçını kaybetti ve takımı bıraktı ve güreş odasında herkesi öldürecekmiş gibi bağırdı,” dedi Marvel. Ona kimse inanmadı. Bundan hepimiz korkmuştuk ama kimse bu konuda bir şey yapmadı. ”

Alissa ile vakit geçirmekten hoşlanmadığını ve Alissa’nın güreş takımındaki kimseyle yakın olmadığını söyledi. Başka bir takım arkadaşı Angel Hernandez, Alissa’nın maçtan sonra otoparkta kavga ettiğini söyledi.

“(Diğer güreşçi) onunla dalga geçiyordu ve” Belki daha iyi bir güreşçi olsaydın, kazanırdın “dedi. (Alissa) az önce kaybetti. Ona yumruk atmaya başladı, ”dedi Hernandez.

Hernandez, Alissa’nın kendisine karşı algılanan olumsuzluklar konusunda sık sık paranoyak göründüğünü söyledi ve Marvel, Alissa’nın genellikle Müslüman inancı nedeniyle hedef alınmaktan endişe duyduğunu söyledi.

Marvel, “Müslüman olduğu hakkında konuşurdu ve herhangi biri bir şey denerse, nasıl bir nefret suçu işlerdi ve uydurduklarını söylerdi,” dedi Marvel. Çılgın bir anlaşmaydı. Sadece bir şey onu kızdırana kadar oldukça havalı bir çocuk olduğunu biliyorum ve sonra onu kızdıran her neyse, sınırı aştı – çok ileri. ”

Hernandez, “Her zaman insanların ona nasıl baktığından bahsediyordu ve insanları işaret ettiği yerde kimse yoktu” dedi. “Her zaman bizimle dalga geçtiğini düşündük.”

2017 yılında 18 yaşındaki Alissa, davada yapılan bir yeminli ifadeye göre, Arvada Batı Lisesi’nde bir sınıf arkadaşına saldırdı. Sınıf arkadaşının kafasına herhangi bir uyarı yapmadan yumruk attı ve çocuk yere düştüğünde, Alissa onu yumruklamaya devam etti. Yeminli ifadeye göre, sınıf arkadaşı kafasında morluklar ve kesikler yaşadı.

Tanıklar polise Alissa’nın sınıf arkadaşına saldırması için herhangi bir sebep görmediklerini veya duymadıklarını söylediler. Yeminli ifadeye göre Alissa, memurlara sınıf arkadaşının “haftalar önce onunla dalga geçtiğini ve ona ırkçı isimler taktığını” söyledi.

Mahkeme kayıtlarına göre, 2018’de kabahatten suçlu bulundu ve denetimli serbestlik ve 48 saat toplum hizmetine mahkum edildi.

Kısa öfkesine rağmen Hernandez, Alissa’nın da arkadaş canlısı ve “neşeli” olabileceğini söyledi.

Hernandez, “Bununla ilgili üzücü olan şey, eğer onu gerçekten tanıyorsanız, o iyi bir adamdı,” dedi. Ne zaman onun yanına gidersen, o her zaman çok neşeli ve çok iyiydi. Ama onun içinde karanlık bir taraf olduğunu söyleyebilirdin. Sanki bir saniye içinde bir şey hakkında sinirlenirse, sanki bir şeytan gibi bir şey devralırdı. Sadece tüm öfkesini serbest bırakırdı. ”

Başka bir eski sınıf arkadaşı Keaton Hyatt, Alissa ile halter dersi aldığını ve onun şiddet uyguladığını asla bilmediğini söyledi. Hyatt, Alissa’nın soyunma odası şakası sırasındaki hızlı zekasını ve keskin dönüşlerini beğendi.

Hyatt, “Çok havalı ve çok eğlenceliydi,” dedi. “… Asla insanlar veya Amerika veya herhangi bir şey hakkında şiddet içeren şakalar olmadı.”

Arvada Polis Dedektifi Dave Snelling Salı günü yerel departmanın son birkaç yıldır Alissa ile en az iki etkileşimde bulunduğunu doğruladı. Bu davanın ayrıntıları hemen mevcut değildi.

Snelling, yerel polisin son zamanlarda Alissa hakkında herhangi bir uyarı veya şikayet alıp almadığını söylemedi ve bunun yerine soruyu FBI’a erteledi.

Alissa, ailesiyle birlikte, müstakil evlerin sakin bir mahallesi olan W. 65th Place’de bir Arvada alt bölümünde yaşıyordu. Komşular, hane halkının çok kuşaklı göründüğünü ve çok sayıda aile üyesinin orada yaşadığını söyledi.

Evin sahibi Ali Aliwi Alissa, aynı zamanda yakındaki bir restoran olan W. 64th Avenue üzerindeki Sultan Grill. Bir kafe, UPS mağazası, akü dükkanı ve diğer restoranlarla aynı alanı paylaşan bir şerit alışveriş merkezinde bulunan restoran Salı günü kapalıydı.

Jamie Poeling, işi olan Dream Dinners’ı bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Sultan Grill’den birkaç kapı aşağısına taşıdı ve nadiren orada yediğini söyledi. Restoran Poeling’e indirim yaptı ve o iyiliğe karşılık verdi.

Poeling, ailedeki herkesi ismen tanımadığını, ancak restoranda asla olumsuz bir deneyim yaşamadığını söyledi. Çalışanlar, restoranın arkasında yaşayan evsiz bir kadına yemek ikram etmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Poeling, “Ona yemek verirken dükkandaydım ve çok nazikler,” dedi.

Salı günü Alissa’nın ailesinden herhangi birinin Kral Soopers’a saldırma planını bilip bilmediği belli değildi.

Yeminli ifadeye göre, bir akraba Pazartesi gecesi Alissa’yı yaklaşık iki gün önce “makineli tüfek” gibi görünen bir silahla “oynarken” gördüğünü söyledi.

Yeminli beyan, “Alissa, silaha saplanmış bir mermi olduğundan bahsediyordu ve tabancayla oynuyordu” dedi. Akraba, daha sonra kendisine geri verildiğine inandığı halde, evdeki diğer kişiler silahın içinde olduğu ve ondan aldığı için üzüldüğünü polise söyledi.

Salı günü yayınlanan bir polis ifadesine göre, Alissa saldırıdan altı gün önce bir Ruger AR-556 tabanca satın aldı.

Silahı 16 Mart’ta satın aldı. Bir tüfeğe benzeyen silah, Ruger’in web sitesine göre 30 mermi kapasitesine sahip. Boulder polisi, saldırının tanıkları, silahlı kişinin “devriye tüfeği” ateşlediğini söyledi.

Alissa’ya ait gibi görünen ve o zamandan beri kaldırılan bir Facebook sayfasında, kullanıcı 2019’da eski lisesinin cep telefonunu hacklediğine inandığını bildirdi. Okulun bunu neden yaptığını soran birine yaptığı yorumda ırkçılığı suçladı.

“Kısmen ırkçılığa kesinlikle inanıyorum,” diye yanıtladı. “Birisinin benim hakkımda yanlış olan dedikodular yaydığına ve belki de bunu başlattığına inanıyorum.”

Diğer yayınlarda, kullanıcı LGBTQ karşıtı duygularını ifade etti ve çok fazla hükümet kontrolünden algıladığı tehlikeler konusunda uyardı.

Bu gelişmekte olan bir hikaye ve daha fazla bilgi elde edildikçe güncellenecektir.